Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-19 09:14
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Albania: nowy rok poświęcony Gjergjowi Skanderbeu

W Albanii rozpoczęto rok poświęcony Gjergjowi Kastriocie Skanderbeu, którego 550 rocznica śmierci przypadała na 17 stycznia tego roku.

Autor/źródło: Wikimedia Commons / Domena publiczna

Skanderbeu to wybitna postać. Choć w większości Albańczycy to muzułmanie, to ich bohater Narodowy był Katolikiem. Pod jego przywództwem Albania odzyskała niepodległość i przez 25 lat bronił Albanię i całą Europę przed najazdem Imperium Osmańskiego. Zmarł w 1468 r. i został pochowany mieście Leża, po śmierci, gdy miasto plądrowali Turcy, wykradziono ciało i robiono z niego amulety. 

Papież Paweł II za wkład w obronę chrześcijańskiej Europy nadał mu zaszczytny Tytuł „Atleta Christi” co oznacza Obrońca Wiary Chrześcijańskiej. Podczas uroczystej Mszy św. Arcybiskup Angelo Masafra, arcybiskup Shkodry, zachęcał wiernych do troski o ojczyznę i wspomniał słowa, które wypowiedział Skanderbeu „Nie przyniosłem wam wolności. Znalazłem ją pośród was”.

A. Michoń CSsR/Albania/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Albania, niepodległość, Gjergj Kastriot Skanderbeu, arcybiskup Shkodry, abp Angelo Masafra