Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-20 14:35
KAI/mm

Co roku ok. stu Szwedów przechodzi na katolicyzm

- Co roku od 70 do 100 Szwedów przyjmuje wiarę katolicką – powiedział biskup Sztokholmu Anders Arborelius OCD w rozmowie dziennikiem „La Stampa” przed zbliżającą się wizytą Franciszka w Szwecji.

Hierarcha przedstawił obecną sytuację Kościoła katolickiego w kraju i oczekiwania związane z tą podróżą.

Pytany o znaczenie tego wydarzenia dla wiernych w kraju, w którym jeszcze do początku lat pięćdziesiątych XX wieku nie mieli oni żadnych praw, biskup zaznaczył, że będzie to „wielka zachęta i radość przede wszystkim dla nas, katolików, że papież chce nas odwiedzić w Szwecji”. Jednocześnie jest oczywiste, że „również chrześcijanie z innych Kościołów i wyznań, innych religii i niewierzący cenią papieża i jego prostotę w głoszeniu Ewangelii” – dodał rozmówca dziennika.

Jego zdaniem z przyszłą wizytą związane są duże oczekiwania a nawet „wydaje się, że obchody rocznicy Reformacji schodzą powoli na drugi plan a przede wszystkim widać zainteresowanie papieżem i jego osobą”.

Hierarcha poinformował z kolei, że Kościół katolicki w Szwecji tworzą ludzie z całego świata, zwłaszcza w ostatnich latach do tego kraju przybyło wielu uchodźców z Syrii i Erytrei, w tym wielu katolików, dzięki czemu Kościół tamtejszy bardzo się rozrósł. Ponadto co roku na katolicyzm przechodzi średnio od 70 do 100 obywateli szwedzkich – oświadczył biskup Sztokholmu.

Według niego częstą przyczyną tych nawróceń są duchowość katolicka i siła wiary, które przyciągają wiele osób, a także międzynarodowy wymiar Kościoła. „Ci, którzy się nawracają, nierzadko mają za sobą różne historie i przeżycia, a ostatnio przychodzi do nas szczególnie dużo osób z tzw. wolnych Kościołów [protestanckich]” – oświadczył bp Arborelius. Zwrócił uwagę, że wśród konwertytów zdarzają się też duchowni, w tym kobiety-pastorki z Kościoła Szwecji [luterańskiego].

Biskup zapowiedział, że Ojciec Święty odprawi Mszę św. na stadionie Swedbank w Malmö, „na którym kiedyś grał Zlatan Ibrahimović [najsłynniejszy piłkarz szwedzki], mogącym pomieścić 19 tysięcy osób”. Dodał, że na tej liturgii spodziewani są także katolicy z Danii i z kilku innych sąsiednich krajów.

Arborelius wyjaśnił ponadto, że początkowo Franciszek zamierzał spędzić w Szwecji tylko jeden dzień i ograniczyć swój pobyt do udziału w nabożeństwie ekumenicznym. Ponieważ jednak z wielu stron zaczęły napływać prośby o Mszę św., papież wkrótce oznajmił, że chciałby ją odprawić i aby to umożliwić, udało się przedłużyć tę wizytę o jeden dzień.

Anders Arborelius urodził się 24 września 1949 w Sorengo (diecezja Lugano w Szwajcarii) w szwedzkiej rodzinie protestanckiej, która następnie wróciła do Szwecji i zamieszkała w Lundzie na południu kraju. Gdy miał 15 lat, zaczął się interesować sprawami wiary, co doprowadziło go do przejścia w 5 lat później na katolicyzm i do wstąpienia do Zakonu Karmelitów Bosych (OCD). Studiował w Brugii i w Rzymie i 8 września 1979 przyjął święcenia kapłańskie. 17 listopada 1998 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Sztokholmu jako pierwszego Szweda i drugiego Skandynawa na tym urzędzie od czasów Reformacji. Sakry udzielił mu jego poprzednik na tym stanowisku Niemiec bp Hubert Brandenburg 29 grudnia tegoż roku.

Ordynariusz diecezji stołecznej, obejmującej całą Szwecję, jest także cenionym pisarzem duchowym, ma na swoim koncie ok. 20 książek, głównie o tematyce karmelitańskiej, z których jedna – „Świętowanie chwały” ukazała się kilka lat temu po polsku.

kg (KAI/ilsismografo)/Sztokholm


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, Szwecja, katolicy, protestanci