Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-10 08:27
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Tagle: niech rany ludzkości będą dla nas świętymi drzwiami

Teraz, kiedy zakończył się Jubileusz Miłosierdzia, Świętymi Drzwiami powinny być dla nas rany ludzkości. To przez nie mamy wchodzić na spotkanie z Panem Jezusem – uważa kard. Antonio Tagle, przewodniczący Caritas Internationalis.

Autor/źródło: pixabay

Jego zdaniem taką drogę wskazuje sam Chrystus, kiedy po zmartwychwstaniu prosi Tomasza, by dotknął się Jego ran.

Kard. Tagle zauważa, że instytucja, którą kieruje, nie powinna się ograniczać jedynie do działalności pomocowej. W większej mierze musi też zabiegać o usunięcie przyczyn ubóstwa i cierpienia. Ma być ambasadorem sprawiedliwości i pokoju.

Przewodniczący Caritas Internationalis wypowiedział się na ten temat w obszernym wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego Avvenire. Podejmuje w nim bardzo różne tematy. Ujawnia na przykład swe zamiłowanie do kryminałów. Najbardziej lubi Agathę Christi i Sherlocka Holmesa. Ich lektura „jest ćwiczeniem się w poznawaniu prawdy za pośrednictwem znaków. Kryminały uczą nas odczytywać znaki czasów i dlatego są tak ważne” – podkreśla kard. Tagle.

Mówiąc o doświadczeniach zdobytych na Filipinach bardzo pozytywnie wyraża się on o pobożności ludowej. Podkreśla, że nie wolno jej traktować tak, jakby była tylko folklorem. „Na podstawie mojego doświadczenia, czyli tego, które wyniosłem z mego kraju, mogę powiedzieć: «Przekaz wiary dokonuje się w sposób najprostszy właśnie poprzez pobożność ludową». Oczywiście, istnieje ryzyko sentymentalizmu czy przesądów, jednakże jest to bogate pole ewangelizacji, przeniknięte obecnością Ducha Świętego” – zauważa metropolita stolicy Filipin Manili, a zarazem przewodniczący Caritas Internationalis.

kb/ rv, avvenire

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-10 07:20:56
miniaturka

Watykan w ONZ w Genewie: od globalizacji do dobrobytu wszystkich

„Rynki globalne mogą być dobre jako słudzy, ale okropne jako panowie; z kolei zwiększenie ich uprawnień to kwestia wyboru politycznego, a nie przeznaczenia ekonomicznego czy technologicznego” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie.
2016-12-10 07:25:06
miniaturka

Bliski Wschód: wojna między muzułmanami, tragedia chrześcijan

„Nie sądzę, żeby wyznawcy Chrystusa, którzy odeszli z Bliskiego Wschodu, mieli jeszcze ochotę spróbować budowania swej przyszłości” w Syrii czy Iraku – wyznał abp Pierbattista Pizzaballa OFM.
2016-12-10 07:30:26
miniaturka

Niemcy: abp Gallagher na Radzie Ministerialnej OBWE

„Na nieszczęście różne nierozwiązane konflikty dalej dręczą niektóre części naszego regionu” powiedział abp Paul Richard Gallagher, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na zebraniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbywającym się w Hamburgu.
2016-12-10 09:06:29
miniaturka

Liban: wielki mufti Syrii odwiedził maronickiego patriarchę

Patriarcha Boutros Béchara Rai spotkał się z szejkiem Ahmadem Badreddinem Hassounem w swojej libańskiej siedzibie w miejscowości Bkerké.
2016-12-10 11:33:40
miniaturka

W Gliwicach odbywa się adwentowy dzień skupienia dla samorządowców Diecezji Gliwickiej

Jak co roku w okresie Adwentu pracownicy administracji terytorialnej Diecezji Gliwickiej gromadzą się na swoim dniu skupienia. Obecnie trwa Eucharystia.
2016-12-10 12:09:58
miniaturka

Warszawa: w poniedziałek otwarcie celi abp. Antoniego Baraniaka

Arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, będzie uczestniczył w otwarciu ekspozycji poświęconej śp. abp. Antoniemu Baraniakowi w warszawskim areszcie przy Rakowieckiej.