Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-23 09:22
MG / Elżbieta Sobolewska-Farbotko, vaticannews.va

Anglia: cicha eutanazja - polecenie rezygnacji z reanimacji osób niepełnosprawnych

Jak ujawniły brytyjskie media, osoby niepełnosprawne intelektualnie były informowane o tym, że nie zostaną poddane reanimacji w przypadku zarażenia się koronawirusem. Sprawę bada rządowa Komisja ds. jakości opieki. Głos zabrał również Episkopat Anglii i Walii.

Autor/źródło: vaticannews.va

Media nie podają, kto jest autorem polecenia o zaniechaniu reanimacji osób niepełnosprawnych intelektualnie podczas drugiej fali pandemii Covid-19. Szokujące doniesienia potwierdziła jednak specjalistyczna organizacja MENCAP, informowana przez swoich podopiecznych o tym, że takich instrukcji im udzielono. Komisja ds. jakości opieki bada sprawę od grudnia 2020 roku, kiedy stwierdziła, że niewłaściwe zawiadomienia dotyczące reanimacji spowodowały w zeszłym roku potencjalnie możliwe do uniknięcia zgony. Pierwszy oficjalny raport w tej sprawie ma być opublikowany w ciągu najbliższych tygodni.


Z ramienia Episkopatu Anglii i Walii, stojący na czele Departamentu Sprawiedliwości Społecznej biskup Richard Moth wyraził głębokie zaniepokojenie tą sytuacją. „Całe życie ludzkie jest obdarzone tą samą godnością, jaką człowiek otrzymał od Boga, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci – czytamy w oświadczeniu episkopatu. „O naszej wartości jako ludzi nigdy nie powinien decydować stan naszego zdrowia psychicznego ani naszych możliwości.


Papież Franciszek niedawno powiedział: „Jeśli pozbawiamy najsłabszych z nas prawa do życia, w jaki sposób możemy skutecznie zagwarantować poszanowanie każdego innego prawa?”. Całkowicie niedopuszczalne i niemoralne jest sugerowanie, że komunikowanie przez osoby z trudnościami w uczeniu się symptomów choroby spowoduje umieszczenie ich w grupie ludzi, których będzie dotyczyć dyrektywa o niepodejmowaniu reanimacji. Co więcej, wydawanie takich poleceń w sposób powszechny ignoruje fakt wyjątkowości każdego człowieka i uznaje, że osoby z trudnościami w uczeniu się są takie same. W naszej służbie zdrowia nie powinno być tego rodzaju dyskryminacji. Przedstawiamy powyższe pytanie Papieża Franciszka tym, którzy decydują się na wydanie ogólnych nakazów o braku reanimacji osób z trudnościami w uczeniu się. Ponawiamy apel katolickich biskupów Anglii i Walii z kwietnia 2020 r., aby dostęp do leczenia i decyzje dotyczące opieki nad chorymi zawsze koncentrowały się na specyficznych potrzebach jednostki, a wszelkie rozmowy na temat tych decyzji obejmowały bliską i jasną komunikację z chorymi i ich bliskimi” – czytamy w oświadczeniu episkopatu.


W Wielkiej Brytanii istnieje wskazanie o niepodejmowaniu tzw. „resuscytacji krążeniowo-oddechowej” (DNACPR) wobec osób, które są zbyt słabe, aby ich reanimacja była skuteczna. Organizacja MENCAP twierdzi jednak, że w związku z pandemią Covid-19 dyrektywą objęto osoby niepełnosprawne intelektualnie z powodu samego faktu istnienia tej niepełnosprawności.


Z danych ministerstwa zdrowia wynika, że w ciągu pięciu tygodni od rozpoczęcia trzeciej blokady kraju w styczniu tego roku Covid-19 był odpowiedzialny za 65 procent zgonów osób z trudnościami w uczeniu się. Państwowy Urząd Statystyczny również wskazuje, że sześć na dziesięć zgonów spowodowanych Covid-19 dotyczy osób niepełnosprawnych.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-23 08:39:57
miniaturka

Biskupi Ghany: nie poddamy się naciskom lobby LGBT

Otwarcie biura jednej z organizacji działających na rzecz promocji praw homoseksualistów w stolicy Ghany wywołało w tym kraju niemałe zamieszanie. Tego rodzaju działania nie spotykają się z aprobatą społeczeństwa ani Kościoła
2021-02-23 08:45:03
miniaturka

Resocjalizacja przez sztukę: więźniowie z Paliano przygotowują paschały

Więzienie w Paliano, miejscowości położonej niecałe sto kilometrów na południe od Rzymu, jest pierwszym, w którym ruszył projekt „Światło Wolności”. Jest to część programu resocjalizacji więźniów poprzez sztukę
2021-02-23 09:03:43
miniaturka

CommLED wprowadza na rynek innowacyjne urządzenie do zwalczania wirusów i bakterii

Dezynfekująca lampa przepływowa UVC LED produkowana przez polską firmę CommLED z Gliwic może stanowić znaczące wsparcie w walce z pandemią koronawirusa.
2021-02-23 10:09:18
miniaturka

Niedzielski: do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji

Wydolność miesięczna szczepień w Polsce sięga obecnie rzędu 2,5 mln - 3 mln. Jeśli sytuacja będzie się korzystanie rozwijała, to do jesieni jesteśmy w stanie zaszczepić 60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ponad 20 mln osób - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-02-23 10:09:26
miniaturka

Senator USA wskazując na obraz USG: „Czy to jest dziecko?”

Senator USA James Lankford, wskazując na obrazy ultrasonograficzne dzieci w 24, 25 i 26 tygodniu ciąży, zadał pytanie, na które nie wszyscy są gotowi: „Czy to jest dziecko, czy nie?”. Po chwili dodał: „Jak widać wszystko z tego wynika”.
2021-02-23 10:14:17
miniaturka

Cała prawda o szczepionkach: konkursy i wywiady w ramach #FakeHunter Challenge

Konkurs z nagrodami pieniężnymi polegający na znajdowaniu i weryfikowaniu fakenewsów, a także rozmowy z naukowcami, lekarzami, dziennikarzami i aktorami. Wszystko to w ramach wydarzenia #FakeHunter Challenge/szczepionki, które w dniach 12-13 marca organizuje PAP i związany z nią serwis #Fakehunter.