Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-08 14:22
KAI/mm

Kard. Dziwisz: dziękuję za wsparcie i życzliwość

- Dziękuję za zrozumienie i życzliwe wspieranie mnie we wszystkich poczynaniach duszpasterskich - powiedział do dziennikarzy ustępujący metropolita krakowski. Zapewnił swego następcę o modlitwie oraz polecił go wstawiennictwu św. Stanisława i św. Jana Pawła II.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

Nuncjatura Apostolska wydała dziś komunikat dotyczący nowego Metropolity Archidiecezji Krakowskiej. Następcą kard. Stanisława Dziwisza został abp Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki.


- Witamy w naszej archidiecezji nowego arcypasterza. Zapewniamy go o oddaniu całego prezbiterium i ludu Bożego Archidiecezji Krakowskiej - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.


Ustępujący metropolita podziękował współpracownikom, zwłaszcza księżom biskupom i pracownikom Kurii Metropolitalnej. - Dziękuję za zrozumienie i życzliwe wspieranie mnie we wszystkich poczynaniach duszpasterskich - mówił do dziennikarzy. Kardynał zapewnił nowego metropolitę o modlitwie oraz polecił go wstawiennictwu świętych - św. Stanisława, głównego patrona diecezji oraz św. Jana Pawła II.


Do czasu kanonicznego objęcia rządów w archidiecezji kard. Dziwisz będzie pełnił posługę Administratora Apostolskiego Archidiecezji Krakowskiej. Data ingresu do Katedry Wawelskiej zostanie podana w późniejszym terminie.


Zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego, Biskup diecezjalny, który ukończył siedemdziesiąty piąty rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję (Kan. 401 - § 1).


Ustępujący metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz swoją rezygnację złożył w maju 2014 r. Ze względu na odbywające się Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w lipcu 2016 r., pozostał na swoim stanowisku jeszcze przez dwa lata.

kana (KAI) / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Marek Jędraszewski, kard. Dziwisz