Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-07 15:11
KAI/mm

Przedłużona zbiórka podpisów pod inicjatywą „Mama, Tata i Dzieci”

Zbieranie podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską "Mama, Tata i Dzieci" na rzecz małżeństwa i rodziny potrwa do 3 kwietnia 2017 roku, czyli dokładnie przez rok od daty jej formalnego rozpoczęcia.

Autor/źródło: pixabay.com

Informację o przedłużeniu zbierania głosów Edi Frivaldszky potwierdziła w liście do Fransa Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej. W liście zwróciła się ona także do KE o usunięcie z jej strony internetowej błędnej informacji, jakoby zbieranie podpisów miało się zakończyć we wcześniejszym terminie.


Celem inicjatywy jest zdefiniowanie, na potrzeby prawa europejskiego, małżeństwa i rodziny jako związku kobiety i mężczyzny oraz zagwarantowanie państwom członkowskim, że Unia Europejska nie będzie w żaden sposób wpływała na sposób rozumienia tych pojęć w prawie krajowym.


Frivaldszky podkreśla, że inicjatywa jednoczy ludzi w całej Europie: „Wielu ludzi już podpisało 'Mama, Tata i Dzieci'. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili, ale chcą wesprzeć małżeństwo i rodzinę, chcemy zapewnić taką możliwość do końca przewidzianego na to czasu” - dodała.


Maria Hildingsson, sekretarz generalny "Mama, Tata i Dzieci" wyjaśniła z kolei, że zgodnie z rozporządzeniem Europejskich Inicjatyw Obywatelskich, ich organizatorzy mają 12 miesięcy na zbieranie podpisów. Art. 5 rozporządzenia 211/2011 stanowi: “Deklaracje poparcia należy zebrać po dacie rejestracji proponowanej inicjatywy obywatelskiej w okresie nieprzekraczającym 12 miesięcy”.


“Przepis ten mówi, że deklaracje poparcia należy zebrać po tym, jak dana Europejska Inicjatywa Obywatelska została zarejestrowana oraz, że ma to nastąpić w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy. Nie znaczy to zatem, że okres ten koniecznie musi się rozpocząć w dniu rejestracji. W rzeczywistości przepis ten nawet nie określa, że to do Komisji należy decyzja o dacie rozpoczęcia i zakończenia okresu zbierania podpisów” – przekonuje Maria Hildingsson.


Ponadto przepis ten zastrzega: “Pod koniec tego okresu rejestr powinien wskazywać, że termin ten upłynął i, jeśli ma to zastosowanie, że wymagana ilość deklaracji poparcia nie została zebrana”.


Polski Komitet Krajowy Inicjatywy "Mama Tata i Dzieci" zachęca do niezwłocznego odsyłania podpisów zebranych do tej pory oraz kontynuowania zbiórki aż do 3 kwietnia.


Na wszelkie pytania odpowiada koordynator Komitetu Jan Urmański jan.urmanski@mamatataidzieci.pl; tel. 501 089 822.

ju / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy