Strona główna
opoka.org.pl
2019-03-13 08:08
Anna Bajon / Michał Król SJ

Amazonia: „maniok eucharystyczny” poza dyskusjami synodu

Nie ma planów dyskusji na temat zmian w materii, jaka jest potrzebna do sprawowania Eucharystii. Watykan dementuje pogłoski o zastąpieniu niekwaszonego chleba pszennego, wyrobem z innych roślin.

Autor/źródło: Pixabay, lininha_bs, licencja: CC0

Ewentualna zmiana rodzaju chleba, jaki dozwolony jest do celebrowania Eucharystii, została przywołana w kontekście zbliżającego się Synodu Biskupów na temat Amazonii.

Kwestię podniósł emerytowany profesor teologii ks. Franciso Taborda SJ. Według południowoamerykańskiego jezuity chleb pszenny, w warunkach amazońskich, niekiedy staje się wilgotny. „Jeśli staje się wilgotny, nie jest chlebem, jeśli nie jest chlebem, nie ma Eucharystii” – mówi ks. Taborda. Proponuje on natomiast zastąpienie pszenicy maniokiem jadalnym, rośliną która służy właśnie do wyrobu chleba w tamtym regionie.

Tymczasem na spotkaniu zorganizowanym przez Sekretariat Generalny Synodu, jego rzecznik prasowy podkreślił, że stwierdzenia ks. Tabordy są wyłącznie prywatne. Praktyka Kościoła w tym względzie regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Przypomina ją również i pogłębia „List okólny do biskupów na temat chleba i wina do sprawowania Eucharystii” z 2017 r., wydany przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W duchu powściągliwości na temat proponowanych zmian wypowiedział się również dziekan teologii na Katolickim Uniwersytecie Ameryki. Ks. Mark Morozowich podkreślił, że Kościół zawsze inkulturował liturgię, ale zarazem posiada pewne esencjalne elementy, które niezmiennie oddają chrześcijańską rzeczywistość przez cały czas jej istnienia. Dlatego, jak stwierdza, Kościół musi być bardzo ostrożny wobec, każdej nowej „mody”, która do niego przychodzi.

Czytaj także: Kwestia „viri probati” nie jest priorytetem synodu amazońskiego

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-03-12 15:10:21
miniaturka

W czwartek publikacja zestawienia KEP nt. przypadków wykorzystywania seksualnego

Opracowywane przez Episkopat zestawienie statystyczne ukazujące skalę wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych zostanie ogłoszone w czwartek - zapowiedział dziś abp Stanisław Gądecki.
2019-03-12 15:13:07
miniaturka

14 tysięcy osób bierze udział w akcji "Misjonarz na Post"

Już ponad 14 tysięcy osób wspiera modlitewnie polskich misjonarzy w ramach akcji „Misjonarz na Post”. Dołączyć można w każdej chwili Wielkiego Postu.
2019-03-12 18:23:35
miniaturka

Sąd potwierdził konstytucyjne prawo rodziców do decydowania o wychowaniu córki

Sąd potwierdził zasadę prawną dotyczącą prawa rodziców do decydowania o wychowaniu dzieci. Chodzi o głośną sprawę dziewczyny zmanipulowanej przez niebezpieczną grupę
2019-03-13 08:59:45
miniaturka

Osoby w służbie Kościoła wśród ofiar niedzielnej katastrofy

Niedzielna kastastrofa etiopiskiego samolotu nieopodal Addis Abeby okazała się poważnym ciosem dla Kościoła katolickiego. Zginęli w niej kapłan, siostra zakonna, czterech pracowników Katolickich Służb Pomocy oraz małżeństwo włoskich misjonarzy.
2019-03-13 09:29:51
miniaturka

Legnica. Młodzi dla młodych w Wielkim Poście

Droga Krzyżowa w Parku Miejskim, warsztaty muzyczne i spotkanie młodych w Niedzielę Palmową – to tylko niektóre z propozycji przygotowanych w Wielkim Poście przez duszpasterstwo młodzieży diecezji legnickiej.
2019-03-13 09:31:39
miniaturka

Kard. Müller: nasila się antychrześcijańska propaganda

Wielu chrześcijan w każdej chwili jest wystawionych na coraz silniejszą antychrześcijańską propagandę. Główny nurt mediów znajduje się w rękach wrogów chrześcijaństwa – ostrzega kard. Gerhard Müller.