Strona główna
opoka.org.pl
2021-09-15 14:38
mk

„Apollo” w Londynie. Wyspiański po raz pierwszy przed międzynarodową publicznością

Witraż „Apollo. System Kopernika” – według projektu Stanisława Wyspiańskiego – zostanie zaprezentowany na wystawie „Młoda Polska: ruch odnowy sztuk i rzemiosł 1890-1918” w Londynie. „Dla nas ta prezentacja to moment absolutnie ekscytujący” – mówi P. Ostrowski z Muzeum Witrażu.

Autor/źródło: Zygmunt Put (Zetpe0202) /Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Wystawa to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Narodowego w Krakowie, William Morris Gallery i Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

„Ten witraż to szczytowe osiągnięcie Wyspiańskiego. Stylistycznie jest zbliżony do «Boga Ojca»” – mówi w rozmowie z PAP Piotr Ostrowski, dyrektor Pracowni i Muzeum Witrażu. „Po ponad stu latach od powstania jest uznawany za najbardziej oryginalne dzieło początku XX wieku. Pokazując «Apolla» szerokiej publiczności możemy dołożyć się do promocji naszego wielkiego mistrza" – podkreślił.

„Będzie to pierwsze spotkanie Wyspiańskiego z międzynarodową widownią. Artysta w najśmielszych marzeniach miał zamiar pokazania się szerokiej publiczności, ale startując z Krakowa nie miał wówczas szans, był ograniczony prowincjonalnością miasta i brakiem wsparcia Polski, której wtedy nie było na mapach. Dla nas ta prezentacja to moment absolutnie ekscytujący” – mówi Piotr Ostrowski.

Witraż powstał na początku XX w. i był elementem wystroju siedziby Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie. W styczniu 1945 roku został zniszczony – potłukł się w wyniku podmuchu, gdy Niemcy wysadzili znajdujący się w pobliżu skład amunicji. Zrekonstruowano go w 1972 roku. Kilka lat temu powstała druga rekonstrukcja witrażu (to ona pojedzie do Londynu).

Specjaliści z Muzeum Witrażu, chcąc jak najbardziej zbliżyć się do oryginału, musieli znaleźć odpowiedniego dostawcę szkła. „Oryginał «Apolla» był zrobiony ze szkła z niemieckiej huty. Podobnego materiału używamy przy wykonywaniu naszej repliki. Do zakładu przywieziono w dwóch partiach szkła z bawarskiej huty Lamberts w Waldsassen, która produkuje szkła witrażowe technologią stosowaną na początku XX w. – taką, z jaką stykał się Wyspiański” – mówił „Gościowi Krakowskiemu” w 2017 roku, pod koniec prac nad witrażem, P. Ostrowski.

W William Morris Gallery zostanie pokazanych ponad 150 obiektów związanych z Młodą Polską. Będą to obrazy, rysunki, fotografie, ale też meble, hafty, kilimy i ceramika artystyczna. Twórcy wystawy chcą zwrócić uwagę na na silne związki sztuki Młodej Polski z twórczością Williama Morrisa i artystów z jego kręgu.

Oprócz dzieł Stanisława Wyspiańskiego, odwiedzający londyńską galerię będą mogli zobaczyć prace Józefa Mehoffera, Henryka Uziembły i Vlastimila Hofmana. Na ekspozycji swoje miejsce będą mieli także Stanisław Witkiewicz, Karol Kłosowski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Otwarcie wystawy zaplanowano na 8 października. Będzie jej towarzyszyć anglojęzyczna publikacja „Young Poland: The Arts and Crafts Movement, 1890-1918”.

Źródła: PAP, Gość Krakowski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-09-15 13:31:39
miniaturka

Najsilniejszą bronią w walce z aborcją jest modlitwa. W Hiszpanii ruszy 40 Dni dla Życia

„Aborcja jest zasadniczo walką duchową. I dlatego nie ma bardziej bezpośredniego sposobu na zwalczanie tego niż modlitwa, ponieważ modlitwa to wiele rzeczy, ale przede wszystkim składa się z miłości, nadziei i ufności” – mówi Nayeli Rodriguez, koordynator akcji 40 Dni dla Życia w Hiszpanii.
2021-09-15 13:36:28
miniaturka

Komunikat braci dominikanów po publikacji raportu w sprawie Pawła M.

„Jesteśmy gotowi, by zadośćuczynić za popełnione zło, chcemy z determinacją szukać sposobów naprawy szkód i błędów, a nade wszystko chcemy nadal Wam służyć, zdając sobie sprawę – jak nigdy dotąd – że nie jesteśmy tego godni” - piszą polscy dominikanie w komunikacie po publikacji raportu dot. Pawła M.
2021-09-15 14:32:57
miniaturka

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule.
2021-09-15 15:53:37
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Gdyby On był prorokiem, wiedziałby, co to za jedna i jaka to jest ta kobieta, która się Go dotyka, że jest grzesznicą”. Te słowa odsłaniają mrok serca faryzeusza Szymona. Nie ma odwagi powiedzieć głośno, co myśli. Mruczy pod nosem.
2021-09-16 09:27:51
miniaturka

Naukowcy coraz lepiej rozumieją wpływ SARS-CoV-2 na organizm

Prowadzone na całym świecie badania zaczynają ujawniać mechanizmy, dzięki którym przenoszący się drogą oddechową wirus SARS-CoV-2 może uszkadzać różne tkanki i narządy – informuje pismo „The Scientist”.
2021-09-16 09:59:44
miniaturka

Papież: aborcja jest morderstwem

W czasie powrotu z podróży apostolskiej na Węgry i Słowację papież Franciszek odpowiadał w samolocie na pytania dziennikarzy. Podkreślił m.in., że aborcja jest morderstwem, a małżeństwo mogą zawrzeć tylko kobieta i mężczyzna.