Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-01-17 10:13
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Albania: konferencja o uchodźcach

W Albanii na uniwersytecie katolickim odbyła się konferencja naukowa poświęcona przesłaniu Ojca Świętego Franciszka na Światowy Dzień Pokoju: „Migranci i uchodźcy: mężczyźni i kobiety w poszukiwaniu pokoju”.

Autor/źródło: flickr.com, DFID - UK Department for International Development Follow

W spotkaniu uczestniczyli Nuncjusz Apostolski, biskupi, przedstawiciele różnych związków wyznaniowych, studenci i Prezydent Republiki Albanii Ilir Meta.

Głowa państwa przypomniał: Albania, leżąc na półwyspie bałkańskim, od zawsze była dotknięta migracją. Była schronieniem dla wielu grup etnicznych. Albańczycy do najważniejszych cech swojej tożsamości zaliczają gościnność.

20 lat temu podczas wojny na Bałkanach, w Kosowie, wielu uciekinierów znalazło ratunek w Albanii. Prezydent podkreślił zaangażowanie Ojca Świętego i Kościoła katolickiego w procesie integracji społecznej i walki z niesprawiedliwością. W ostatnich latach schronienie w Albanii znalazło ponad tysiąc uchodźców z Iranu.

Obecnie sami Albańczycy migrują z różnych powodów. Bieda, brak pracy, wciąż aktualna zemsta krwi są powodem do opuszczenia kraju. Niestety ta sytuacja nie sprzyja rozwojowi Albanii.

A. Michoń CSsR/Albania/rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Albania, konferencja naukowa, uchodźcy, migracja