Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-05 10:26
mk

Andrzej Duda na Kongresie 590: przed nami trudny czas odbudowy

„Jestem przekonany, że w naszej walce z pandemią zbliżamy się do momentu, gdy będziemy mogli zacząć przywracać normalne funkcjonowanie branż, których działalność ze względów pandemicznych została ograniczona lub wręcz zawieszona” – mówił prezydent, otwierając Kongres 590.

Autor/źródło: Kongres 590

Otwierając Kongres 590, który w tym roku odbywa się pod hasłem „Polska/Świat startujemy!”, prezydent podkreślał, że ekspansja polskich firm od stanowi istotny element jego prezydentury. „Zdaję sobie sprawę, jak ważną rolę odgrywa dyplomacja gospodarcza” – zapewniał, podkreślając, że podczas wizyt zagranicznych często towarzyszą mu przedstawiciele polskich przedsiębiorców. „Działania te wydają się szczególnie ważne teraz, gdy w związku z pandemią zmienia się światowa gospodarka, gdy buduje się nowe łańcuchy dostaw, gdy pojawiają się nowe potrzeby i nowe szanse” – mówił A. Duda.

„Przed nami trudny czas odbudowy. Zdajemy sobie sprawę, że nawet najlepsze wskaźniki makroekonomiczne nie poprawią sytuacji branż, szczególnie dotkniętych pandemią, takich jak turystyka, gastronomia czy branża hotelowa” – przyznał. „Musimy wspólnym wysiłkiem jak najszybciej powrócić na drogę dynamicznego, zrównoważonego rozwoju” – dodał.

„Czeka nas wciąż wiele wyzwań, ale mamy jeden wspólny cel – chcemy, by Polska była krajem nowoczesnym, z dobrą infrastrukturą. Krajem, który jest w stanie uwolnić twórczy potencjał swoich obywateli. Krajem, który inwestuje w badania, rozwój i nowe technologie. Aby tak było, konieczna jest dobra i przemyślana strategia, która będzie podstawą konsekwentnie realizowanej polityki” – mówił prezydent, podkreślając znaczenie spotkań i debat takich jak Kongres 590.

Tegoroczny Kongres 590 odbywa się 5 i 6 maja pod hasłem „Polska/świat startujemy!”. Transmisję na żywo można śledzić TUTAJ.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-05 08:54:41
miniaturka

Spłonął dach zabytkowej plebanii sanktuarium św. Jakuba

Spłonął dach zabytkowej plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. Kustosz sanktuarium ks. Stanisław Czerwiński został odwieziony do szpitala. Obecnie trwają ustalenia przyczyn pożaru.
2021-05-05 09:50:15
miniaturka

Naukowcy przekonują, że duża liczba szczepień to klucz do opanowania pandemii

Twórcy precyzyjnego komputerowego modelu przeznaczonego do przewidywania rozwoju pandemii przekonują, że kluczem do walki z nią są szczepienia. Np. w stanie Minnesota wiosną na oddziałach intensywnej terapii miałoby znaleźć się ponad dwa razy więcej pacjentów niż w szczycie poprzedniej fali.
2021-05-05 10:25:40
miniaturka

Osy są tak samo wartościowe dla środowiska jak pszczoły?

„Osy są tak samo ważne jak pszczoły dla ekosystemów, gospodarki i ludzkiego zdrowia” – zastrzegają naukowcy w artykule na łamach pisma „Biological Reviews”. W medycynie wykorzystuje się ich jad i ślinę, które mają właściwości antybiotykowe!
2021-05-05 10:58:52
miniaturka

Osoby w wieku 30 i 31 lat mogą od środy zapisywać się na szczepienie przeciw COVID-19

Zgodnie z harmonogramem szczepień w środę przyszła kolej na rejestrację osób w wieku 30 i 31 lat, które w I kwartale nie zgłosiły chęci zaszczepienia. To urodzeni w latach 1990-1991. Równocześnie trwają zapisy starszych roczników i wszystkich osób pełnoletnich, które to uczyniły.
2021-05-05 11:04:30
miniaturka

Skierowano dwa akty oskarżenia przeciwko obcokrajowcom zakażonym koronawirusem

Prokuratura Rejonowa Warszawa-Ochota skierowała do sądu dwa akty oskarżenia przeciwko obcokrajowcom, którzy będąc zakażeni koronawirusem, próbowali wsiąść na pokład samolotów na warszawskim lotnisku. W toku jest jeszcze ok. 30 takich spraw – dowiedziała się PAP.
2021-05-05 11:05:29
miniaturka

Badania wykazały, że niemal połowa pracowników w pandemii odczuwa większy stres

Większy niż przed pandemią stres odczuwa już 46 proc. pracowników, głównie kobiety. Najpoważniejszym źródłem stresu dla pracowników jest utrzymująca się niepewność gospodarcza - wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy”.