Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-11-27 09:50
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ

Albania: Caritas spieszy na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi

Trzęsienie ziemi, które ubiegłej nocy około godziny 3.50 czasu lokalnego dotknęło Albanię spowodowało ogrmone straty. Są informacje o kilkunastu ofiarach śmiertelnych, ale sporo ludzi znajduje się nadal pod gruzami. Liczba rannych sięga 600.

Autor/źródło: Albinfo/commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0

Najbardziej ucierpiały rejony miast: Durazzo, Lezha oraz południowe wybrzeże Adriatyku. Wstrząsy sięgające 6,5 stoponi w skali Richtera były również odczuwalne w stolicy kraju Tiranie oraz na południu Włoch, w regionie Puglii.

O. Antonio Leuci, dyrektor Caritas Albania, mówi, że ludzie zostali nagle obudzeni w środku nocy, było ciemno. W przerażeniu natychmiast wybiegli na ulice. Potem wstrząsy powtórzyły się kilkakrotnie – mówi o. Leuci.

"Sytuacja jest dość poważna. Utworzyliśmy trzy centra pomocy: w Durazzo, Lezha oraz w Tiranie, aby przyjąć rodziny, które utraciły domy. Jako albańska Caritas staramy się pomóc przeżyć poszkodowanym. Zostały zaangażowane inne struktury: włoska Caritas, Caritas Europa oraz pozostałe znajdujące się w sąsiedztwie Albanii. Wszystkich zaskoczyła ta kryzysowa sytuacja, ludzie pozostają w szoku – powiedział Radiu Watykańskiemu dyrektor albańskiej Caritas. – Państwo robi wszystko, co możliwe, aby pomóc tym biednym ludziom, którzy ucierpieli. Wysłaliśmy e-maile do wszystkich dyrektorów Caritas, również do biskupów, aby jak najszybciej się zorganizowali i udostępnili wszystkie nasze struktury, aby były do dyspozycji tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy."

Źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Caritas, trzęsienie ziemi, Albania, pomoc poszkodowanym