Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-08 09:45
BP KEP/mm

Pierwsze spotkanie Rady ds. Kultury pod kierunkiem bp. Janochy

Troska o zabytki kościelne oraz dialog z ludźmi kultury to najważniejsze zadania, jakie stawia przed sobą Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP. Pierwsze posiedzenie odbyło się wczoraj w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Autor/źródło: archwwa.pl

Nowy przewodniczący zwrócił uwagę, że „Rada ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego jest z jednej strony radą przy Konferencji Episkopatu Polski a więc ma służyć radą biskupom. Z drugiej strony – ma być głosem biskupów wobec społeczeństwa, artystów i twórców, a także prowadzić dialog z ministerstwem kultury oraz różnymi instytucjami”.


– Nasze spotkanie wpisuje się w wieloletnie działania rady. W jej ramach najbardziej ukonstytuowana jest działalność muzealników i diecezjalnych konserwatorów zabytków, natomiast zmierzamy też do powołania osobnej sekcji ds. kultury – twórców, animatorów i badaczy kultury – podkreślił po spotkaniu bp Janocha.


Zapewnił też że kontynuowane będą zaawansowane już prace nad powołaniem ogólnopolskiego stowarzyszenia muzeów kościelnych.


Podczas dyskusji konsultorzy Rady wskazali na potrzebę wypracowania nowych norm Episkopatu dotyczących postępowania w sprawach konserwatorskich i ochrony sztuki sakralnej. Dotychczasowa instrukcja Episkopatu regulująca te kwestie pochodzi z 1973 r., a wiele diecezji wypracowało własne normy na synodach diecezjalnych.


Konsultorzy Rady zasygnalizowali również potrzebę lepszego kształcenia kleryków i księży w zakresie sztuki kościelnej i konserwacji zabytków.


W dyskusji poruszono również problem obecności Kościoła „w środowisku religijnej obojętności” oraz potrzebę dialogu z ludźmi kultury. Zdaniem krajowego duszpasterza środowisk twórczych ks. Grzegorza Michalczyka, po 1989 r. drogi Kościoła i twórców rozeszły się. O ile w latach 80. Kościół stwarzał przestrzeń dla ludzi kultury, obecnie takiej przestrzeni, zwłaszcza dla ludzi poszukujących, brakuje. Moralizujący i piętnujący język, jakim posługują się niektórzy katolicy, nie sprzyja dialogowi Kościoła z ludźmi kultury – uważa ks. Michalczyk.


Zdaniem filozofa i poety ks. prof. Jana Sochonia, należy robić wszystko, co możliwe, by dzieła tworzone przez chrześcijan, mogły docierać do szerokiego społeczeństwa a nie pozostawały w„getcie”. W dyskusji podkreślano też, że Kościół winien być przestrzenią, by pokazywać piękno, a nie kicz.


W kadencji 2016-2021 pracami Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego kieruje biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej bp Michał Janocha, historyk sztuki do 2010 r związany z UKSW a obecnie z Wydziałem Artes Liberale Uniwersytetu Warszawskiego.


W skład rady wchodzą trzej biskupi-członkowie: greckokatolicki biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak oraz dwaj biskupi pomocniczy: bp Adam Wodarczyk z Katowic i bp Grzegorz Ryś z Krakowa oraz dziesięciu konsultorów – w tym m.in. dyrektorzy muzeów diecezjalnych w Warszawie, Sandomierzu, Pelplinie, Przemyślu i Opolu. Sekretarzem rady jest s. Natanaela Błażejczyk CSSF.


archwwa.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-08 08:51:04
miniaturka

ZEA: iracki patriarcha wzywa do ochrony zagrożonych zabytków

Rozwój konfliktów na Bliskim Wschodzie wytworzył „pilną potrzebę zdecydowanych działań ze strony wspólnoty międzynarodowej, aby ochraniać i zachować” bogate irackie dziedzictwo cywilizacyjne.
2016-12-08 08:54:53
miniaturka

Biskupi Burundi – tylko małe kroki w stronę pojednania

„Jest jeszcze wielu naszych braci i sióstr, którzy są uchodźcami i przebywają poza krajem – piszą biskupi Burundi w liście na zakończenie Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. – Mimo iż słyszeli nasz apel – stwierdzają pasterze tamtejszego Kościoła – nie mają oni odwagi wrócić, bo nie czują się pewnie."
2016-12-08 09:44:22
miniaturka

Dziś uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

Prawdę o niepokalanym poczęciu Maryi można przyjąć jednie rozumem oświeconym wiarą. Kościół uroczyście ogłosił ją jako dogmat wiary w środku epoki racjonalizmu i scjentyzmu w połowie XIX w. Dokonał tego papież Pius IX.
2016-12-08 10:24:29
miniaturka
play

"JESTEM OWCĄ" - odcinek 4

"JESTEM OWCĄ" - odcinek 4/KS. MICHAL OLSZEWSKI SCJ 360 sekund. Internetowe rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia.
2016-12-08 10:31:30
miniaturka

Liban: kard. Raï wzywa partie polityczne do zgody

Patriarcha Kościoła maronickiego kard. Béchara Raï wezwał partie polityczne do zgody, tak aby można było utworzyć nowy rząd jeszcze przed Bożym Narodzeniem.
2016-12-08 11:20:08
miniaturka

Kard. Stella o nowym dokumencie poświęconym formacji przyszłych kapłanów [wywiad]

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP Kongregacja ds. Duchowieństwa ogłosi nowy dokument regulujący sprawy związane z formacją przyszłych kapłanów - "Dar powołania do kapłaństwa" - Ratio fundamentals institutionis sacerdotalis.