Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-09 12:38
AC / kos / KAI

Apel o oddawanie krwi!

Po raz kolejny na początku wakacji o oddawanie krwi apeluje krajowy duszpasterz Honorowych Dawców Krwi o. Zenon Surma CMF.

Autor/źródło: photogenica.pl, Pavel Misak

- Pobieranie krwi nie boli, jest sterylne i całkowicie bezpieczne dla oddającego. Po takim geście miłosierdzia wobec bliźniego wypoczywa się jeszcze lepiej – przekonuje były kapelan Ordynariatu Polowego.

O. Surma podkreśla, że nadal krew jest tym lekarstwem, który nie ma zamienników i musi ofiarowany przez innego człowieka. – W okresie kiedy z miast wyjeżdża wielu krwiodawców regularnie oddających krew jej zapasy w bankach szybko zaczynają topnieć, tym bardziej, że okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu na drogach i większej liczby wypadków, a co za tym idzie operacji i zabiegów, do przeprowadzenia których potrzebna jest krew – przypomina o. Surma.

– Pobieranie krwi nie boli, jest sterylne i całkowicie bezpieczne dla oddającego – dodaje krajowy duszpasterz honorowych krwiodawców. Warto oddać krew, warto poczuć, że można w ten sposób komuś pomóc. Po takim geście miłosierdzia, poczuciu spełnienia obowiązku wobec bliźniego, wypoczywa się jeszcze lepiej – przekonuje klaretyn, który regularnie oddaje krew od 1978 r.

W krwiodawstwie nie jest ważne wyłącznie oddawanie krwi, ale postawa chęci niesienia pomocy, gotowości do udzielenia jej potrzebującym. Zawsze odczuwałem w swoim życiu to, że dobro, które komuś się wyświadcza wraca. Warto się więc dzielić krwią – dodaje w rozmowie z KAI.

Pobieranie krwi odbywa się w Regionalnych i Terenowych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W wielu miejscach organizowane są specjalne akcje związane z oddawaniem krwi, podczas których donacji można dokonać w specjalnych autobusach lub ambulansach.

Krew może oddać zdrowa osoba w wieku od 18-65 lat. Rano przed oddaniem krwi należy zjeść lekkie śniadanie, a w dniu poprzedzającym donację wypić nieco więcej płynów. Do rejestracji potrzebny jest dowód osobisty. Krew może być pobierana nie częściej do sześciu razy w roku od mężczyzn i do czterech razy w roku od kobiet.

kos / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-09 10:50:16
miniaturka

Czy Bóg się „złości” tak samo jak my?

Odpowiedzi na to i inne pytania będziemy szukać w najbliższy czwartek 11 lipca o godzinie 17.00 w Księgarni św. Stanisława przy ul. Wiślnej 12A w Krakowie podczas kolejnego "Spotkania z duszą".
2019-07-09 11:07:05
miniaturka
play

Czy trąd w XXI wieku jest wciąż problemem?

Polska Fundacja dla Afryki wraz z PMPG Polskie Media SA, Kinem Paradox, i Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana zapraszają na darmowy pokaz filmu „Yomeddine. Podróż życia”.
2019-07-09 12:07:48
miniaturka

Obrady Kapituły Generalnej Córek Bożej Miłości w Krakowie

Po raz pierwszy w historii Zgromadzenia Córek Bożej Miłości Kapituła Generalna odbywa się w Polsce. Do Krakowa przyjechało 40 sióstr z różnych krajów i kontynentów.
2019-07-09 13:17:51
miniaturka

KPRM: komisja ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii niezależna od władz publicznych

Państwowa Komisja ds. wyjaśnienia przypadków wykorzystywania seksualnego osób małoletnich ma być niezależna od władzy publicznej - poinformowano w informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów.
2019-07-09 13:37:56
miniaturka

Wielki Odpust Tuchowski - dzień 8

Ósmy dzień Wielkiego Odpustu przeżywany był pod hasłem: „Maryja uczy dobroci w kulturze przemocy i odrzucenia”.
2019-07-09 14:34:24
miniaturka

Była prezes papieskiej akademii - szefową amerykańskiej komisji ds. praw człowieka

Administracja prezydenta Donalda Trumpa postanowiła wzmocnić rolę praw człowieka w swej polityce zagranicznej. W tym celu ustawiona została nowa Komisja ds. Nienaruszalnych Praw.