Strona główna
opoka.org.pl
2020-07-24 12:44
nc / KAI

Amerykański dziennikarz o przyczynach antykatolickiego wandalizmu

O aktach wandalizmu w stosunku do katolickich rzeźb, kaplic i kościołów pojawiło się dużo informacji, szczególnie w ostatnim miesiącu. Ale jaka jest ich przyczyna? Na to pytanie stara się odpowiedzieć katolicki dziennikarz Matthew Walther na łamach czasopisma „The Week”.

Autor/źródło: Pixabay, ToNic-Pics, licencja: CC0

Zaczyna on od wiadomości o ostatnich takich zdarzeniach, np. zniszczeniu pomnika poświęconego ofiarom aborcji w hrabstwie Sullivan (w stanie Nowy Jork) oraz wjechanie samochodem z kanistrami z benzyną w przedsionek kościoła na Florydzie w czasie modlitw, co zainicjowało tam pożar.

Jego artykuł przypomina niełatwą historię katolicyzmu na ziemi amerykańskiej, poczynając od XIX wieku, kiedy to uważano katolików za „niedouczonych” pod wieloma względami. Obecnie sytuacja bardzo zmieniła się i np. większość sędziów Sądu Najwyższego stanowią katolicy. Nikt nie uzna tego, że któryś z senatorów uznaje wiarę w katolickie dogmaty, za przeszkodę w uczestniczeniu w życiu publicznym. Jednocześnie niektórzy zaczęli uważać charytatywną i nikomu nie szkodzącą organizację Rycerzy Kolumba za „coś podobnego do Ku Klux Klanu”, który nadal przynosi szkody społeczeństwu. Uważa się, że niszczenie tysięcy wizerunków Chrystusa i Jego Matki przyczynia się do „zniwelowania różnic rasowych”. Usuwa się statuy świętych, np. Junipera Serry w Kalifornii, choć dzięki niemu właśnie ten stan w ogóle istnieje.

Według dziennikarza źródłem niszczenia chrześcijańskich pomników jest „nienawiść do Kościoła, kościelnych sakramentów, niezmiennego nauczania Kościoła, jego chwalebnych świętych, jego biskupów , kapłanów, braci i sióstr zakonnych, a także do samych wiernych”. Dlaczego tak oczywista przyczyna nie znajduje swojego odzwierciedlenia w mediach „pozostaje dla mnie tajemnicą”, stwierdza Walther.

W konkluzji artykułu sięga do proroczych refleksji kardynała Francisa George’a (1937-2015), którego proces beatyfikacyjny jest przygotowywany. W 2010 roku dziennikarze poprosili go o refleksje dotyczące przyszłości Kościoła w USA. Kardynał odpowiedział, że on umrze wygodnie w łóżku, ale jego następca może umrzeć już w więzieniu, a następca tego następcy- już jako męczennik na rynku miasta, zaś „jego następca zbierze skorupy rozbitego społeczeństwa i powoli zacznie odbudowywać cywilizację, jak Kościół często czynił w dziejach ludzkości”. Walther sądzi, że słowa kard. George’a mogą się ziścić na przestrzeni kilku najbliższych pokoleń.


o.pj (KAI Tokio) / Nowy Jork

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-07-24 11:20:59
miniaturka

Holandia: projekt nowego prawa, eutanazja dla spełnionych

W holenderskim parlamencie złożono projekt prawa, które rozszerzy możliwość korzystania za eutanazji. Będą mogli z niej skorzystać wszyscy, którzy skończyli 75 lat bez względu na stan ich zdrowia, ponieważ, jak twierdzą pomysłodawcy, w tym wieku życie można już uznać za spełnione.
2020-07-24 11:35:04
miniaturka

Kard. Koch: dialog w Kościele to wiarygodność w ekumenizmie

Na polu ekumenizmu można by postępować w szybszym tempie. Boli mnie jednak, że w opinii publicznej trudności przypisuje się zawsze Kościołowi katolickiemu. Zbyt łatwo się zapomina, że przeszkody istnieją po obydwu stronach – powiedział kard. Koch, podsumowując swą trwającą już od dziesięciu lat posługę przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.
2020-07-24 11:57:32
miniaturka

Kraków: o. Piotr Jackowski nowym prowincjałem karmelitów bosych

Dotychczasowy przeor wspólnoty lubelskiej o. Piotr Jackowski OCD został wybrany prowincjałem Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.
2020-07-24 13:53:43
miniaturka

III Kongres Młodzieży Polonijnej rozpocznie cykl spotkań online

Tegoroczny Kongres Młodzieży Polonijnej będzie pierwszym takim Kongresem online i rozpocznie cykl wirtualnych spotkań, podczas których młodzi będą mogli poznać siebie nawzajem, pogłębić relacje i chrześcijańską formację. Serdecznie zapraszamy młodzież polonijna na pierwsze spotkanie w dniu 1 sierpnia, zgłoszenia do 29 lipca.
2020-07-24 14:45:03
miniaturka

Warszawa: Błażej Kmieciak został przewodniczącym państwowej komisji do spraw pedofilii

Dr hab. Błażej Kmieciak, powołany 15 maja b.r. przez Rzecznika Praw Dziecka, został dziś przewodniczącym Państwowej Komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15.
2020-07-24 14:57:57
miniaturka

Stambuł: Hagia Sophia meczetem, uroczysta inauguracja, ból chrześcijan

Z wielką pompą odbyła się dziś w Stambule inauguracja islamskiego kultu w starożytnej bazylice chrześcijańskiej Hagia Sophia. Została ona wybudowana w 537 r. i poświęcona Chrystusowi jako Logosowi, Mądrości Bożej. Dla wielu chrześcijan wschodnich nadal pozostaje ona kościołem macierzystym.