Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-12-10 19:06
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Filipiny: koniec z rekrutacją dzieci do wojska

O zaprzestanie rekrutacji dzieci do wojska i do grup rebelianckich oraz polepszenie warunków ich życia na wyspie Mindanao – zaapelował do rządu Filipin arcybiskup Martin Jumoad.

Autor/źródło: pixabay.com

Trzeba zaprzestać rekrutacji dzieci do wojska i do grup rebelianckich, a  polepszyć warunki ich życia na wyspie Mindanao – z takim apelem do rządu Filipin zwrócił się tamtejszy arcybiskup Martin Jumoad.

„Nasz rząd – powiedział – musi podwoić wysiłki, aby zyskać sympatię młodych pokoleń i zawrócić je w stronę dobra”. Często bieda i brak dostatecznej opieki rodziców sprawiają, że dzieci wciągane są do działających na Mindanao grup islamskich i komunistycznych rebeliantów.

„My i katecheci – mówił ordynariusz archidiecezji Ozamiz, leżącej w północnej części wyspy – mamy obowiązek dotrzeć do peryferii i dzielić z nimi ich potrzeby, tak aby wartości, które pochodzą od Wszechmocnego, były znane i wcielane w życie przez wszystkich”.

Abp Jumoad podkreślił ponadto, że rekrutacja nieletnich jest pogwałceniem praw człowieka: „Jest czymś nie do uwierzenia, że dzieci są zaciągane do wojska. Mindanao tak długo nie stanie się miejscem pokoju, dopóki najmłodsi będą narażeni na przemoc. Dzieci mają chodzić do szkoły. I dopiero wtedy cały region będzie miał dobrą przyszłość” – uważa tamtejszy metropolita.


pp/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: żołnierze, dzieci, apel, Filipiny, abp Martin Jumoad