Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-18 10:59
MG

Angielski biskup uważa, że niemiecka „droga synodalna” to droga do schizmy

Bp Philip Egan z Portsmouth w Anglii powiedział we wtorek, że obawia się, iż „Droga Synodalna” niemieckiego Kościoła doprowadzi do „faktycznej schizmy”.

Autor/źródło: Diecezja Portsmouth

W wywiadzie dla Catholic News Agency bp Philip Egan z Portsmouth powiedział 16 marca, że uważa, iż ma obowiązek wypowiedzieć się na temat niemieckiej „Drogi Synodalnej”, która w zamierzeniu ma być długoterminowym procesem gromadzącym niemieckich świeckich i biskupów w celu przedyskutowania czterech głównych tematów: sposobu sprawowania władzy w Kościele, moralności seksualnej, kapłaństwa oraz roli kobiet.

Jak powiedział bp Egan: „Jako biskup jestem odpowiedzialny nie tylko za Kościół w tej diecezji, ale za Kościół powszechny. Mam przyjaciół w Niemczech i podobnie jak ja, od pewnego czasu są oni zaniepokojeni Drogą Synodalną i jej procesem. To, w jaki sposób została zaprojektowana, nieuchronnie doprowadzi do wniosków, które sprzeniewierzają się Tradycji Kościoła i kolidują z nią”.

Bp Egan, który kieruje diecezją od 2012 roku, wyjaśnił, że nie jest przeciwny dyskusji nad „gorącymi tematami” wybranymi przez organizatorów Drogi Synodalnej. „Ale aby taka dyskusja mogła się odbyć, potrzebna jest poprawna katolicka metodologia” - powiedział. „To określiłoby jasno parametry doktrynalne i wyjaśniło znaczenie i wartość danych doktryn dla współczesnych ludzi”.

Angielski biskup nie jest pierwszym, który wyraża swoje zaniepokojenie w związku z niemiecką drogą synodalną. Zastrzeżenia przedstawiła także Stolica Apostolska, a w lutym tego roku Ukraińska Komisja Episkopatu ds. Rodziny wysłała list z braterskim napomnieniem do Episkopatu Niemiec.

Według bpa Egana, „Rzym powinien zainterweniować w sprawie niemieckiej Drogi Synodalnej zanim będzie za późno. Dyskusja nad gorącymi kwestiami jest czymś właściwym, ale jednocześnie Rzym powinien potwierdzić parametry doktrynalne, kładąc nacisk na to, aby niemieccy katolicy rozszerzyli swoje spojrzenie ku duszpasterstwu i misji”.

Egan powiedział agencji CNA: „Obawiam się, że jesteśmy bardzo blisko punktu, z którego nie ma powrotu – kiedy biskupi i świeccy zaczynają promować stanowisko sprzeczne z powszechnym Magisterium i dyscypliną Kościoła, np. w kwestii święceń kobiet, interkomunii i innych”.

Na pytanie, czy oczekuje od Watykanu całkowitego wstrzymania Drogi Synodalnej odpowiedział: „ostateczną bronią dla Rzymu byłoby oczywiście poproszenie niemieckich biskupów o jej zamknięcie. Nie jestem jednak pewien, czy zastosowaliby się do tego”. Bp Egan zasugerował również, że być może sam papież powinien zainterweniować, przedstawiając autorytatywne nauczanie oraz wzywając do Rzymu niemieckich biskupów w celu ustalenia właściwej metodologii. Być może powinien także przedyskutować przyszłość podatku kościelnego w Niemczech, który wzbudza spore kontrowersje. „Papież mógłby również przedyskutować z niemieckimi biskupami, czy przyjmowanie tego podatku [Kirchensteuer], które w zeszłym roku przyniosło 7,5 miliarda euro, jest nadal kulturowo właściwe” - powiedział angielski biskup.

Zaniepokojenie „Drogą Synodalną” wyraziło publicznie również kilku niemieckich biskupów. Kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii powiedział we wrześniu ubiegłego roku, że najgorszym rezultatem byłoby, gdyby Droga Synodalna „doprowadziła do rozłamu, a tym samym do pozostania poza Kościołem, poza komunią z Kościołem powszechnym”. W wywiadzie dla niemieckiej katolickiej agencji informacyjnej KNA, kardynał stwierdził, że obawia się, iż stworzyłoby to „coś w rodzaju niemieckiego kościoła narodowego”. Biskup Rudolf Voderholzer z Ratyzbony skrytykował procedury Drogi Synodalnej, zarzucając organizatorom brak przejrzystości.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-18 09:55:22
miniaturka

PKO BP współfinansuje budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

PKO Bank Polski jest w konsorcjum banków, które udzielą kredytu inwestycyjnego o wartości 138 mln zł spółce PAK PCE Fotowoltaika na budowę farmy fotowoltaicznej Brudzew o mocy 70 MWp. Będzie ona jedną z największych tego typu inwestycji Polsce i ma zostać zakończona w IV kwartale 2021 roku. Instalacje powstaną na terenach pogórniczych.
2021-03-18 10:22:49
miniaturka

Czy Konwencja stambulska zostanie wypowiedziana? Projekt ustawy w Sejmie

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy „Tak dla rodziny, nie dla gender”. Jego celem jest zagwarantowanie realnej ochrony przed przemocą poprzez wypowiedzenie konwencji stambulskiej i zastąpienie jej międzynarodową konwencją o prawach rodziny.
2021-03-18 10:50:37
miniaturka

Płacz, którego nikt nie słyszał

Poronieniem kończy się co czwarta ciąża, a jednak jest to temat tabu. Kobiety i mężczyźni doświadczający straty dziecka często pozbawieni są wsparcia i pomocy specjalistów. I często ich emocje i uczucia są bagatelizowane. Jako sprzeciw wobec tego stanu rzeczy powstał serial „6mm”. Realistyczny i mocny? Tak, jak mocne bywa życie.
2021-03-18 11:04:47
miniaturka

Kolejny rekord zakażeń. Dziś ponad 27 tys., w tym prawie 4,5 tys. w woj. mazowieckim

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u 27 278 osób, nadal najwięcej w woj. mazowieckim – 4408. Zmarło 356 chorych z COVID-19 – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.
2021-03-18 12:07:27
miniaturka

Papieski astronom: teleskop pomaga poznać osobowość Boga

Watykan zajmuje się kosmologią, gdyż to Bóg jest autorem kosmosu, a więc poznanie go jest sposobem na zbliżenie się do Stwórcy – mówił jezuita, brat Guy Consolmagno, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, podczas wirtualnego seminarium dla wykładowców i studentów Loyola Marymount University w Kaliforni.
2021-03-18 12:20:37
miniaturka

Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze

Ogłoszony przez papieża Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze. Dziś podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpi zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski. Jutro w uroczystość św. Józefa odprawiona zostanie Msza św. inaugurująca obchody tego szczególnego czasu.