Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-10 08:52
AC / Elżbieta Sobolewska-Farbotko/ vaticannews.va

Anglia: aktywna liturgia w domu

„Wielki Tydzień w naszych rękach” pod takim hasłem księża polskiej parafii pw. Św. Andrzeja Boboli w Londynie zapraszają do czynnego przeżywania w naszych domach ostatnich dni przed Świętem Wielkiej Nocy.

Autor/źródło: pixabay, Ben_Kerckx

Ze strony internetowej parafii można ściągnąć ulotkę z propozycjami modlitw i czynności do wykonania w domu podczas każdego dnia Triduum Paschalnego. Jak mówi proboszcz parafii, ks. Marek Reczek: „Zachęcamy do tego, aby w waszych domach podjąć inicjatywę dobrego przeżycia Triduum Paschalnego. Aby twórczo, w rodzinie, z dziećmi – razem ten czas dobrze spożytkować”. Jedną z propozycji na Wielki Czwartek była rodzinna kolacja, podczas której można byłwspominać swoją Pierwszą Komunię Św.

W Wielki Piątek w centralnym miejscu naszego stołu postawmy krzyż, rano odmówmy wspólnie litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, zróbmy też osobisty rachunek sumienia. W Wielką Sobotę nie rezygnujmy z tradycyjnej „święconki”, lecz sami, we wspólnocie rodziny odmówmy modlitwę poświęcenia świątecznych potraw.

W liście duszpasterskim na Wielki Tydzień Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. Prałat Stefan Wylężek napisał m.in.: „Przeżywany czas epidemii jest dla nas sprawdzianem dojrzałości naszej wiary. Jest również sprawdzianem trwałych więzów łączących parafian naszych ośrodków i troski o zachowanie, i utrzymanie naszego dziedzictwa chrześcijańskiego i polskiego w naszych wspólnotach. (…) Miłość bliźniego w czasie epidemii każe nam pozostać w domu. W tym samym domu możemy przeżywać to, co stanowi sens Wielkiego Tygodnia: podążanie za Jezusem począwszy od Jego wjazdu do Jerozolimy, aż do zmartwychwstania, ale równocześnie odnowienie sakramentów, przez które odradza się Kościół i świat. W czasach koronawirusa bardzo potrzebujemy tej odnowy. Kiedy więc śledzimy liturgię w naszych kościołach parafialnych dzięki łączom internetowym, niech nie będzie ona jedynie biernym oglądaniem, ale aktywną liturgią wchodzącą do naszego domu, bo jako uczniowie Pana Jezusa, dom, który tworzymy jest domowym Kościołem, gdzie On jest obecny i przez nasze zanurzenie w Jego śmierci i zmartwychwstaniu możemy odnowić nasze życie”.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-04-09 15:34:18
miniaturka

Transmisje celebracji Triduum Paschalnego

Przygotowaliśmy mały program transmisji dostępnych podczas trwania Triduum Paschalnego. Możliwości uczestnictwa w Triduum poprzez media jest obecnie bardzo dużo. Oto kilka z nich.
2020-04-09 16:17:44
miniaturka

Wielki Czwartek w Watykanie

Dziś Wielki Czwartek, dzień ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Ze względu na pandemię Papież nie sprawował Mszy krzyżma z kapłanami diecezji rzymskiej. Została ona przełożona na czas późniejszy, kiedy minie zagrożenie koronawirusem.
2020-04-10 08:15:48
miniaturka

Sekretarz Episkopatu: w ten Wielki Piątek adorujmy krzyż także w naszych domach

Krzyż jest znakiem męki Chrystusa, jego miłości do każdego człowieka oraz zwycięstwa nad cierpieniem i śmiercią. W Wielki Piątek umieśćmy krzyż w centralnym miejscu naszych domów i adorujmy go trwając na modlitwie – powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.
2020-04-10 09:18:49
miniaturka

Hadjadj: cierpienie przyszło do naszych domów, co z tym zrobić?

Dobiegł końca wyjątkowy Wielki Post. Na Drogę Krzyżową nie chodziliśmy tym razem do kościoła, cierpienie dotarło w tym roku do naszych domów. Każdy musiał się skonfrontować z tym nieuniknionym elementem ludzkiego życia.
2020-04-10 09:59:01
miniaturka

Abp Pizzaballa: koronawirus nie może zabić naszej wiary w Jezusa

Patriarcha podkreśla, że „to Triduum odarte ze wszystkiego co zewnętrzne i skoncentrowane na wierze w Jezusa i w moc Jego zmartwychwstania”.
2020-04-10 10:38:48
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: inicjatywa #Krzyz w Wielki Piątek w mediach społecznościowych

Zapraszam do publikacji w Wielki Piątek, w mediach społecznościowych, zdjęć krzyży, które mamy w domach, z hasztagiem #Krzyz i cytatami z Pisma Świętego. To także forma oddania czci znakowi zbawczej męki i śmierci Jezusa Chrystusa – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.