Strona główna
opoka.org.pl
2016-10-13 13:24
Waldemar Wesołowski

Inauguracja roku akademickiego w legnickim Seminarium

„Uczcie się patrzeć na świat oczami Kościoła” – powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski podczas Mszy św. rozpoczynającej inaugurację nowego roku akademickiego w WSD w Legnicy.

Podczas inauguracji

W poniedziałek 10 października Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Przy ołtarzu stanęli również bp Marek Mendyk i bp senior Stefan Cichy, przełożeni, wykładowcy oraz księża proboszczowie, którzy przybyli na inaugurację. W Eucharystii uczestniczyli także rodzice alumnów I roku oraz zaproszeni goście.

W homilii ks. Chrostowski podkreślił, że Jezus, choć był otaczany przez tłumy, które go uwielbiały, nie uległ pokusie popularności. Potrafił mówić o rzeczach trudnych, mało popularnych. To wynikało z jego troski o sprawiedliwość i boży porządek. Ks. Profesor zauważył, że dzisiaj wielu ludzi wpada w pułapkę takiej pokusy, również dotyczy to ludzi Kościoła. „Dziś wielu liczy na rozgłos, popularność, stąd rodzi się pokusa mówienia tego, co się ludziom podoba, czego ludzie chcą słuchać” – mówił kaznodzieja. Odnosząc się do sceny rozmnożenia chleba i chęci obwołania Jezusa królem, ks. Chrostowski zaznaczył, że w czasach Jezusa, jak i dziś jest wielu, którzy nie rozumieją znaczenia dokonywanych znaków. „Cuda, jakich dokonywał Jezus miały doprowadzić ludzi do głębszej rzeczywistości, jaką jest Bóg. Natomiast w oczach ludzkich Jezus musiał nieustannie uwiarygodniać się wobec człowieka, któremu znaków ciągle było mało. Słuchający Jezusa chcieli, aby On spełniał każde ich życzenie. Wygląda to tak, jakby Bóg musiał ciągle coś udowadniać przed człowiekiem” – powiedział. A przecież w cudzie rozmnożenia chleba chodziło o zapowiedź nowego pokarmu, pokarmu na życie wieczne, które da swoim wiernym Jezus po swoim zmartwychwstaniu. Ta rzeczywistość zawarta jest w Eucharystii. W dalszej części homilii ks. profesor mówił o konieczności przejścia od „wiary w Boga” do „uwierzenia Bogu”, z którego rodzi się potrzeba przemiany serca, nawrócenia. „Z zawierzenia Bogu ma wyrastać nasza wiara” – stwierdził ks. Chrostowski. Na zakończenie życzył wszystkim, zwłaszcza alumnom, by uczyli się patrzeć na świat oczami Kościoła. „Nie chodzi o to, by patrzeć na Kościół oczami świata, jak wielu dzisiaj chce, ale patrzeć na świat oczami Kościoła” – zakończył.

Po wspólnej modlitwie, dalsza część uroczystości miała miejsce w auli seminaryjnej. Po odśpiewaniu przez chór pieśni „Gaude Mater”, wszystkich przybyłych powitał ks. Piotr Kot, rektor seminarium. Natomiast ks. Paweł Wołczański przedstawił sprawozdanie z działalności seminarium w ubiegłym roku akademickim. Następnie trzech nowych pracowników kurii i seminarium, ks. dr Mariusz Habiniak, ks. dr Jacek Wojeński oraz ks. mgr Tomasz Kołodziej, złożyło wyznanie wiary. Po czym 8 alumnów I roku studiów złożyło swoje przyrzeczenia i otrzymało indeksy z rąk ks. prof. Rajmunda Pietkiewicza, prorektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Zaś biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wręczył nagrody klerykom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki naukowe.

Po tej części przyszedł czas na wykład inauguracyjny, który wygłosił ks. prof. Waldemar Chrostowski, który mówił o „Eucharystii pierwszych chrześcijan według świadectwa Dziejów Apostolskich”. Wychodząc od obrazu świątyni jerozolimskiej i ofiar tam składanych, przeszedł do śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, które dało początek nowej erze. To, co dokonywało się w czasach Starego Przymierza, w Jezusie nabrało nowego sensu. On jest Barankiem, który jeden raz ofiarując swoje życie, gładzi grzechy świata. Od tej pory ta tajemnica zawiera się w Eucharystii. W dalszej części wystąpienia ks. Profesor mówił o tym, jak kształtowała się świadomość eucharystyczna i przezywanie Eucharystii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Uroczystość inauguracji podsumował bp Zbigniew Kiernikowski, a zakończyło ją błogosławieństwo Księży Biskupów i odśpiewanie hymnu „Gaudeamus igitur”.

Obszerna relacja dźwiękowa z tej uroczystości dostępna jest na stronie Radia Plus Legnica www.legnica.fm

Ks. Waldemar Wesołowski

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-10-04 19:15:30
miniaturka

Rok św. Jadwigi Śląskiej w metropolii wrocławskiej

W marcu 2017 roku minie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej. Z tej racji w świętowany będzie Rok Jadwiżański.
2016-10-07 15:28:54
miniaturka

Wychowanie w rodzinie - warsztaty dla rodziców

Specjalistyczne Poradnie Rodzinne w Legnicy i Lubinie zorganizowały kolejny cykl warsztatów dla rodziców i wychowawców. Tym razem o wychowaniu.
2016-10-10 06:29:28
miniaturka

Dzień Papieski w Legnicy

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – te słowa towarzyszyły obchodom XVI Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 9 października, również w Legnicy.
2016-10-19 17:04:50
miniaturka

Rok Jadwiżański w diecezji legnickiej rozpoczęty

W marcu 2017 roku minie 750 lat od ogłoszenia bulli kanonizacyjnej św. Jadwigi Śląskiej. Z tej racji na Dolnym Śląsku Metropolita Wrocławski abp Józef Kupny ogłosił dla trzech diecezji: wrocławskiej, legnickiej i świdnickiej Rok Jadwiżański.
2016-10-20 14:50:13
miniaturka

Co roku ok. stu Szwedów przechodzi na katolicyzm

- Co roku od 70 do 100 Szwedów przyjmuje wiarę katolicką – powiedział biskup Sztokholmu Anders Arborelius OCD w rozmowie dziennikiem „La Stampa” przed zbliżającą się wizytą Franciszka w Szwecji.
2016-10-21 12:53:51
miniaturka

Jasna Góra: dziś noc czuwania w intencji emigracji

Szczególna modlitwa w intencji polskiej emigracji odbędzie się dziś na Jasnej Górze. Podczas nocnego czuwania zanoszone będą prośby za rodaków przebywających za granicą i wszystkie rodziny doświadczone rozłąką.