Strona główna
opoka.org.pl
2019-10-24 15:03
kk / Krzysztof Bronk/VN

Apel biskupów w Boliwii o ponowne przeliczenie głosów

Możliwe, że w Boliwii doszło do manipulacji. Episkopat prosi rząd w związku z tym, by jeszcze raz przeliczył głosy z ostatnich wyborów. Evo Morales po raz trzeci doszedł do władzy, po tym jak Trybunał Wyborczy ogłosił 83 proc. jego pierwszeństwa nad pozostałymi pretendentami.

Panorama Santa Cruz, stolicy Boliwii
Autor/źródło: Rojk/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Wstępne wyniki wskazywały na wygraną Evo Moralesa, ale nie tak znaczącą, by mógł po raz czwarty objąć urząd prezydenta po pierwszej turze. Nie uzyskał bowiem wymaganej większości głosów ani 10-punktowej przewagi nad głównym rywalem. Kiedy wszystko wskazywało na konieczność drugiej tury, Trybunał Wyborczy wstrzymał ogłaszanie wyników i ogłosił, że Morales wygrał w pierwszej turze.

Wyborcy protestują w zaistniałej sytuacji. "Publicznie to potępiamy i prosimy, by organizacje międzynarodowe zabrały w tej sprawie jasne stanowisko, a przede wszystkim, by ponownie przeliczone zostały wszystkie głosy(...)" - wspiera abp Gualberti, ordynariusz tamtejszej diecezji.

W stołecznym La Paz stwierdzono, że  protestowało aż 100 tys. osób. Doszło do starć z policją. Na dziś zapowiedziany został strajk generalny. Sam Morales zaprzecza zarzutom, jest jednak jasne, że nie chce dopuścić do drugiej tury wyborów, bo dla niego byłoby to przyznanie się do porażki. Dotychczas wygrywał zawsze w pierwszej turze.

Kościół nawołuje do pokojowego charakteru protestów.

"Jesteśmy poważnie zaniepokojeni nasilającą się przemocą w reakcji na manipulacje wynikami wyborów.(...) Liczymy na porozumienie, które przywróci spokój i da adekwatną odpowiedź na ten poważny problem". - komentuje z troską abp Sergio Gualberti.

Boliwijscy biskupi są obecni w Rzymie na Synodzie o Amazonii, ale wspierają uwagi odnośnie protestu lokalnego Kościoła.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-10-24 12:54:09
miniaturka

Proces rodziców Jana Pawła II może ruszyć w 100. rocznicę jego urodzin!

Jeśli Stolica Apostolska wyrazi zgodę na rozpoczęcie procesu Karola seniora i Emilii Wojtyłów, może on ruszyć w maju, w 100. rocznicę urodzin papieża Polaka. Postulatorem procesu został kard. Stanisław Dziwisz.
2019-10-24 13:35:10
miniaturka

Ks. Wachowski wiceszefem watykańskiej dyplomacji!

Ojciec Święty dokonał dwóch ważnych nominacji w sekretariacie stanu. Ks. Mirosław Stanisław Wachowski został podsekretarzem sekcji ds. relacji z państwami, a zatem wiceszefem watykańskiej dyplomacji.
2019-10-24 14:05:41
miniaturka

Haiti: bezprecedensowy marsz zakonników przeciw prezydentowi

Na desperacki i bezprecedensowy gest zdecydowali się zakonnicy i zakonnice na Haiti. W centrum Port-au-Prince zorganizowali marsz na znak protestu przeciwko rządom prezydenta Jovenela Moise’a.
2019-10-24 14:33:30
miniaturka

Rzecznik praw dziecka: zgubne ideologie mogą wyrządzić wiele szkód

Rzecznik przypomniał o tym, że każde dziecko ma prawo do ochrony swojej tożsamości, w tym przede wszystkim stosunków rodzinnych – tak stanowi międzynarodowa Konwencja o Prawach Dziecka.
2019-10-24 15:28:06
miniaturka

„Pola Nadziei” – sadząc żonkile wspomagamy hospicja

Kupując na jesieni cebulki żonkili w hospicjach pomagamy finansowo chorym będącym pod ich opieką.
2019-10-24 15:45:49
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski w Czarnym Dunajcu o miejscu, w którym wzrasta się do miłości

- Prośmy Najlepszego Ojca, za przyczyną św. Jana Bosko i św. Jana Pawła II, o szkołę przenikniętą Bożym Sercem i pełną miłości troską wychowawców i nauczycieli, o szkołę, w której wzrastają serca młodych, by kochać Boga i drugiego człowieka - mówił abp Jędraszewski w Czarnym Dunajcu.