Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-08 18:03
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia upływa w szczególnej łączności z Papieżem Franciszkiem. To ważny etap w Roku 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej.

Autor/źródło: https://commons.wikimedia.org

Sanktuarium jasnogórskie otrzymało specjalny dar papieski w postaci jubileuszowego odpustu, a na placu pod figurą Maryi na wzór rzymski złożono akt zawierzenia i hołd z kwiatów. Podczas Apelu po raz pierwszy zabrzmi okolicznościowa modlitwa i zapłonie rocznicowa świeca.

Przeor Jasnej Góry przypomina, że odpust to otwieranie naszego serca na łaskę, która chce z nieba jak najgłębiej dosięgnąć serca każdego człowieka: „To specjalny dar Papieża Franciszka dla tych, którzy będą modlić się na Jasnej Górze – mówi o. Marian Waligóra. – To jakby kontynuacja jego obecności u Matki Bożej, tego spotkania ze spojrzeniem Maryi, a dla nas to niejako kontynuacja daru odpustu, który mieliśmy przez cały Rok Miłosierdzia Bożego”.

W specjalnym dekrecie Penitencjarii Apostolskiej podkreślono m.in., że łaskę odpustu można uzyskać uczestnicząc w świętych obrzędach przed ukoronowanym jasnogórskim Wizerunkiem. Warunkiem jest także modlitwa o wierność Polski Chrystusowi, o nowe powołania i obronę rodzin.

W jubileuszowej modlitwie wypowiedzianej dziś po raz pierwszy jest dziękczynienie za troskę Maryi i Jej miłość do narodu polskiego oraz błaganie, by jubileusz odnowił naszą wiarę.


I.Tyras, Radio Jasna Góra/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-08 16:09:45
miniaturka

8 grudnia: dobry czas na Duchową Adopcję

Dla wielu osób uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP stanowi okazję do podjęcia Duchowej Adopcji - modlitewnego towarzyszenia dziecku w łonie matki. Tego dnia podczas mszy św. w wielu parafiach odbywa się ceremonia przyrzeczenia Duchowej Adopcji.
2016-12-08 17:07:35
miniaturka

Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię będącą odpowiedzią na pogłębiający się kryzys życia rodzinnego w tym kraju.
2016-12-08 17:38:24
miniaturka

Papież przed modlitwą „Anioł Pański”: mówmy Bogu "tak"

Na dwa zasadnicze elementy w historii relacji człowieka z Bogiem, które prowadzą nas do źródeł dobra i zła, wskazał Papież w dzisiejszą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.
2016-12-08 18:37:27
miniaturka

Lourdes: pielgrzymi rozumieją Niepokalane Poczęcie

Rzesze wiernych, które nawiedzają Lourdes, są wymownym świadectwem tego, że tajemnica Niepokalanego Poczęcia dociera do serc wierzących – uważa rektor tamtejszego sanktuarium ks. André Cabes.
2016-12-08 22:33:09
miniaturka

Gliwice: ustanowienie nowych szafarzy

W czwartek 8 grudnia w gliwickiej katedrze biskup Jan Kopiec przyjął do grona Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej 26 mężczyzn.
2016-12-09 07:09:41
miniaturka

Papież modlił się do Niepokalanej na Placu Hiszpańskim

Nie przychodzę tu sam, ale przynoszę ze sobą wszystkich, których Twój Syn mi powierzył, zarówno w Rzymie, jak i na całym świecie – wyznał Franciszek w pierwszych słowach modlitwy, którą skierował do Maryi na Placu Hiszpańskim.