Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-09 09:16
Waldemar Wesołowski

„Bądźcie synami Niepokalanej”. Obłóczyny kleryków III roku legnickiego WSD.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to tradycyjnie dzień obłóczyn kleryków III roku legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego

„W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP świętujemy początek nowego stworzenia, nowego porządku” – powiedział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski na rozpoczęcie Mszy św. w katedrze, podczas której trzech alumnów III roku studiów przyjęło strój duchowny.

Przyjęcie sutanny to kolejny ważny krok w formacji ku kapłaństwu. Rektor legnickiego seminarium duchownego ks. Piotr Kot zaznaczył, że nie tylko sutanna staje się znakiem przynależności do Chrystusa, ale też biała komża. „Ten znak odwołuje nas do tajemnicy sakramentu chrztu świętego, który przyjęliśmy” – mówił ks. Rektor. Poprzez zanurzenie w wodzie chrzcielnej zostajemy oczyszczeni z grzechu pierworodnego. Biel tej szaty ma przypominać klerykom o nieustannej trosce o zachowanie czystości życia, na wzór Maryi.

W homilii mszalnej bp Kiernikowski wyjaśniał tajemnicę upadku i podniesienia człowieka. Odwołując się do fragmentu Ewangelii mówiącej o zwiastowaniu podkreślił, że był to początek nowego życia. Owoc decyzji Maryi wyrażonej w słowach: „niech mi się stanie według Twego słowa”, towarzyszył jej przez całe życie. „Zwiastowanie było reakcją Boga na grzech człowieka, który opisuje księga Rodzaju. Wtedy człowiek sięgnął po swoją wizję dobra i zła. Rozpoczął się jego dramat, ponieważ dał się zwieść szatanowi. Jednak już wtedy Bóg zapowiada zwycięstwo” – mówił Ksiądz biskup. Ono przychodzi przez Maryję i realizuje się w śmierci i zmartwychwstaniu jej Syna Jezusa Chrystusa.

Biskup Zbigniew zaznaczył, że w życiu każdego z nas toczą się zmagania, toczy się walka pomiędzy koncepcją życia według węża, a koncepcją życia według zamysłu Boga. Zły wykorzystuje cały arsenał środków i narzędzi. My mamy jeden, najsilniejszy – całkowite powierzenie się Bogu. Maryja staje się matką tych, którzy mają do dyspozycji boże środki – całkowite zaufanie Bogu, według stwierdzenia: „Niech mi się stanie według słowa Twego”.

Zwracając się do alumnów, zachęcał: „Miejcie właściwe rozeznanie pomiędzy ludzkim, a bożym planem życia. Szata, którą przyjmujecie jest wyrazem waszej gotowości do dalszej drogi i dania odpowiedzi, na wzór Maryi”.   

Na zakończenie uroczystości Ksiądz biskup powiedział: „Idźcie w nowych szatach, jako nowo stający się ludzie. Nie zawsze będzie wam wygodnie, ale zawsze będzie dobrze, jeśli obierzecie właściwą linię życia – Niepokalaną”. Zwracając się natomiast do bliskich i przyjaciół, prosił o modlitwę i wsparcie dla alumnów, aby coraz bardziej stawali się wiarygodnymi uczniami Chrystusa.

Dzień obłóczyn to ważne wydarzenie nie tylko w życiu kleryków, ale też ich bliskich i wspólnot parafialnych, z których pochodzą. Ks. Roman Raczak, proboszcz legnickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego nie krył radości z przyjęcia sutanny przez Artura Jaguszczaka. „To jest kolejny znak potwierdzający jego wybór życia, jego dążenie do kapłaństwa. Wspieramy go naszą modlitwą. Przy okazji chcę podziękować wszystkim wspólnotom modlitewnym za zaangażowanie na rzecz powołań kapłańskich i zakonnych w mojej parafii” – powiedział.

Wielkie święto przeżywała także mała wspólnota parafialna z Pogorzelisk, z której pochodzi Karol Diduszko. „Parafia musiała długo czekać na kleryka, dlatego tym bardziej czuję się zobowiązany wobec mojej wspólnoty. Strój duchowny będzie mi przypominał o tym, że będę musiał dawać dobre świadectwo o Kościele – mówił Karol.

Łukasz Toporek z parafii Ścięgny bardzo przeżywał moment nałożenia sutanny. Po uroczystości, kiedy emocje nieco opadły wyznał: „Sutanna to ważny znak przynależności do Chrystusa. Przychodzą mi na myśl słowa kardynała Wyszyńskiego, że zdjęcie sutanny to jakby usunięcie przydrożnego krzyża. To mocne słowa wzywające nas do tego, by nie bać się dawania świadectwa”.

Trzej obłóczeni klerycy proszą o jedno - o modlitwę, by mogli dobrze przygotować się do posługi Bogu i ludziom w chrystusowym kapłaństwie.

Ks. Waldemar Wesołowski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-09 07:29:08
miniaturka

Zasady formacji kapłańskiej według Kongregacji ds. Duchowieństwa

„Dar powołania do kapłaństwa” to tytuł ogłoszonego dziś dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jest on nową wersją zasad formacji kapłańskiej („Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”), która zastąpi poprzednią, wydaną w roku 1970 a uzupełnioną w roku 1985.
2016-12-09 08:36:00
miniaturka

Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię życia rodzinnego.
2016-12-09 08:43:46
miniaturka

Albania: 8 grudnia dniem odnowienia ślubów zakonnych

Dla licznych zgromadzeń zakonnych uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym. W wielu z nich 8 grudnia to dzień odnawiania ślubów zakonnych.
2016-12-09 14:34:03
miniaturka

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

8 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty o godz. 17.00 księża i bracia marianie odnowili swoje śluby zakonne. Zakonnicy obchodzili święto patronalne mariańskiego zgromadzenia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
2016-12-10 07:17:41
miniaturka

Ojciec Święty wysłuchał adwentowego kazania o rozeznawaniu

Ojciec Święty wysłuchał dziś rano drugiej już w tym roku nauki adwentowej. Kaznodzieja Domu Papieskiego wyjaśnia tym razem różne aspekty działania Ducha Świętego.
2016-12-10 07:20:56
miniaturka

Watykan w ONZ w Genewie: od globalizacji do dobrobytu wszystkich

„Rynki globalne mogą być dobre jako słudzy, ale okropne jako panowie; z kolei zwiększenie ich uprawnień to kwestia wyboru politycznego, a nie przeznaczenia ekonomicznego czy technologicznego” – powiedział stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy urzędach ONZ w Genewie.