Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-09 08:38
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Albania: 8 grudnia dniem odnowienia ślubów zakonnych

Dla licznych zgromadzeń zakonnych uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym. W wielu z nich 8 grudnia to dzień odnawiania ślubów zakonnych.

Autor/źródło: M. Lubecka

W stolicy Albanii w Tiranie, 7 misjonarzy Koncepcjinistów odnowiło śluby zakonne czystości , ubóstwa i posłuszeństwa, podczas mszy św. której przewodniczył Biskup Ottavio Vitale, biskup diecezji Lezha.

W uroczystości tej uczestniczyli studenci, osoby konsekrowane, przedstawicielenuncjatury.

Koncepcjiniści   do Albani przybyli na usilną prośbę Matki Teresy w 1993 rok. Ich charyzmatem jest troska o chorych, prowadzenie szpitali i szkół medycznych. Matka Teresa chciała aby to własnie to zgrodzenie, przygotowało przyszłych lekarzy, pielęgniarki, którzy będą nieść pomoc chorym i cierpiącym

W 1994 roku zaczeli prowadzić pierwsze kursy medyczne, a od 2004 roku prowadzą Uniwersytem pod nazwą Matki Bożej Dobrej rady.

Do tej pory uniwersytet kuonczyło ponad 1500 osób, i obecnie studjuje ponad 2500 młodych ludzi, na kierunkach – medycyna, stomatologia, farmacja, fizykoterapia,  architektura, ekonomia. Jest to jedyny uniwersytet katolicki w Albani.

Zgromadzenie to prowadzi również poliklinikę, w której wiele osób znajduje rozwiazanie problemów zdrowotnym. O. Apolinary zapytany o plany pracy w Albanii,  mówi że zgromadzenie pragnie otworzyć szpital, aby jeszcze lepjej wypełnić swój charyzmat.

A. Michoń CSsR / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-09 07:09:41
miniaturka

Papież modlił się do Niepokalanej na Placu Hiszpańskim

Nie przychodzę tu sam, ale przynoszę ze sobą wszystkich, których Twój Syn mi powierzył, zarówno w Rzymie, jak i na całym świecie – wyznał Franciszek w pierwszych słowach modlitwy, którą skierował do Maryi na Placu Hiszpańskim.
2016-12-09 07:29:08
miniaturka

Zasady formacji kapłańskiej według Kongregacji ds. Duchowieństwa

„Dar powołania do kapłaństwa” to tytuł ogłoszonego dziś dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jest on nową wersją zasad formacji kapłańskiej („Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”), która zastąpi poprzednią, wydaną w roku 1970 a uzupełnioną w roku 1985.
2016-12-09 08:36:00
miniaturka

Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię życia rodzinnego.
2016-12-09 09:20:36
miniaturka

„Bądźcie synami Niepokalanej”. Obłóczyny kleryków III roku legnickiego WSD.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to tradycyjnie dzień obłóczyn kleryków III roku legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego
2016-12-09 14:34:03
miniaturka

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

8 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty o godz. 17.00 księża i bracia marianie odnowili swoje śluby zakonne. Zakonnicy obchodzili święto patronalne mariańskiego zgromadzenia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
2016-12-10 07:17:41
miniaturka

Ojciec Święty wysłuchał adwentowego kazania o rozeznawaniu

Ojciec Święty wysłuchał dziś rano drugiej już w tym roku nauki adwentowej. Kaznodzieja Domu Papieskiego wyjaśnia tym razem różne aspekty działania Ducha Świętego.