Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-09 08:38
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Albania: 8 grudnia dniem odnowienia ślubów zakonnych

Dla licznych zgromadzeń zakonnych uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym. W wielu z nich 8 grudnia to dzień odnawiania ślubów zakonnych.

Autor/źródło: M. Lubecka

W stolicy Albanii w Tiranie, 7 misjonarzy Koncepcjinistów odnowiło śluby zakonne czystości , ubóstwa i posłuszeństwa, podczas mszy św. której przewodniczył Biskup Ottavio Vitale, biskup diecezji Lezha.

W uroczystości tej uczestniczyli studenci, osoby konsekrowane, przedstawicielenuncjatury.

Koncepcjiniści   do Albani przybyli na usilną prośbę Matki Teresy w 1993 rok. Ich charyzmatem jest troska o chorych, prowadzenie szpitali i szkół medycznych. Matka Teresa chciała aby to własnie to zgrodzenie, przygotowało przyszłych lekarzy, pielęgniarki, którzy będą nieść pomoc chorym i cierpiącym

W 1994 roku zaczeli prowadzić pierwsze kursy medyczne, a od 2004 roku prowadzą Uniwersytem pod nazwą Matki Bożej Dobrej rady.

Do tej pory uniwersytet kuonczyło ponad 1500 osób, i obecnie studjuje ponad 2500 młodych ludzi, na kierunkach – medycyna, stomatologia, farmacja, fizykoterapia,  architektura, ekonomia. Jest to jedyny uniwersytet katolicki w Albani.

Zgromadzenie to prowadzi również poliklinikę, w której wiele osób znajduje rozwiazanie problemów zdrowotnym. O. Apolinary zapytany o plany pracy w Albanii,  mówi że zgromadzenie pragnie otworzyć szpital, aby jeszcze lepjej wypełnić swój charyzmat.

A. Michoń CSsR / rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Albania, zakony, śluby zakonne