Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-08 07:27
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Neapol: powstaje muzeum szopki bożonarodzeniowej

W Neapolu zostanie otwarte muzeum szopki bożonarodzeniowej. Jego pomysłodawcami są arcybiskup tego miasta kard. Crescenzo Sepe i jeden z tamtejszych sędziów Ugo Ricciardi.

Autor/źródło: pixabay

Pieczę nad funkcjonowaniem muzeum będzie sprawowała „Fundacja św. Alfonsa Marii Liguori – Muzeum stałe szopki neapolitańskiej”. Wśród wielu eksponatów znajdzie się także szopka, która w 2013 r. była wystawiona na Placu św. Piotra i ofiarowana Papieżowi. Ojciec Święty przekazał ją później diecezji neapolitańskiej, aby stała się zaczynem dla powstającej placówki.

Fundacja, która zrodziła się ze współpracy diecezji z przedstawicielami sądownictwa, ma być wsparciem w odzyskiwaniu wartości sztuki, kultury i tradycji, których wyrazem jest znana od wieków szopka neapolitańska, aby je przekazać młodemu pokoleniu. Muzeum będzie eksponowało przez cały rok najważniejsze dzieła twórców tamtejszych szopek.

Warto dodać, że szopki neapolitańskie cieszą się nie mniejszym powodzeniem niż krakowskie, a tradycja ich budowania sięga XIII wieku. Często wykonywane przez znanych włoskich artystów, zawierają one sceny z życia codziennego.

pp/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-07 18:39:04
miniaturka

Rzym: konferencja o cudach eucharystycznych

„Cuda eucharystyczne” – to temat konferencji zorganizowanej w Rzymie przez Ambasadę Polski przy Stolicy Apostolskiej.
2016-12-07 19:22:30
miniaturka

ŚWIAT MARYJNYCH OBJAWIEŃ

100 najważniejszych Objawień Maryjnych w dziejach ludzkości, Wincenty Łaszewski
2016-12-08 07:06:59
miniaturka

Papież do dziennikarzy: wyrzucanie religii z edukacji wyjaławia

Kultura czy system polityczny, który nie respektuje obecnego w człowieku otwarcia na transcendencję, okraja osobę ludzką i nie szanuje jej – powiedział Franciszek młodym dziennikarzom z belgijskiego tygodnika Tertio. Zadali mu oni szereg pytań.
2016-12-08 08:22:23
miniaturka

USA: Kościół przygotowuje się na dzień modlitwy za imigrantów

„Kiedy zbliża się Boże Narodzenie, a szczególnie z okazji święta Maryi z Guadalupe, zostaje nam przypomniane, że nasz Zbawiciel Jezus Chrystus nie przyszedł na świat w przyjemnym własnym domu, ale w niewygodnej stajni” – powiedział kard. Daniel Nicholas DiNardo.
2016-12-08 08:43:51
miniaturka

Bruksela: Kościół wspiera wysiłki młodych bezrobotnych

Zaangażowanie Kościoła w zwalczanie bezrobocia wśród młodych ludzi w Europie było tematem konferencji zorganizowanej 6 grudnia przez Komisję Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) we współpracy z Salezjanami Don Bosco (DBI) w Brukseli.
2016-12-08 08:51:04
miniaturka

ZEA: iracki patriarcha wzywa do ochrony zagrożonych zabytków

Rozwój konfliktów na Bliskim Wschodzie wytworzył „pilną potrzebę zdecydowanych działań ze strony wspólnoty międzynarodowej, aby ochraniać i zachować” bogate irackie dziedzictwo cywilizacyjne.