Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-17 09:15
AC / Elżbieta Sobolewska-Farbotko/ vaticannews.va

Anglia: przywódcy religijni na łączach

W Anglii odbyło się bezprecedensowe wirtualne spotkanie zwierzchników religijnych. W trwającej ponad 20 minut rozmowie kard. Vincent Nichols, naczelny rabin Ephraim Mirvis oraz anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby podzielili się refleksjami na temat epidemii.

Autor/źródło: Pixabay, damonify, licencja: CC0

Myśl, która wybija się z tej niecodziennej rozmowy to czas powrotu do korzeni wiary; wspólne widzenie domu jako świątyni Boga. Jak powiedział kardynał Nichols: na pytanie o obecność Boga w kontekście pandemii trzeba odpowiedzieć pytaniem o to, jak powinienem zmienić swoje życie. Do jakiej odnowy jestem wzywany?

„Wobec zamkniętych kościołów, wzrost wiary odbywa się teraz w kręgu rodziny i tych, pośród których żyjemy. Obecna sytuacja uczy nas pogłębiania relacji z Bogiem; zakorzenienia się w osobistej modlitwie. Uczy nas, że chociaż fizycznie jesteśmy teraz rozdzieleni, łączy nas wielka więź wspólnoty Ducha Świętego. Jest to pozytywna strona tego bolesnego czasu” – zauważył kardynał Nichols, dodając że zadziwia go kreatywność w internecie jeśli chodzi o wzajemną pomoc w modlitwie. Lider katolików na Wyspach podkreślił podczas tego spotkania wartość trwania w ciszy, na którą powinniśmy się zdobyć w rutynie czasu kwarantanny. „To w ciszy można na palcach wejść w Bożą obecność i modlitwę. Ludzie nie powinni bać się wspólnoty ciszy tylko trwać w niej i pozwolić Bogu zrobić resztę” powiedział kardynał Nichols.

Z kolei naczelny rabin Wielkiej Brytanii Ephraim Mirvis wskazał na wzrost rozumienia sensu modlitwy, postrzeganej dotąd jako „przepisana czynność”, albo obrzęd spełniany w synagodze. Teraz modlitwa zaczyna być doceniana przez wzgląd na nią samą. Mówiąc o „braku domu modlitwy, który był w samym centrum życia wiary” rabin Mirvis podkreślił konieczność redefinicji pojęcia „wspólnoty”. Jak powiedział: „domem Boga” powinien stać się teraz każdy dom ludzi wierzących.

Arcybiskup Canterbury Justin Welby również zwrócił uwagę na duchowe znaczenie domu, w którym spotykały się pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Przywódca kościoła anglikańskiego podkreślił, że chrześcijanie wiele mogą nauczyć się od społeczności żydowskiej, gdzie świętowanie cotygodniowego szabatu rozpoczyna się właśnie w domu, od posiłku w gronie całej rodziny. Mówiąc o definicji Kościoła, zauważył, że wielu chrześcijan sprowadza to pojęcie do roli „budynku”. To, czego doświadczymy również w tej sytuacji to „odzyskanie świadomości, że Kościół jest ludem Bożym, niezależnie od posiadania wspaniałego budynku” – powiedział arcybiskup Justin Welby.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-04-16 23:28:37
miniaturka

101. numer biuletynu Anamnesis

Podmiot wiary: człowiek i wspólnota Kościoła
2020-04-17 08:11:10
miniaturka

Opatrznościowy Pasterz. Droga życia Prymasa Stefana Wyszyńskiego 

"Opatrznościowy Pasterz" to rozważania na maj 2020, propozycja Komisji Maryjnej KEP skierowana do duszpasterzy i ludzi świeckich, w przygotowaniu do beatyfikacji i poznaniu maryjnej drogi Prymasa Wyszyńskiego.
2020-04-17 08:41:20
miniaturka

Bp Szlachetka: Miłosierdziem budujemy Kościół Boży!

- Niech nauczanie Prymasa Tysiąclecia na nowo stanie się dla nas duchową siłą, żywym wzorem, zachętą i drogowskazem, szczególnie w pełnieniu dzieł miłosierdzia – napisał bp Wiesław Szlachetka, przewodniczący Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski w słowie na Niedzielę Miłosierdzia.
2020-04-17 09:59:12
miniaturka

Caritas Internationalis: fundusz wsparcia walki z koronawirusem

Tylko wspólnymi siłami możemy stawić czoła pandemii koronawirusa, która stała się wielkim wyzwaniem dla całej ludzkości – uważa sekretarz generalny Caritas Internationalis.
2020-04-17 10:27:31
miniaturka

Na Filipinach epidemia pogłębia głód i ubóstwo

Filipiny nie należą do azjatyckich krajów najmocniej dotkniętych epidemią. Jednak wprowadzone przez władze surowe zasady narodowej kwarantanny sprawiają, że i tak już ubodzy ludzie masowo tracą źródła dochodu, a to generuje głód i sprawia, że tysiące rodzin bez pomocy z zewnątrz nie ma szans na przeżycie. Z pomocą ruszyła m.in. filipińska Caritas.
2020-04-17 10:55:14
miniaturka

Bergamo: solidarność przezwycięża strach przed koronawirusem

Pomimo trudnej sytuacji wspierają nas ludzie z całych niemal Włoch i dzięki temu nadal możemy działać i pomagać najbardziej potrzebującym - mówi opiekun Stołówki dla Ubogich w Bergamo.