Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-09 11:09
jz / jasnagora.com

25 lat Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich

Wczoraj na Jasnej Górze została odprawiona uroczysta Msza św z okazji 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. Do sanktuarium przybył zarząd SPSK, uczniowie i nauczyciele oraz poczty sztandarowe.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich zajmuje się działalnością oświatową prowadząc szkoły i przedszkola katolickie w 18 polskich diecezjach. „Działalność Stowarzyszenia rozpoczęła się w listopadzie 25 lat temu. Powstaliśmy jako organizacja świeckich, która zawiązała się na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II ku nowej ewangelizacji, i wtedy właśnie katolicy świeccy pomyśleli, że chcą móc posyłać swoje dzieci do szkół katolickich, takich, które realizowałyby formację w ramach integralnego rozwoju osoby czyli każdej płaszczyzny osobowości człowieka” – mówi Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia.

„Stowarzyszenie prowadzi czyli odpowiada i inspiruje działalność 140 szkół w całej Polsce na każdym poziomie edukacji, poczynając od przedszkoli, poprzez szkoły podstawowe, gimnazjalne, 9 liceów ogólnokształcących, 3 technika i szkoły specjalistyczne na przykład szkoły integracyjne na wszystkich poziomach oraz szkoły specjalne” – opowiada Maria Chodkiewicz. 

„Stowarzyszenie jest bardzo mocno związane z Matką Bożą Jasnogórską, gdyż to tutaj właśnie, przed Jej obrazem, założyciele Stowarzyszenia zawierzyli to dzieło – podkreśla pani prezes – I Matka Boża jest bardzo wierna temu, co zostało w Jej dłonie złożone”.

„My corocznie 16 czerwca przybywamy na Jasną Górę w liczbie kilku tysięcy uczniów, nauczycieli, rodziców z pielgrzymką do Matki Bożej Jasnogórskiej. Jesteśmy Jej, jest to Jej dzieło i po prostu Jej wszystko zawierzamy”– zaznacza Maria Chodkiewicz. 

Eucharystii odprawionej wczoraj o godz. 11.00 w bazylice przewodniczył metropolita częstochowski abp Wacław Depo. „Dzisiaj przy tym jubileuszu zawierzamy siebie Bogu na nowo, naszą nieznaną przyszłość dziękując za to, co za nami, właśnie na wzór Maryi, która uwierzyła Bogu, że wszystko to, co się w Jej życiu działo, nawet owa ciemność wiary, ma sens, ma sens” – podkreślił w homilii abp Depo.

„Spróbujmy znaleźć klucz, którego uczymy się na polskiej ziemi, szczególnie przez posługę św. Jana Pawła II, tym kluczem jest zawierzenie, zawierzenie Bogu, które polega na odpowiedzi, nie tylko słownej, deklaratywnej, ale po prostu dać siebie w służbie Bogu i ludziom, tak jak w dzisiejszym naszym dziękczynieniu Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich dzieciom i młodzieży” – powiedział kaznodzieja.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jasna Góra, szkoła, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich