Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-09 08:12
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię życia rodzinnego.

Autor/źródło: Wikipedia Commons/Stako

Dla rodzin żyjących w kraju dotkniętym kryzysem wywołanym wojną w jego wschodniej części i problemami ekonomicznymi będzie to miejsce, gdzie można skorzystać z fachowej pomocy doradców.

Lwowska poradnia życia rodzinnego powstała z inicjatywy duszpasterstwa rodzin, w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na fachową pomoc dla małżeństw i rodzin w sytuacjach kryzysowych. Problemem rodzin żyjących na Ukrainie jest dzisiaj coraz większe ubóstwo, które generuje m.in. potrzebę emigracji zarobkowej do krajów zachodnich, w tym także do Polski.  Z kolei wojna na wschodzie kraju wywołała migrację wewnętrzną i ucieczkę wielu rodzin ze wschodnich regionów Ukrainy do jej części zachodniej, m.in. na teren archidiecezji lwowskiej. Uczestniczący w otwarciu lwowskiej poradni biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, będący przez wiele lat pracownikiem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, tak oto charakteryzuje rolę katolickich poradni życia rodzinnego: „Musimy powiedzieć, że te poradnie, które są już w różnych Kościołach lokalnych, spełniają kapitalną rolę w ratowaniu małżeństwa i rodziny. Wiemy, że są różnego rodzaju problemy, kryzysy i trudności. Niekiedy małżonkowie i rodzina nie potrafią sobie z tym poradzić i trzeba kogoś doświadczonego, fachowca, który podpowie, który będzie towarzyszył. I to jest właśnie rola poradni życia rodzinnego” – podkreśla bp Kaszak.

Już od samego początku we lwowską poradnię życia rodzinnego zaangażowanych będzie 16 osób, tak  duchownych, jak i świeckich. Pełnić one będą dyżury na miejscu, a także organizować kursy przedmałżeńskie w parafiach archidiecezji lwowskiej.

M. Krawiec SSP, Lwów, Ukraina/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-08 22:33:09
miniaturka

Gliwice: ustanowienie nowych szafarzy

W czwartek 8 grudnia w gliwickiej katedrze biskup Jan Kopiec przyjął do grona Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej 26 mężczyzn.
2016-12-09 07:09:41
miniaturka

Papież modlił się do Niepokalanej na Placu Hiszpańskim

Nie przychodzę tu sam, ale przynoszę ze sobą wszystkich, których Twój Syn mi powierzył, zarówno w Rzymie, jak i na całym świecie – wyznał Franciszek w pierwszych słowach modlitwy, którą skierował do Maryi na Placu Hiszpańskim.
2016-12-09 07:29:08
miniaturka

Zasady formacji kapłańskiej według Kongregacji ds. Duchowieństwa

„Dar powołania do kapłaństwa” to tytuł ogłoszonego dziś dokumentu Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jest on nową wersją zasad formacji kapłańskiej („Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”), która zastąpi poprzednią, wydaną w roku 1970 a uzupełnioną w roku 1985.
2016-12-09 08:43:46
miniaturka

Albania: 8 grudnia dniem odnowienia ślubów zakonnych

Dla licznych zgromadzeń zakonnych uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest świętem patronalnym. W wielu z nich 8 grudnia to dzień odnawiania ślubów zakonnych.
2016-12-09 09:20:36
miniaturka

„Bądźcie synami Niepokalanej”. Obłóczyny kleryków III roku legnickiego WSD.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP to tradycyjnie dzień obłóczyn kleryków III roku legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego
2016-12-09 14:34:03
miniaturka

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Licheniu

8 grudnia, podczas uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty o godz. 17.00 księża i bracia marianie odnowili swoje śluby zakonne. Zakonnicy obchodzili święto patronalne mariańskiego zgromadzenia – uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.