Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-10-10 06:28
Waldemar Wesołowski

Dzień Papieski w Legnicy

„Bądźcie świadkami miłosierdzia” – te słowa towarzyszyły obchodom XVI Dnia Papieskiego, który obchodzony był w niedzielę 9 października, również w Legnicy.

koncert papieski

- Dzisiaj w sposób szczególny włączamy się w dziękczynienie za osobę świętego Jana Pawła II. Z nim związana jest Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, która jest żywym pomnikiem. Dzięki tej Fundacji wielu młodych ludzi nie tylko w Polsce, ale też i za granicą, może się uczyć i rozwijać swoje talenty – mówił bp Marek Mendyk, członek Rady Fundacji, na rozpoczęcie legnickich obchodów Dnia Papieskiego.

Legnickie obchody rozpoczęły się w kościele Matki Bożej Królowej Polski Mszą św. o g. 12 pod przewodnictwem biskupa Marka Mendyka. Uczestniczyło w niej wielu księży i mieszkańców miasta. Byli też zaproszeni goście, dyrektorzy szkół, nauczyciele, katecheci a także przedstawiciele 30 placówek noszących imię Jana Pawła II, którzy przyjechali z terenu diecezji legnickiej.

W tym roku, także ze względu na rozpoczynający się niebawem rok Jadwiżański, w legnickich obchodach Dnia Papieskiego uczestniczyły szkoły, którym patronuje św. Jadwiga Śląska. Na terenie diecezji jest ich pięć.

- Papież, kiedy rozpoczynał pontyfikat dał nam piękną lekturę do czytania - encyklikę „Bóg bogaty w miłosierdzie”, która niestety trochę jakby została odłożona na bok. Myślę, że powinniśmy do niej wrócić. Jest to dobra okazja, aby z racji Dnia Papieskiego, nie tylko modlić się za wstawiennictwem Papieża i św. Jadwigi Śląskiej, bo ją przywołujemy, jako patronkę wyboru papieża Polaka, ale przede wszystkim odwołując się do tegorocznego hasła, wrócić do tej lektury. To powinno być takie zaproszenie na dzisiaj – mówił podczas Mszy św.  bp Mendyk.

- W tym roku wyjątkowo nie ma z nami naszych stypendystów – powiedział ks. Jarosław Kowalczyk, diecezjalny koordynator Fundacji DNT - pozostali w rodzinnych parafiach, aby tam pośród swoich kwestować na rzecz Fundacji. Chcemy, aby Ci, którzy składają swoje datki dla zdolnej i ubogiej młodzieży, mogli zobaczyć, że z ich środowisk również są tacy młodzi ludzie, którzy korzystają z programu stypendialnego.

Jednym z punktów obchodów papieskiej niedzieli był występ artystyczny pt. „Apostołowie Miłosierdzia” w wykonaniu zespołu dziecięcego „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza, który odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. W swoim występie młodzi artyści wykonali kilka utworów zaśpiewanych na góralska nutę. Można było usłyszeć utwory m.in. „Hej Baco”, „Jezu Ufam Tobie” czy „Przyjdź Panie ze swą łaską i miłosierdziem”. Ten ostatni zespół zaśpiewał dla papieża Franciszka, podczas jego wizyty w Polsce związanej ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie. Koncert młodych wykonawców zakończył się wspólną modlitwą, koronką do Bożego Miłosierdzia.

Legnickie obchody XVI Dnia Papieskiego uwieńczyło niezwykłe pop-oratorium pt. „Miłosierdzie Boże”, skomponowane do tekstów św. s. Faustyny. To muzyczne dzieło wybrzmiało w murach legnickiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W koncercie wystąpili: Legnicka Orkiestra Symfoniczna, Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” z Poznania, Chór „Madrygał” Legnickiego Centrum Kultury, Dziecięcy Chór Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy oraz soliści. Oprawę muzyczną zapewnił Zbigniew Małkowicz, a dyrygował Benedykt Ksiądzyna.

Warto dodać, że obchody Dnia Papieskiego w Legnicy wpisały się w program trwających w dniach od 9 do 16 października br. IX Legnickich Dni Chrześcijańskich, którym w tym roku przyświeca hasło „Chrzest źródłem nadziei i miłosierdzia”.

Monika ŁukaszówPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: diecezja legnicka, dzień papieski, legnica