Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-17 10:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Albania: konferencja o uchodźcach

W Albanii na uniwersytecie katolickim odbyła się konferencja naukowa poświęcona przesłaniu Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Pokoju: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.

Autor/źródło: flickr.com, DFID - UK Department for International Development Follow

W spotkaniu uczestniczyli Nuncjusz Apostolski, biskupi, przedstawiciele różnych związków wyznaniowych, studenci i Prezydent Republiki Albanii Ilir Meta.

Głowa państwa przypomniał: Albania, leżąc na półwyspie bałkańskim, od zawsze była dotknięta migracją. Była schronieniem dla wielu grup etnicznych. Albańczycy do najważniejszych cech swojej tożsamości zaliczają gościnność.

20 lat temu podczas wojny na Bałkanach, w Kosowie, wielu uciekinierów znalazło ratunek w Albanii. Prezydent podkreślił zaangażowanie Ojca Świętego i Kościoła katolickiego w procesie integracji społecznej i walki z niesprawiedliwością. W ostatnich latach schronienie w Albanii znalazło ponad tysiąc uchodźców z Iranu.

Obecnie sami Albańczycy migrują z różnych powodów. Bieda, brak pracy, wciąż aktualna zemsta krwi są powodem do opuszczenia kraju. Niestety ta sytuacja nie sprzyja rozwojowi Albanii.

A. Michoń CSsR/Albania/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2018-01-17 08:45:23
miniaturka

Dziś XXI Dzień Judaizmu. Centralne obchody w Warszawie

Modlitwa przy grobie Żydów z getta warszawskiego, sympozjum nt. rozumienia pokoju przez chrześcijan i Żydów oraz liturgia Słowa w archikatedrze warszawskiej złożą się dziś na obchody XXI Dnia Judaizmu.
2018-01-17 09:20:30
miniaturka

Bp Ramos: media krytyczne, ludzie nie

Papieską wizytę w Chile poprzedziła ostra fala medialnej krytyki, jednak postawa Chilijczyków jest zupełnie inna. Mówił o tym sekretarz generalny Episkopatu Chile.
2018-01-17 09:46:46
miniaturka

Egipt: na Synaju zabito chrześcijanina

Koptyjscy chrześcijanie doświadczyli kolejnego aktu przemocy. Jak donoszą służby bezpieczeństwa, uzbrojeni mężczyźni zabili chrześcijanina na północy półwyspu Synaj.
2018-01-17 10:45:25
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu o niebezpieczeństwie nacjonalizmu i pięknie patriotyzmu

„W przeciwieństwie do nacjonalizmu – patriotyzm jest postawą godną pielęgnowania” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w słowie pt. „Nacjonalizm a patriotyzm”.
2018-01-17 11:12:01
miniaturka

Kraków: filmowa akcja Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w Krakowie w ciekawy sposób zachęca do codziennej aktywności. Na fanpage’u organizowanej przez stowarzyszenie co roku Spartakiady Zimowej trwa akcja „Zapętlony? Wyrwij się!”.
2018-01-17 11:47:22
miniaturka

Nidzica: IX edycja konkursu o bł. Bolesławie Lament

Do 25 kwietnia Uczniowie i Nauczyciele oraz zainteresowane Osoby z różnych zakątków całego świata mogą zgłaszać swoje prace do Międzynarodowego Konkursu Plastycznego Bł. Bolesława - wychowawczyni na nasze czasy.