Strona główna
opoka.org.pl
2019-04-01 10:48
Anna Bajon / Joanna Folfasińska | Archidiecezja Krakowska

Andrychów: Złoty jubileusz kapłaństwa ks. kardynała Stanisława Ryłki

- Wspólnota parafii św. Macieja ma szczególny tytuł do radości i dumy, bo to również w jej środowisku, młody Stanisław przez pierwsze osiemnaście lat swego życia dojrzewał do odpowiedzialnej służby w Kościele – najpierw w Kościele krakowskim, a następnie powszechnym.

Autor/źródło: Andrea Nardotto| Archidiecezja Krakowska

Kardynał Stanisław Dziwisz rozpoczął homilię, podczas Jubileuszu 50-lecia kapłańskich świeceń ks. kardynała Stanisława Ryłko w Andrychowie, od skomentowania ewangelicznej przypowieści o synu marnotrawnym. Podkreślił miłosierną postawę ojca, która wyraża się przede wszystkim w odniesieniu do starszego i małodusznego syna.

– Bóg pragnie, aby nasze ludzkie serca kształtowały się na wzór Jego Serca, pełnego dobroci i miłosierdzia.

Nawiązując do czwartej niedzieli Wielkiego Postu – Niedzieli Laetare, czasu radości i nadziei, kardynał przypomniał, że 50 lat temu, z rąk ówczesnego metropolity krakowskiego Karola Wojtyły, dzisiejszy Jubilat – kardynał Stanisław Ryłko, przyjął w wawelskiej katedrze kapłańskie święcenia. Zauważył, że parafia św. Macieja w Andrychowie była szczególnym miejscem, gdzie wzrastała jego wiara i powołanie.

– Tutaj przyjął chrzest święty, przystąpił do I Komunii świętej, a w sakramencie bierzmowania został umocniony darami Ducha Świętego. Tutaj uczęszczał na katechizację, a szczególny wpływ na niego w tym okresie wywarł niezapomniany ks. Józef Sanak, więziony w okresie stalinowskim. W tym kościele ks. Stanisław odprawiał swoje prymicje jako kapłan, potem jako biskup i wreszcie jako kardynał. Nie zapomniał nigdy i nie zapomina o swoich korzeniach.

W latach 1963-1969 kardynał Stanisław Ryłko formował się w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, a po święceniach i kilkuletniej pracy duszpasterskiej został wysłany przez kardynała Wojtyłę na specjalistyczne studia do Rzymu, uwieńczone doktoratem z dziedziny nauk społecznych na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. W 1987 roku wrócił do Rzymu i pełnił obowiązki kierownika sekcji młodzieżowej w Papieskiej Radzie ds. Świeckich, kładąc ogromne zasługi w organizację pierwszych Światowych Dni Młodzieży, jakie miały miejsce w Santiago de Compostela, w Częstochowie oraz w Denver. W1992 roku, Jan Paweł II mianował ks. Stanisława pracownikiem polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu. Po czterech latach ścisłej, codziennej i bezpośredniej współpracy, został biskupem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Świeckich, w której już poprzednio pracował, przyjmując święcenia z rąk Jana Pawła II 6 stycznia 1996 roku.  Sześć lat później przyjął nominację na prefekta tej Rady.

– Na tym stanowisku pozostał aż do sierpnia 2016 roku, a w trakcie pełnienia tej odpowiedzialnej posługi został włączony do kolegium kardynalskiego w 2007 roku przez papieża Benedykta XVI. Jako sekretarz i prefekt Papieskiej Rady kierował ważnym sektorem życia Kościoła, jakim jest w nim udział świeckich, będąc również bezpośrednio odpowiedzialny za kolejne Światowe Dni Młodzieży. – mówił kardynał.

Ojciec Święty oraz ksiądz, a potem biskup i arcybiskup Stanisław Ryłko mieli wspólne zainteresowania naukowe i kulturalne.

– Razem z dzisiejszym Jubilatem byliśmy przy Ojcu Świętym w chwili jego odchodzenia do domu Ojca, 2 kwietnia 2005 roku. Razem, również przy udziale m.in. kardynała Mariana Jaworskiego, uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy św. odprawianej przy łóżku umierającego Papieża i zaopatrzeniu go wiatykiem na drogę do wieczności. Razem w chwili śmierci odśpiewaliśmy wspólnie Te Deumlaudamus. Dodam szczegół: to kardynał Stanisław w tej wyjątkowej chwili zatrzymał zegar w pokoju zmarłego św. Jana Pawła II na godzinie 21.37. – wspominał kardynał.

Ojciec Święty Franciszek mianował dzisiejszego Jubilata Archiprezbiterem Bazyliki Santa Maria Maggiore – Matki Bożej Większej, jednej z czterech papieskich Bazylik w Rzymie. Znajduje się w niej sławny obraz Matki Bożej Salus Populi Romani – Ocalenia Ludu Rzymskiego, przed którym modlił się często św. Jan Paweł II. Papieski sekretarz przywołał kardynalskie zawołanie dzisiejszego Jubilata – Lux mea Christus – „Chrystus moim światłem”, zaznaczając, że kryje się w nim klucz do zrozumienia jego kapłańskiego powołania.

– Dziękujemy Ci dziś wszyscy za twą postawę i służbę. Dziękuje ci twoja andrychowska parafia św. Macieja. Dziękują ci twoi bliscy, przyjaciele i wszyscy, których ubogaciłeś na drodze kapłańskiej i pasterskiej służby. Osobiście dziękuję ci za przyjaźń, a także – i to w sposób szczególny – dziękuję za wielką pomoc w organizacji Światowego Dnia Młodzieży 2016 w Krakowie (…) Powierzamy Bogu w tej Eucharystii twoją dalszą drogę. Niech On cię prowadzi, tak jak dotychczas. – mówił na zakończenie homilii kardynał Stanisław Dziwisz.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-04-01 10:17:53
miniaturka

Puk, puk czy to mój Bóg?

To małe ABC po spowiedzi świętej, przed którą czasami drżą nie tylko dzieci, ale nawet dorośli.Książka może okazać się pomocna zarówno dzieciom, które po raz pierwszy przystąpią do spowiedzi, ale także i tym, którzy pierwszą spowiedź świętą mają już za sobą, ale mimo to zawsze, kiedy podchodzą do konfesjonału, mają „gęsią skórkę”, a odchodząc od niego – radość w sercu, i to taką, że mogliby fruwać. Autor: Ines Krawczyk MChR
2019-04-01 10:30:59
miniaturka

Siódme niebo. Przygód nie tylko językowych ciąg dalszy

Autorka przeprowadza młodych czytelników przez świat językowych zawiłości, które mogą prowadzić do mniej lub bardziej zabawnych nieporozumień, czego na własnej skórze doświadczyła piątka przyjaciół. Ta pięknie ilustrowana książka zawiera dziesięć opowiadań. Autor: Ines Krawczyk MChR
2019-04-01 10:40:06
miniaturka

Papież zachęca do ekumenizmu miłosierdzia

W czasie spotkania w katedrze w Rabacie z kapłanami, osobami konsekrowanymi oraz z Ekumeniczną Radą Kościołów Papież podkreślił, że chrześcijanie w Maroku są niczym mała garstka zaczynu błogosławieństwa oraz braterskiej miłości.
2019-04-01 11:19:44
miniaturka

Jan Paweł II – odchodzenie Pasterza (fakty i opinie)

Jutro, 2 kwietnia, przypada 14. rocznica śmieci Jana Pawła II. Z tej okazji rocznicy publikujemy kilkadziesiąt faktów i opinii związanych z odchodzeniem Papieża.
2019-04-01 11:58:08
miniaturka

Charytatywny Jarmark Wielkanocny na Freta

7 kwietnia – na tydzień przed Niedzielą Palmową – plac przed kościołem św. Jacka w Warszawie przy ulicy Freta 10 wypełnią stoiska, na których będzie można zakupić dekoracje i ozdoby wielkanocne, rękodzieło, książki oraz kartki świąteczne.
2019-04-01 12:10:25
miniaturka

Beskidy: na Matysce zapłonie „Ogień Lolka”

Na szczycie Matyska w Radziechowach w Beskidzie Żywieckim zapłonie 2 kwietnia „Ogień Lolka”. W ten sposób wierni uczczą 14. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Pod gigantycznym krzyżem milenijnym odbędzie się modlitewne czuwanie, a o 21.37 zapłonie specjalne ognisko pamięci.