Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-06 07:00
ek / Paweł Pasierbek SJ

Akwizgran: beatyfikacja s. Clary Fey, opiekunki biednych dzieci

Podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w katedrze w Akwizgranie na ołtarze została wyniesiona s. Clara Fey, założycielka Zgromadzenia Sióstr Ubogiego Dzieciątka Jezus.

Autor/źródło: manete-in-me.org/de.wikipedia.org/Public Domain

Liturgii beatyfikacyjnej przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

S. Clara urodziła się w Akwizgranie w 1815 r. w bardzo religijnej i bogatej rodzinie. Po otrzymaniu solidnego wykształcenia zajęła się opieką nad dziećmi oraz dorastającą młodzieżą. Dla nich założyła szkołę, a później także sierociniec, na którego utrzymanie przeznaczyła wszystkie swoje dobra. Wraz z grupą kobiet, które pomagały jej prowadzić te dzieła, założyła nowe zgromadzenie zakonne, którego charyzmatem jest opieka nad biednymi i opuszczonymi dziećmi oraz ich wychowanie.

Kard. Angelo Amato wskazuje, że nowa błogosławiona zszczególnie walczyła o godność ludzi biednych i zmarginalizowanych.

“W burzliwym okresie wczesnego uprzemysłowienia, gdy społeczeństwo było zaangażowane w zdobywanie dóbr materialnych, s. Clara zajęła sie troską o godność biednych dzieci, ucząc je, wychowując i chroniąc przed niebezpieczeństwami spowodowanymi opuszczeniem i marginalizacją – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Amato. – Jej przykład i nauczanie są obecne także dziś w sercu sióstr, które kontynuując dzieło założycielki dają Kościołowi i światu przykład Bożej dobroci względem potrzebujących. Opiekując się dziećmi i biednymi realizują słowa, które są hasłem ich zgromadzenia: «Trwajcie we Mnie». Tylko bowiem dzięki miłości do potrzebujących można trwać w Chrystusie i z Nim być w nich.”

Żródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy