Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-06 12:05
MG / Rzecznik Abpa katowickiego

Apel Metropolity katowickiego o oddawanie krwi

- Mając na uwadze stale rosnące zapotrzebowanie na krew, służącą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, dołączam się do apelu Centrum Krwiodawstwa i Ministerstwa Zdrowia, którzy proszą o dzielenie się tym cennym darem ze swojego życia – napisał do wiernych archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc.

Autor/źródło: mg, Maciej Górnicki, licencja: Jak album

Komunikat został rozesłany do parafii i zostanie oddczytany w przyszłą niedzielę w ramach ogłoszeń duszpasterskich.

Metropolita katowicki podkreślił, że zgodnie z nauczaniem Kościoła „oddanie krwi w celu ratowania ludzkiego życia jest przejawem solidarności chrześcijańskiej i naśladowaniem miłości Boga do ludzi”. - Jest to przejaw „kultury życia”, o którą tak często apelował św. Jan Paweł II – podkreślil arcybiskup.


Przypomniał, że w walce z trwającą pandemią bardzo ważna jest krew osób, które pokonały chorobę. Ze szczególną prośba zwrócił się do śląskich górników. - Specjalny apel kieruję do ozdrowieńców (…) A tym, którzy już oddali krew, aby mogło zostać wytworzone leczące osocze, wyrażamy najwyższe uznanie i podziękowanie – napisał.Poniżej pełny tekst komunikatu:
Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!


Przeżywany czas pandemii już niejednokrotnie stworzył nam okazje i możliwości, aby w duchu solidarności zatroszczyć się o siebie nawzajem. Takich okazji nie brakuje i teraz. Rozpoczęte wakacje to trudny czas m. in. dla publicznej służby krwi. Mając na uwadze stale rosnące zapotrzebowanie na krew, służącą ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego, dołączam się do apelu Centrum Krwiodawstwa i Ministerstwa Zdrowia, którzy proszą o dzielenie się tym cennym darem ze swojego życia, niezbędnym do ratowania życia tych, którzy na skutek wypadków czy chorób znaleźli się w niebezpieczeństwie śmierci.


Kościół uczy, że oddanie krwi w celu ratowania ludzkiego życia jest przejawem solidarności chrześcijańskiej i naśladowaniem miłości Boga do ludzi. Jest to przejaw „kultury życia”, o którą tak często apelował św. Jan Paweł II.


Jako chrześcijanie jesteśmy świadomi naszego odkupienia, które dokonało się przez Krew Jezusa. Krew jest symbolem życia, braterstwa i poświęcenia. Oddanie krwi jest dowodem miłości i troski o bliźniego.


Bracia i Siostry!


Jeżeli sytuacja zdrowotna nam na to pozwala i nie ma innych przeciwskazań, zachęcam do przekazania tego szczególnego daru z siebie w jednym z centrum krwiodawstwa. Każda grupa krwi jest cenna i potrzebna.


Pamiętajmy, że w walce z pandemią z Covid-19 bardzo ważna jest krew osób, które pokonały chorobę. Specjalny apel kieruję do ozdrowieńców, zwłaszcza wśród naszych śląskich górników. A tym, którzy już oddali krew, aby mogło zostać wytworzone leczące osocze, wyrażamy najwyższe uznanie i podziękowanie.


Pełne wiary „Bóg zapłać” za każdy bezinteresowny dar krwi kierujemy pod adresem armii honorowych dawców krwi.


            Serdecznie zachęcam duszpasterzy, aby stawali się życzliwymi promotorami krwiodawstwa we wspólnotach parafialnych i sami – o ile zdrowie na to pozwala – dołączyli do rzeszy wielkodusznych dawców krwi.


Do wszystkich skierowane są słowa św. Pawła zapisane w 2 Liście do Koryntian:


„Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg. A Bóg może zlać na was całą obfitość łaski, tak byście mając wszystkiego i zawsze pod dostatkiem, bogaci byli we wszystkie dobre uczynki” (2Kor 9, 7-8).


Na czas wakacyjnego odpoczynku błogosławię i zapewniam o modlitwie, zwłaszcza za wszystkich podróżujących na naszych drogach i apeluję o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym bezwzględnej trzeźwości wymaganej od kierowców oraz obowiązujących zaleceń służb sanitarnych.


Módlmy się za sobie nawzajem:


            „Wszechmogący, wieczny Boże, otaczaj nas, podróżujących, Swoją opieką. Bądź nam w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, w przeciwnościach obroną, abyśmy za Twoim przewodnictwem, pod opieką Matki Najświętszej i św. Rafała Archanioła, pomyślnie dotarli do celu i szczęśliwie wrócili do naszych domów. Przez Chrystusa, Pana naszego.”


 

† Wiktor Skworc ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI


Katowice, 06 lipca 2020 r., we wspomnienie Matki Bożej Uzdrowienia Chorych

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-06 09:47:09
miniaturka

W Australii rośnie zapotrzebowanie na pomoc żywnościową

Coraz więcej mieszkańców Australii zmuszonych jest do korzystania z pomocy banków żywności.
2020-07-06 09:49:20
miniaturka

Katar: robotnicy budujący stadiony na mundial bez wynagrodzenia

Robotnicy, którzy w Katarze budują stadiony i infrastrukturę na mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2022 roku, od wielu miesięcy nie otrzymują należnej zapłaty, co pogłębia sytuację wyzysku i niepewności.
2020-07-06 10:15:45
miniaturka

Zmarł Ennio Morricone - światowej sławy kompozytor

W wieku 91 lat zmarł w Rzymie Ennio Morricone, światowej sławy włoski kompozytor i dyrygent.
2020-07-06 12:13:28
miniaturka

Chiny: tragiczna w skutkach kontrola populacji mniejszości etnicznych

Zmuszanie do stosowania środków antykoncepcyjnych, przymusowa sterylizacja i aborcja – w ten sposób władze Chin kontrolują populację mniejszości etnicznych żyjących na terenie tego państwa.
2020-07-06 15:31:46
miniaturka

Domy św. Szarbela znajdą opiekę duszpasterską w Kościele katolickim

Osoby należące do rzymskokatolickich wspólnot św. Szarbela mogą znaleźć duchowe wsparcie w Maronickiej Fundacji Misyjnej, której przewodniczącym jest bp Andrzej Siemieniewski, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej – czytamy w komunikacie Komisji Nauki Wiary KEP.
2020-07-06 15:46:06
miniaturka

Prezydencka inicjatywa ustawodawcza: adopcja tylko przez małżeństwa

Prezydent Andrzej Duda podpisał dziś i skierował do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji Konstytucji, zmierzający do wykluczenia możliwości adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Przysposobić dziecko będą mogli tylko mężczyzna i kobieta, pozostający w związku małżeńskim.