Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-10 07:21
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Bliski Wschód: wojna między muzułmanami, tragedia chrześcijan

„Nie sądzę, żeby wyznawcy Chrystusa, którzy odeszli z Bliskiego Wschodu, mieli jeszcze ochotę spróbować budowania swej przyszłości” w Syrii czy Iraku – wyznał abp Pierbattista Pizzaballa OFM.

Irak
Autor/źródło: pixabay

 Nowy administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy udzielił włoskiemu dziennikowi La Stampa wywiadu o bliskowschodniej sytuacji. Podkreślił w nim, że tamtejszy konflikt „to przede wszystkim wojna między muzułmanami”, jednak ma on „przykre konsekwencje dla chrześcijan”.

„Motywacji mamy wiele – wskazał hierarcha – starcie o władzę między sunnitami a szyitami, potem jest kwestia energetyczna, tzn. nie tylko chodzi o dostęp do źródeł energii, ale również o ich transport i wreszcie pojawia się chęć kontroli nad regionem”. Abp Pizzaballa przypomniał również, że w konflikcie tym „walczy się bronią, która przychodzi z Zachodu”. Z drugiej strony franciszkanin wspomniał o otrzymywanej pomocy. „Patrząc na to, co się dzieje w Syrii i w Iraku, muszę powiedzieć, że Kościół powszechny oraz Caritas robią bardzo dużo”. Nadzieją na przyszłość dla administratora patriarchatu Jerozolimy pozostaje pamięć o przeszłości, bowiem już wiele razy „chrześcijanie zostali tam pobici i upokorzeni, ale nigdy nie wyniszczono ich całkowicie”.

tm/ rv, vaticaninsider

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-09 14:34:03
miniaturka

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

8 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty o godz. 17.00 księża i bracia marianie odnowili swoje śluby zakonne. Zakonnicy obchodzili święto patronalne mariańskiego zgromadzenia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
2016-12-10 07:17:41
miniaturka

Ojciec Święty wysłuchał adwentowego kazania o rozeznawaniu

Ojciec Święty wysłuchał dziś rano drugiej już w tym roku nauki adwentowej. Kaznodzieja Domu Papieskiego wyjaśnia tym razem różne aspekty działania Ducha Świętego.
2016-12-10 07:20:56
miniaturka

Watykan w ONZ w Genewie: od globalizacji do dobrobytu wszystkich

„Rynki globalne mogą być dobre jako słudzy, ale okropne jako panowie; z kolei zwiększenie ich uprawnień to kwestia wyboru politycznego, a nie przeznaczenia ekonomicznego czy technologicznego” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie.
2016-12-10 07:30:26
miniaturka

Niemcy: abp Gallagher na Radzie Ministerialnej OBWE

„Na nieszczęście różne nierozwiązane konflikty dalej dręczą niektóre części naszego regionu” powiedział abp Paul Richard Gallagher, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej na zebraniu Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie odbywającym się w Hamburgu.
2016-12-10 08:29:33
miniaturka

Kard. Tagle: niech rany ludzkości będą dla nas świętymi drzwiami

Teraz, kiedy zakończył się Jubileusz Miłosierdzia, Świętymi Drzwiami powinny być dla nas rany ludzkości. To przez nie mamy wchodzić na spotkanie z Panem Jezusem – uważa kard. Antonio Tagle, przewodniczący Caritas Internationalis.
2016-12-10 09:06:29
miniaturka

Liban: wielki mufti Syrii odwiedził maronickiego patriarchę

Patriarcha Boutros Béchara Rai spotkał się z szejkiem Ahmadem Badreddinem Hassounem w swojej libańskiej siedzibie w miejscowości Bkerké.