Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-08 17:05
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię będącą odpowiedzią na pogłębiający się kryzys życia rodzinnego w tym kraju.

Autor/źródło: pixabay.com

Dla rodzin żyjących na Ukrainie dotkniętej kryzysem wywołanym wojną w jej wschodniej części oraz problemami ekonomicznymi, poradnia życia rodzinnego będzie miejscem, gdzie można  skorzystać z fachowej pomocy doradców.

Lwowska poradnia życia rodzinnego powstała z inicjatywy duszpasterstwa rodzin, w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na fachową pomoc dla małżeństw i rodzin w sytuacjach kryzysowych. Problemem rodzin żyjących na Ukrainie jest dzisiaj coraz większe ubóstwo, które generuje m.in. potrzebę emigracji zarobkowej do krajów zachodnich, w tym także do Polski.  Z kolei wojna na wschodzie kraju wywołała migrację wewnętrzną i ucieczkę wielu rodzin ze wschodnich regionów Ukrainy do jej części zachodniej, m.in. na teren archidiecezji lwowskiej.

Uczestniczący w otwarciu lwowskiej poradni biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, będący przez wiele lat pracownikiem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, tak oto charakteryzuje rolę katolickich poradni życia rodzinnego: „Musimy powiedzieć, że te poradnie, które są już w różnych Kościołach lokalnych, spełniają kapitalną rolę w ratowaniu małżeństwa i rodziny. Wiemy, że są różnego rodzaju problemy, kryzysy i trudności. Niekiedy małżonkowie i rodzina nie potrafią sobie z tym poradzić i trzeba kogoś doświadczonego, fachowca, który podpowie, który będzie towarzyszył. I to jest właśnie rola poradni życia rodzinnego” – podkreśla bp Kaszak.

Już od samego początku we lwowską poradnię życia rodzinnego zaangażowanych będzie 16 osób, tak  duchownych, jak i świeckich. Pełnić one będą dyżury na miejscu, a także organizować kursy przedmałżeńskie w parafiach archidiecezji lwowskiej.


M. Krawiec SSP, Lwów, Ukraina/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-08 15:36:21
miniaturka

Abp Gądecki: podziękowania dla kard. Stanisława Dziwisza

– W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce składam Księdzu Kardynałowi podziękowania za wieloletnią i ofiarną posługę pasterską, tak w wymiarze Kościoła powszechnego, jak i polskiego – powiedział abp Stanisław Gądecki.
2016-12-08 15:46:20
miniaturka

Abp Gądecki: życzenia dla abp. Marka Jędraszewskiego

– Życie i posługę Waszej Ekscelencji oraz wszystkich Wiernych Archidiecezji Krakowskiej zawierzam Bogu przez wstawiennictwo Maryi Niepokalanej oraz św. Stanisława biskupa – powiedział przewodniczący KEP w życzeniach skierowanych do nowego metropolity krakowskiego.
2016-12-08 16:09:45
miniaturka

8 grudnia: dobry czas na Duchową Adopcję

Dla wielu osób uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP stanowi okazję do podjęcia Duchowej Adopcji - modlitewnego towarzyszenia dziecku w łonie matki. Tego dnia podczas mszy św. w wielu parafiach odbywa się ceremonia przyrzeczenia Duchowej Adopcji.
2016-12-08 17:38:24
miniaturka

Papież przed modlitwą „Anioł Pański”: mówmy Bogu "tak"

Na dwa zasadnicze elementy w historii relacji człowieka z Bogiem, które prowadzą nas do źródeł dobra i zła, wskazał Papież w dzisiejszą uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.
2016-12-08 18:06:03
miniaturka

Jasna Góra: uroczystość Niepokalanego Poczęcia

Na Jasnej Górze uroczystość Niepokalanego Poczęcia upływa w szczególnej łączności z Papieżem Franciszkiem. To ważny etap w Roku 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej.
2016-12-08 18:37:27
miniaturka

Lourdes: pielgrzymi rozumieją Niepokalane Poczęcie

Rzesze wiernych, które nawiedzają Lourdes, są wymownym świadectwem tego, że tajemnica Niepokalanego Poczęcia dociera do serc wierzących – uważa rektor tamtejszego sanktuarium ks. André Cabes.