Antonello da Messina: portrecista Chrystusa i świętych

W Mediolanie można podziwiać dzieła mistrza włoskiego renesansu Antonella da Messina. Na ekspozycji zgromadzono 18 z 36 zachowanych do dziś obrazów sycylijskiego malarza.

Są one świadectwem panującego w tej epoce humanizmu, ale i rozwijającego się wówczas nowego nurtu chrześcijańskiej duchowości, devotio moderna, którego najsłynniejszym reprezentantem jest Tomasz a Kempis.

Jak podkreśla kurator wystawy, sakralne dzieła Antonella da Messina w sposób genialny przedstawiają człowieczeństwo świętych, a zarazem są tak skomponowane, aby od pierwszego spojrzenia wprowadzić nas w dialog z osobą przedstawioną na obrazie. Przykładem tego jest najbardziej chyba znany obraz Antonella: Zwiastowanie. Jest na nim tylko Maryja, bez Anioła, ale obecność tajemnicy jest oczywista, wyczuwamy ją w spojrzeniu Maryi i dlatego padamy na kolana - mówi Giovanni Carlo Federico Villa. 

W sposób genialny ukazuje człowieczeństwo Chrystusa

    “Antonello da Messina w sposób nadzwyczajny potrafi uchwycić to, co stanowi o istocie człowieka, danej osoby i wyrazić to również w obrazach sakralnych. Jako największy chyba portrecista malarstwa zachodniego ukazuje nam człowieczeństwo Chrystusa. Na wystawie prezentujemy na przykład obraz «Chrystus przy kolumnie». W obliczu ubiczowanego Chrystusa jest zarówno ból, jak i pytanie. Na głowie korona cierniowa, na szyi sznur. Mąż cierpienia. Łzy ściekające po policzku wydają się jak żywe. To efekt zastosowanej techniki. Artysta zmieszał farbę z żywicą i w ten sposób zmaterializował ból Jezusa. Widzimy Chrystusa, który dla człowieka stał się ciałem i krwią.”

Źródło: www.vaticannews.va

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama