Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-06 17:59
ek / KAI

Amazonki na Jasnej Górze: dziękczynienie za życie i apel o profilaktykę

Z dziękczynieniem za dar życia i apelem do kobiet o troskę o własne zdrowie na Jasną Górę przybyła 21. pielgrzymka Amazonek. Kobiety po chorobie nowotworowej piersi przypominają, że zdrowa matka, żona, to zdrowa rodzina.

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

W spotkaniu wzięło udział ok. 7 tys. doświadczonych rakiem kobiet - z Polski, ale również z Niemiec, Słowacji i Czech.

Specjalny list do uczestniczek pielgrzymki skierował papież Franciszek. Podkreśla w nim dwa wymiary uzdrowienia: z choroby i fizycznego cierpienia oraz z lęku. - To właśnie lęk często popycha do usuwania na margines chorych, cierpiących, niepełnosprawnych. A tymczasem ich sytuacja powinna być okazją do wyrażenia troski i solidarności społeczeństwa wobec najsłabszych – czytamy w liście.

Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” zrzeszającej 26 tys. kobiet podkreśla, że pielgrzymka to manifestacja radości życia. - Jest to również wsparcie tych, które nie mogły przyjechać, nie mogły być z nami, to również wspomnienie za te koleżanki, które odeszły. Tu jest moment refleksji, ale i manifestacji radości życia. To nie jest slogan, rak nie ogranicza - podkreśla pani prezes, która od 27 lat zmaga się z chorobą, ale czynnie uprawia wioślarstwo i wciąż odnosi sukcesy.

Nawiązując do hasła pielgrzymki „Miłości bez krzyża nie znajdziesz, krzyża bez miłości nie uniesiesz”, częstochowski biskup Andrzej Przybylski podkreślił: „nie udźwigniesz krzyża i krzyż cię zmiażdży, jeśli nie będzie w twoim życiu Boga, który jest miłością i ludzi, którzy choć poranieni nie przestaną kochać”. 

Ważnym wymiarem spotkania Amazonek jest zawsze apel o profilaktykę i troskę o zdrowie. Październik to od lat miesiąc walki z rakiem.

- Apelujemy, żeby dbać o siebie, bo to jest bezcenne, zdrowie jest bezcenne. Mamy czas na wiele rzeczy, ale powinniśmy mieć czas przede wszystkim na to, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu, o profilaktyce. I tutaj namawiam wszystkie Panie - zadbajcie o siebie – powiedziała Elżbieta Markowska, prezes częstochowskich Amazonek, które od 21 lat organizują jasnogórskie pielgrzymki.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet na świecie (25%). Co roku w naszym kraju stwierdza się 18 tys. nowych zachorowań a prawie 6 tys. Polek umiera z powodu tego nowotworu. Około 50% zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia, co ważne w ostatnich 30 latach prawie dwukrotnie zwiększyła się zachorowalność wśród kobiet w wieku 20-49 lat. 

Nie ma jednej przyczyny rozwoju raka piersi, wśród czynników ryzyka wymienia się m. in: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwszą miesiączkę we wczesnym wieku, menopauzę w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwałą hormonalną terapię zastępczą, mutację genów BRCA-1 i BRCA-2, otyłość, picie alkoholu. Misją Amazonek jest edukacja i uświadamianie kobiet, aby regularnie badać swoje piersi. Profilaktyka obejmuje samobadanie piersi raz w miesiącu, wykonywanie badania ultrasonograficznego (USG) u młodych kobiet raz do roku oraz mammografię po 50 roku życia raz na 2 dwa lata. W ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać bezpłatne badanie mammograficzne. 

Stowarzyszenia Amazonek, które działają niemal w całym kraju są organizacjami samopomocowymi, niemedycznymi, służącymi wsparciem psychologicznym i pomocą praktyczną kobietom dotkniętym rakiem piersi.

Amazonki przez lata zrealizowały w ramach Stowarzyszenia liczne programy edukacyjne i społeczne, takie jak: akcja profilaktyczna „Marsz Różowej Wstążki”, Dni Otwarte u Amazonek. 

Ruch Amazonek liczy obecnie ok. 26 tys. członkiń, zrzeszonych w 207 Klubach i filiach, które w 1993 r. utworzyły Federację Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii "Amazonki". Federacja jest członkiem międzynarodowych organizacji: "Reach to Recovery" i "Europa Donna".

Ich symbolem jest starożytna Amazonka, kobieta niezwykle silna, gotowa w walce o przetrwanie pozbawić się piersi. 

it / Jasna Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-06 12:02:42
miniaturka

Kard. Nichols o obradach synodalnych: tu nie ma miejsca na udawanie

"Jedną z rzeczy, które bardzo mnie poruszyły, jest realizm prowadzonych dyskusji." - mówi o obradach Synodu Biskupów prymas Anglii kard. Vincent Nichols.
2018-10-06 12:27:27
miniaturka

Abp Ryś przyjął paliusz - oznakę posługi metropolity i symbol łączności z papieżem

"Kościele Łódzki jesteś przepięknym Kościołem! Jestem Panu Bogu wdzięczny, że nas sobie wzajemnie zadał!" – mówił podczas liturgii arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.
2018-10-06 14:50:01
miniaturka

U braci kapucynów rozpoczął się postulat

Czterech kandydatów otrzymało franciszkański znak Tau i rozpoczęło postulat w Warszawskiej Prowincji Kapucynów
2018-10-06 18:27:12
miniaturka

Papież: zachowajcie waszą tradycję bizantyjską

Wasza wspólnota może być uważana za konkretny wyraz piękna różnorodności form życia eklezjalnego – powiedział Papież do pielgrzymów Kościoła grecko-katolickiego na Słowacji, których przyjął z okazji 200-lecia erygowana eparchii w Preszowie.
2018-10-06 19:00:35
miniaturka

Nuncjusz Apostolski odwiedził Krzeszów

Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio odwiedził Krzeszów. Przewodniczył Mszy św. podczas dorocznej pielgrzymki Żywego Różańca.
2018-10-06 22:29:26
miniaturka

Bp Janiak uhonorowany statuetką Przyjaciela Biblioteki

Biskup kaliski Edward Janiak został uhonorowany statuetką Przyjaciela Gminnej Biblioteki Publicznej w Sieroszewicach. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.