Strona główna
opoka.org.pl
2017-10-23 12:24
S. Zielińska / KAI

Antoninów: bezdomni posprzątali groby nieznanych zmarłych

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego po raz piąty zorganizowała porządkowanie grobów nieznanych zmarłych. Podopieczni fundacji wraz z wolontariuszami posprzątali ponad 200 grobów na Cmentarzu Południowym w Antoninowie.

Autor/źródło: pixabay, Mariposa, licencja: CC0

Dziewiętnastu podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej, Michał Gawroński – duszpasterz bezdomnych oraz wolontariusze i pracownicy fundacji udali się na Cmentarz Południowy w Antoninowie k. Warszawy, aby posprzątać groby NN. Możemy się domyślać, że za życia były to osoby ubogie i samotne, może chore, pewnie także bezdomne, bez miejsca, bez przynależności. W tym roku przybyło 40 takich grobów.

Kilka dni wcześniej trzech podopiecznych fundacji przygotowali w zaprzyjaźnionym warsztacie stolarskim 78 drewnianych krzyży. Dodatkowych 16 Fundacja otrzymała od darczyńców oraz 10 od zarządu cmentarza. W sumie 104 krzyże stanęły w miejsce tych starych, najczęściej połamanych i leżących w pobliżu grobów.

Sobotnia akcja trwała siedem godzin. Ekipa podopiecznych i przedstawicieli fundacji umyła tabliczki, wymieniła zniszczone krzyże, zasadziła na większości grobów chryzantemy i zapaliła znicze. W sumie zaopiekowano się ponad 200 grobami, nie tylko z tabliczką NN, ale również innych zmarłych, których groby były szczególnie zaniedbane. Oprócz fizycznej pracy Bezdomni w tym dniu wspólnie podarowali coś znacznie cenniejszego – modlitwę podczas Mszy Św. i Koronkę do Miłosierdzia Bożego za dusze zmarłych nieznajomych odmówioną na zakończenie akcji na cmentarzu.

Inicjatywa sprzątania grobów pozwala bezdomnym na chwilę refleksji i daje nadzieję, że o ich grobach też ktoś będzie pamiętał, że ich też ktoś pożegna. Osoby bezdomne nie posiadają najczęściej dowodów osobistych, więc przed byciem kolejnym nieznanym zmarłym mają ich uchronić noszone nieśmiertelniki, których fundacja od 2011 roku wydała prawie tysiąc.

Na nieśmiertelnikach widnieje napis „Jezu zbaw mnie”, imię i nazwisko oraz kontakt do klasztoru przy ul. Miodowej 13. Mają one przypominać, że tam jest ich duchowy dom, gdzie ktoś o nich pamięta i modli się za nich. To także forma przypomnienia im o nieśmiertelności, o tym, że jest przygotowane nowe, lepsze życie.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego działa przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Warszawie od 2010 r. Misją Fundacji jest kontynuowanie dzieła rozpoczętego przez błogosławionego, troska o drugiego człowieka, a szczególnie o ludzi wykluczonych społecznie. Osobami, które korzystają ze wsparcia Fundacji są głównie osoby bezdomne i ubogie. Jej fundatorem jest Radosław Pazura.

Fundacja Kapucyńska / Antoninów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-10-23 11:01:54
miniaturka

Światowy Dzień Misyjny 2017. Kard. Filoni: Jezus sercem misji

Nawiązując do orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny kard. Filoni podkreślił, że bez duchowości misja staje się działalnością społeczną zasługującą wprawdzie na uznanie, ale pozbawioną ducha.
2017-10-23 11:39:07
miniaturka
play

Marek Kamiński: Chroni mnie Opatrzność Boża

Gościem Tematu Dnia był Marek Kamiński, podróżnik, polarnik, który w rozmowie z Ewą Pietrzak opowiedział o tym, co jest dla niego najważniejsze.
2017-10-23 11:57:07
miniaturka

Uroczystość wręczenia doktoratu honoris causa o. Lombardiemu SJ

O. Federico Lombardi SJ odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
2017-10-23 12:55:12
miniaturka

Książka „Młodość – projekt życia” - inspirujące historie uczestników ŚDM 2016

- Ponad 20 inspirujących historii uczestników Dni Młodzieży z całej Polski znalazło się w książce „Młodość – projekt życia”. Celem publikacji jest uświadomienie, że ŚDM było początkiem nowego etapu w życiu młodych ludzi.
2017-10-23 13:27:55
miniaturka

„Duchowość dla Warszawy” o tym, jak czytać Pismo święte

W środę 25 października, w Centralnej Bibliotece Rolniczej, odbędzie się pierwszy wykład otwarty z cyklu "Duchowość dla Warszawy". Temat "Jak czytać Pismo święte?" przedstawi ks. prof. Waldemar Chrostowski.
2017-10-23 13:54:56
miniaturka

Kraków: trwają przygotowania do I Światowego Dnia Ubogich

Rekolekcje dla ubogich, kwesty w kościołach, akcja „Zaproś sąsiada na obiad” i wiele innych wydarzeń złożą się na tygodniowy program I Światowego Dnia Ubogich w Archidiecezji Krakowskiej.