Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-03 12:15
nc / Łukasz Sośniak SJ – Watykan

Amerykańska Izba Reprezentantów uznała ludobójstwo Ormian

We wtorek Kongres USA specjalną uchwałą uznał masowe mordy popełnione w Imperium Osmańskim na Ormianach za ludobójstwo. „To ważny krok dla przywrócenia historycznej sprawiedliwości..." – napisali przywódcy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego.

Armeńczycy prowadzeni do więzienia w Mezireh przez żołnierzy Imperium Osmańskiego (kwiecień 1915)
Autor/źródło: Public domain

To symboliczny gest, ale może on doprowadzić do napięć w stosunkach z Ankarą. Zwłaszcza, że kongresmeni wezwali też prezydenta USA Donalda Trumpa do nałożenia sankcji na Turcję za inwazję zbrojną przeciwko Kurdom. Prezydent Turcji, Recep Erdogan, zwracając się do członków swojej partii, nazwał uchwałę Izby Reprezentantów oszczerstwem.

Światowe media jednoznacznie uznały rezolucję Kongresu za upomnienie Turcji za inwazję na północną Syrię. Ich zdaniem jest to też sugestia niezadowolenia polityków amerykańskich z nieoczekiwanego wycofania przez administrację Trumpa wojsk USA z Syrii i porzucenia kurdyjskich sojuszników w tym rejonie.

Historycy szacują, że w czasie masakry w czasie I Wojny Światowej zginęło do 1,5 miliona Ormian, co zostało uznane za pierwsze ludobójstwo w XX wieku. Turcy do dziś kwestionują uznanie tej zbrodni za ludobójstwo i uważają, że liczba ofiar śmiertelnych w Armenii została zawyżona. Tureccy historycy uważają zabitych za ofiary wojny domowej.

„To ludobójstwo zaczęło się w 1915 r. i jeszcze się nie skończyło” – skomentował reakcję Turcji na decyzję amerykańskiego Kongresu brytyjski polityk, David Alton. „Ostatnie działania Turcji są kontynuacją tamtego sposobu myślenia. Doprowadził on w ostatnich tygodniach do śmierci kolejnych tysięcy ludzi i wysiedlenia ponad 180 tys. mieszkańców z przygranicznych terenów w Syrii” – dodał lord Alton. „Ostatnia przemoc jest tylko niewielką częścią prześladowań jakich doświadczają mniejszości religijne i etniczne w tym rejonie”.

Źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-02 21:42:12
miniaturka

Lwów: Polacy pamiętali o przodkach i bohaterach

2 listopada, w Dzień Zaduszny, Lwowscy Polacy tradycyjnie zgromadzili się na Cmentarzu Janowskim przy grobie św. Józefa Bilczewskiego, gdzie Mszy św. sprawował abp Mieczysław Mokrzycki, a homilię wygłosił biskup pomocniczy, Edward Kawa.
2019-11-03 11:04:03
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: Do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny za zmarłych

"To jeden z najcenniejszych darów, który możemy ofiarować naszym bliskim zmarłym" – powiedział o odpuście ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny i ofiarować go za osobę zmarłą.
2019-11-03 11:27:13
miniaturka

Poznań: modlą się o nowych świętych Polaków

W poznańskiej katedrze wierni modlili się dzisiaj o beatyfikację swoich rodaków. Abp Stanisław Gądecki homilię poświęcił dr Wandzie Błeńskiej - świeckiej misjonarce i lekarce, której proces beatyfikacyjny ma się wkrótce rozpocząć.
2019-11-03 12:49:24
miniaturka

Papież w katakumbach: bezpieczni w rękach Boga

W Dzień Zaduszny Ojciec Święty celebrował Ofiarę Mszy Świętej w katakumbach św. Pryscylli. W tym starożytnym chrześcijańskim cmentarzu Franciszek wygłosił również homilię, odnosząc się do doświadczenia męczenników jako prawdziwych chrześcijan.
2019-11-03 17:17:20
miniaturka

Warszawa: jutro obchody 225. rocznicy Rzezi Pragi

W poniedziałek 4 listopada minie 225. rocznica Rzezi Pragi, jednego z najtragiczniejszych wydarzeń powstania kościuszkowskiego. Wojska rosyjskie pod dowództwem gen. Aleksandra Suworowa w 1794 r. wymordowały ok. 20 tys. bezbronnej ludności cywilnej.
2019-11-03 17:21:22
miniaturka

Poznań: nieznane śluby dr Wandy Błeńskiej

Odnaleziono akt ślubów słynnej wieloletniej misjonarki - dr Wandy Błeńskiej. Świadczy on o głębokiej duchowości polskiej lekarki. O tym istotnym znalezisku poinformował niedawno abp Stanisław Gądecki.