Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-08 11:59
RA

Srebrny jubileusz Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu

Z okazji przypadającej 25. rocznicy utworzenia Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu, uczniowie tej szkoły, wraz z dyrekcją i kadrą pedagogiczną, przybyli do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, aby u stóp Matki Bożej dziękować za ćwierć wieku działalności i prosić o dalsze łaski.

- „Do Lichenia przyjechało 320 osób. Jesteśmy tu całą szkołą. Tak się składa, że to są nasze drugie rekolekcje w tutejszym Sanktuarium – pierwszy raz byliśmy tutaj 5 lat temu z okazji 20-lecia naszej placówki” – powiedział ks. Mirosław Prasek COr, dyrektor radomskiej szkoły.

Rekolekcje rozpoczęły się w poniedziałek, 5 grudnia. Pierwszego dnia pobytu uczniowie wraz z kadrą pedagogiczną udali się do Grąblina, gdzie o godz. 16.30 uczestniczyli we Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych. Po Eucharystii z uczniami spotkały się siostry anunacjatki, które złożyły świadectwo swojego posługiwania w grąblińskim lesie. Tam też odprawiono wieczorne nieszpory. Po powrocie do Lichenia młodzi ludzie modlili się przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. O godz. 21 Apel Maryjny poprowadził dla nich ks. Sławomir Homoncik, który życzył pielgrzymom z Radomia, aby podczas pobytu w Sanktuarium w Licheniu w sercach każdego z nich dokonał się cud za wstawiennictwem Maryi Panny. Drugiego dnia uczniowie wysłuchali rekolekcyjnych konferencji, które wygłosił ks.  Mirosław Prasek COr. Mówił w nich o świętości życia podarowanego nam przez Boga. Starał się także zwrócić uwagę na to, aby młodzi ludzie potrafili uszanować życie, które Bóg osobiście uświęca, a które jest podstawową wartością. Oparł się na postaci Maryi, która „szczególnie w adwencie daje  nam życie przez wielkie Ż”.

Konferencje były głoszone osobno dla gimnazjalistów i licealistów. W tym czasie, gdy jedna grupa skupiała się na słowach kapłana, druga wraz z przewodnikiem poznawała historię Sanktuarium. Później grupy się wymieniły.  

O 15 wszyscy wspólnie modlili się Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której przystąpili do sakramentu pojednania. Dzień zakończyli specjalnie dla nich Mszą św. sprawowaną przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Ostatniego dnia pobytu uczniowie z Radomia modlili się podczas Mszy św. roratniej sprawowanej w licheńskiej bazylice o godz. 7.30.

Rekolekcje Katolickiego Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri z Radomia nie przez przypadek zorganizowane zostały na początku grudnia. W tradycji szkoły organizowane są one w okolicach 8 grudnia, a więc dnia, w którym obchodzimy uroczystość Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi Panny. Katolickie Liceum i Gimnazjum im. św. Filipa Neri w Radomiu zostało powołane do życia w 1991 roku. Założycielem szkoły jest ks. prof. Adam Maj, obecnie wykładowca pedagogiki na Wydziale Nauk Społecznych KUL. Początkowo działało liceum, a po reformie edukacji w 2000 roku zaczęło funkcjonować także gimnazjum. Hasłem szkoły jest: „Szczęśliwi młodzi, którzy macie czas, aby czynić dobro”. Sztandar szkoły, na którym widnieje podobizna św. Filipa oraz polskie barwy narodowe, został osobiście poświęcony przez św. Jana Pawła II 28 lipca 1995 roku, w 400. rocznicę śmieci założyciela zgromadzenia. Licheń Stary, 08 grudnia 2016 r.


Podziel się tym materiałem z innymi: