Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-10 19:06
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Filipiny: koniec z rekrutacją dzieci do wojska

O zaprzestanie rekrutacji dzieci do wojska i do grup rebelianckich oraz polepszenie warunków ich życia na wyspie Mindanao – zaapelował do rządu Filipin arcybiskup Martin Jumoad.

Autor/źródło: pixabay.com

Trzeba zaprzestać rekrutacji dzieci do wojska i do grup rebelianckich, a  polepszyć warunki ich życia na wyspie Mindanao – z takim apelem do rządu Filipin zwrócił się tamtejszy arcybiskup Martin Jumoad.

„Nasz rząd – powiedział – musi podwoić wysiłki, aby zyskać sympatię młodych pokoleń i zawrócić je w stronę dobra”. Często bieda i brak dostatecznej opieki rodziców sprawiają, że dzieci wciągane są do działających na Mindanao grup islamskich i komunistycznych rebeliantów.

„My i katecheci – mówił ordynariusz archidiecezji Ozamiz, leżącej w północnej części wyspy – mamy obowiązek dotrzeć do peryferii i dzielić z nimi ich potrzeby, tak aby wartości, które pochodzą od Wszechmocnego, były znane i wcielane w życie przez wszystkich”.

Abp Jumoad podkreślił ponadto, że rekrutacja nieletnich jest pogwałceniem praw człowieka: „Jest czymś nie do uwierzenia, że dzieci są zaciągane do wojska. Mindanao tak długo nie stanie się miejscem pokoju, dopóki najmłodsi będą narażeni na przemoc. Dzieci mają chodzić do szkoły. I dopiero wtedy cały region będzie miał dobrą przyszłość” – uważa tamtejszy metropolita.


pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-10 17:22:39
miniaturka

UNICEF: 535 mln dzieci żyje w strefach walk lub klęsk

Około 535 milionów dzieci żyje w krajach dotkniętych konfliktami zbrojnymi lub różnymi klęskami; często nie mają one dostępu do służby zdrowia, są niedożywione i bez należytej opieki – stwierdza w swoim raporcie UNICEF.
2016-12-10 17:38:12
miniaturka

Kraków: ingres abp. Marka Jędraszewskiego – 28 stycznia

Kardynał Stanisław Dziwisz spotkał się dziś z abp. Markiem Jędraszewskim w domu arcybiskupów krakowskich. Ustalona została data objęcia urzędu metropolity oraz ingresu do katedry wawelskiej.
2016-12-10 18:02:15
miniaturka

Europa: Kościół mówi o prawach człowieka

„Pracujmy wszyscy zdecydowanie, aby nikt nie pozostawał wykluczony od rzeczywistego uznania podstawowych praw osoby ludzkiej” – napisał na Twitterze Papież. Dziś Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
2016-12-10 19:15:05
miniaturka

Papież do katolickich rolników: osoba ludzka, bezinteresowność

Na trud i pracy na roli i jej znaczenie wskazał Papież, spotykając się z uczestnikami zjazdu Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Rolniczego.
2016-12-11 07:23:11
miniaturka

Francja: rząd knebluje katolikom usta

- Nie można otwarcie rozmawiać o islamie, homoseksualizmie i aborcji. Kobiecie, dla której ciąża jest problemem, można zaproponować tylko aborcję – ostrzega Antoine-Marie Izoard z Famille Chrétienne, głównego tygodnika katolickiego we Francji.
2016-12-11 07:35:27
miniaturka

Papież do kleryków: Bądźcie ojcami dla waszych wiernych

– Kapłan a nawet mnich, który nie jest ojcem do niczego się nie przyda – powiedział papież podczas spotkania z alumnami seminarium duchownego z Apulii na południu Włoch.