Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-12 08:19
MG / Beata Zajączkowska – vaticannews.va

Amerykańscy biskupi przeciwni finansowaniu aborcji z podatków federalnych

Konferencja Episkopatu Stanów Zjednoczonych wyraziła zaniepokojenie tym, że przyjęty przez senat tego kraju plan ratowania gospodarki pozwoli na finansowanie aborcji z podatków federalnych.

Autor/źródło: vaticannews.va

Biskupi podkreślili, że dotknięte pandemią amerykańskie rodziny potrzebują konkretnego wsparcia, ale nie można przy okazji przyzwalać na ataki na ludzkie życie.


Plan ratunkowy amerykańskiej gospodarki został przyjęty 6 marca. Dzień wcześniej biskupi tego kraju wydali oświadczenie, w którym nazywają go „krokiem w dobrym kierunku, gdy chodzi o zapewnienie właściwej pomocy rodzinom dotkniętym przez pandemię”. Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, abp José H. Gomez, zauważył jednocześnie, że ten plan może doprowadzić do porzucenia długotrwałego dwupartyjnego kompromisu, który szanuje sumienia milionów Amerykanów. Biskupi odnoszą się do pominięcia w nowym prawie tzw. poprawki Hyde’a z 1980 roku, która zabrania bezpośredniego finansowania aborcji z podatków federalnych, za wyjątkiem przypadków gwałtu, kazirodztwa lub gdy życie kobiety jest zagrożone. Wyrażają obawy, że udostępnione fundusze będą teraz szerzej subsydiować aborcję.


Amerykański episkopat przypomina zarazem, że przez ostatnie 45 lat Kongres Stanów Zjednoczonych, niezależnie od tego, czy był kontrolowany przez demokratów, czy republikanów, utrzymywał, że podatnicy nie powinni być zmuszani wbrew własnemu sumieniu do płacenia za aborcję. Abp Gomez wezwał prezydenta Joe Bidena, by nie narzucał Amerykanom tej rozdzierającej serce decyzji moralnej, czy chronić życie nienarodzonych, którzy są naszymi bezbronnymi sąsiadami w potrzebie. 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-12 08:54:51
miniaturka

Kard. Erdö: Węgrzy pragną Eucharystii i czekają na Papieża

Podczas konferencji prasowej na pokładzie samolotu, Ojciec Święty, zapytany przez powracających razem z nim z Iraku dziennikarzy o kolejne zagraniczne wyjazdy, zapowiedział swoją obecność na Mszy kończącej Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, który odbędzie się na początku września na Węgrzech.
2021-03-12 10:06:51
miniaturka

Zakonnica została sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej

Hiszpańska zakonnica Nuria Calduch-Benages, profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego i znawczyni Pisma Świętego, została mianowana przez Papieża Franciszka sekretarzem Papieskiej Komisji Biblijnej.
2021-03-12 10:14:07
miniaturka

Rodzina, formacja kapłańska, ochrona dzieci i młodzieży - to główne tematy zebrania KEP

Katecheza w szkołach, sytuacja rodzin, sprawy Fundacji Świętego Józefa, zaangażowanie świeckich w sprawy Kościoła oraz formacja prezbiterów w Polsce – to główne kwestie poruszane podczas 388. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które zakończyło się 11 marca w Warszawie.
2021-03-12 10:24:17
miniaturka

Dworczyk: otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dostaw szczepionek AstraZeneca

Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy informację o zmniejszeniu dostaw szczepionki firmy AstraZeneca; do końca marca będzie ich o 550 tys. mniej - poinformował w piątek szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
2021-03-12 10:28:56
miniaturka

Od ogłoszenia wyroku TK doszło do ponad 150 ataków na kościoły

Od czasu ogłoszenia wyroku TK ws. aborcji eugenicznej wzrosła liczba ataków na kościoły. Jak podał na Twitterze Wojciech Wybranowski, według Komendy Głównej Policji od 25 października do 2 marca były to aż 152 przypadki.
2021-03-12 10:58:07
miniaturka

Misjonarzy wspiera już prawie 53 tys. osób. Można dołączyć w każdej chwili!

Trwa ósma edycja akcji „Misjonarz na Post” organizowana przez redakcję „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl. Obecnie misjonarzy wspiera około 53 tys. osób. Nadal można dołączyć!