Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-09 14:33
RA

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

8 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty o godz. 17.00 księża i bracia marianie odnowili swoje śluby zakonne. Zakonnicy obchodzili święto patronalne mariańskiego zgromadzenia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Na początku Eucharystii głos zabrał ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty, który powitał wszystkich księży oraz wiernych przybyłych na wspólną wieczorną modlitwę. Kapłan powitał także obecne na Mszy św. małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame, gdyż tego dnia przypada także ich święto. 8 grudnia 1947 roku została bowiem przyjęta Karta Equipes-Notre Dame, według której małżeństwa należące do stowarzyszenia starają się żyć (w licheńskiej parafii istnieją 3 ekipy zrzeszające 10 małżeństw).

Oprawę muzyczną wieczornej Mszy św. zapewniły pospołu dwie grupy działające w licheńskiej parafii – chór Virtus Dei pod przewodnictwem pana Czesława Fijałkowskiego oraz wspólnota charyzmatyczna „Ekipa dla Jezusa”. Warto dodać, iż w trakcie liturgii osoby do niej należące dokonały Aktu Ofiarowania Małżeństw i Rodzin „Ekipy dla Jezusa” Niepokalanemu Poczęciu NMP, gdyż właśnie Niepokalaną Matkę Pana wspólnota obrała za swoją patronkę.

Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC, przełożony licheńskiej wspólnoty marianów. W koncelebrze uczestniczył także ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. W homilii ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy Sanktuarium, skupił się na postaciach dwóch kobiet – Ewy oraz  Maryi, obu stworzonych bez grzechu. Zauważył, że Ewa w pewnym momencie przestała rozmawiać z Bogiem i wdała się w dialog z szatanem. Maryja z kolei nie dotyka ciemności, lecz mimo ustawicznej presji zła, rozmawia z Bogiem i o Bogu. Także każdy z nas, będąc obdarowanym życiem Bożym, może wybrać życie w grzechu lub życie w przyjaźni z Bogiem.

Po homilii wszyscy księża oraz bracia z mariańskiego zgromadzenia obecni w świątyni, na czele z ks. Krzysztofem Jędrzejewskim MIC, przełożonym licheńskiej wspólnoty marianów,  wspólnie odnowili śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele wspólnot parafialnych złożyli na ręce księdza przełożonego oraz księdza proboszcza życzenia oraz kwiaty, będące wyrazem wdzięczności za posługę zakonników w licheńskiej parafii i Sanktuarium zapewniając o pamięci w modlitwie.


Zgromadzenie Księży Marianów jest pierwszym męskim zakonem powstałym na ziemiach polskich, który pomimo licznych zawirowań historycznych i politycznych, przetrwał po dziś dzień (1673). Swoją posługę duszpasterską realizują zgodnie z zawołaniem „Pro Christo et Ecclesia” („Za Chrystusa i Kościół”) wcielając w życie charyzmat swego Założyciela, św. Stanisława Papczyńskiego, którego w tym roku (5 czerwca 2016) kanonizował papież Franciszek.  

Licheń Stary, 09 grudnia 2016 r.


Podziel się tym materiałem z innymi: