Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-09 08:12
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię życia rodzinnego.

Autor/źródło: Wikipedia Commons/Stako

Dla rodzin żyjących w kraju dotkniętym kryzysem wywołanym wojną w jego wschodniej części i problemami ekonomicznymi będzie to miejsce, gdzie można skorzystać z fachowej pomocy doradców.

Lwowska poradnia życia rodzinnego powstała z inicjatywy duszpasterstwa rodzin, w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na fachową pomoc dla małżeństw i rodzin w sytuacjach kryzysowych. Problemem rodzin żyjących na Ukrainie jest dzisiaj coraz większe ubóstwo, które generuje m.in. potrzebę emigracji zarobkowej do krajów zachodnich, w tym także do Polski.  Z kolei wojna na wschodzie kraju wywołała migrację wewnętrzną i ucieczkę wielu rodzin ze wschodnich regionów Ukrainy do jej części zachodniej, m.in. na teren archidiecezji lwowskiej. Uczestniczący w otwarciu lwowskiej poradni biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, będący przez wiele lat pracownikiem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, tak oto charakteryzuje rolę katolickich poradni życia rodzinnego: „Musimy powiedzieć, że te poradnie, które są już w różnych Kościołach lokalnych, spełniają kapitalną rolę w ratowaniu małżeństwa i rodziny. Wiemy, że są różnego rodzaju problemy, kryzysy i trudności. Niekiedy małżonkowie i rodzina nie potrafią sobie z tym poradzić i trzeba kogoś doświadczonego, fachowca, który podpowie, który będzie towarzyszył. I to jest właśnie rola poradni życia rodzinnego” – podkreśla bp Kaszak.

Już od samego początku we lwowską poradnię życia rodzinnego zaangażowanych będzie 16 osób, tak  duchownych, jak i świeckich. Pełnić one będą dyżury na miejscu, a także organizować kursy przedmałżeńskie w parafiach archidiecezji lwowskiej.

M. Krawiec SSP, Lwów, Ukraina/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Lwów, Poradnia życia rodzinnego