Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-07 12:15
KAI/mm

Bydgoszcz: stowarzyszenie św. Łazarza chce stworzyć hospicjum perinatalne

Opieką hospicjum perinatalnego mają zostać objęte rodziny i dzieci, u których już w trakcie ciąży rozpozna się tzw. wadę letalną, która nie daje szansy na przeżycie dziecka.

Autor/źródło: pixabay.com

 Przed organizacją szereg formalności, ekspertyz, adaptacji budynku, a przede wszystkim pozyskiwanie środków na zapewnienie funkcjonowania i rozwoju.

Stowarzyszenie zostało powołane dekretem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy w 2014 roku, natomiast zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym w lipcu 2016 roku. - Wśród najważniejszych celów naszej działalności należy wymienić powołanie hospicjum perinatalnego dla dzieci, jego prowadzenie i pozyskiwanie funduszy na jego funkcjonowanie. Chodzi o zorganizowanie poradni opiekuńczo-hospicyjnej dla dzieci z Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie osoby zainteresowane będą mogły liczyć na pomoc medyczną, psychologiczną, prawną oraz paliatywną - powiedział prezes stowarzyszenia Andrzej Mamys.


Potrzeba stworzenia takiego hospicjum w Bydgoszczy narodziła się po konsultacjach zarządu stowarzyszenia ze środowiskiem medycznym miasta. Okazało się, że całe województwo kujawsko-pomorskie jest białą plamą na mapie opieki perinatalnej w Polsce, a przypadków ciąż z wadami letalnymi diagnozuje się od 20 do 40 rocznie. Wady te często prowadzą do wewnątrzmacicznego obumarcia płodu lub zgonu dziecka w stosunkowo krótkim czasie po urodzeniu. Z rodziną pracuje zespół lekarzy-specjalistów: psycholog, ginekolog-położnik, genetyk, pediatra, specjalista medycyny paliatywnej. Rodzina jest również otoczona stałą opieką duchowną. - Jako kobieta wyobraziłam sobie mamy wychodzące z gabinetów lekarskich z taką diagnozą, które są pozostawione same sobie. Jako członkowie stowarzyszenia chcemy wesprzeć takie rodziny swoją empatią i zaangażowaniem. Jednak mamy także świadomość, że musimy znaleźć osoby, które będą w sposób profesjonalny, merytoryczny przygotowane do niesienia takiej pomocy - podkreśliła Dorota Jakuta, wiceprezes stowarzyszenia.


Stowarzyszenie poszukując środków na funkcjonowanie i rozwój założonych celów, stworzyło m.in. kalendarz-cegiełkę, którego myślą przewodnią są „Oblicza macierzyństwa” - od początku, aż po kres. - Może nie mam dużych możliwości, ale jestem zdania, że małymi kroczkami trzeba pomagać wszystkim, którzy tego potrzebują. Moja córka, która jest ze mną na zdjęciu, pyta się nawet czasami, czy możemy kogoś jeszcze wesprzeć. Samo macierzyństwo jest na pewno czymś ważnym w moim życiu. Daje dużo energii, siły do wstania codziennie rano - powiedziała Agnieszka Rybińska, która stanęła do zdjęć z sześcioletnią córką Aleksandrą, będąc również w ciąży.


Kalendarz-cegiełkę można nabyć m.in. w siedzibie stowarzyszenia lub w parafiach diecezji bydgoskiej. Autorami zdjęć są Tadeusz Cytulski i Krzysztof Woźniak. - Nic tak dobrze nie określa człowieka, jak umiejętność dawania siebie innym. Dlatego dziękujemy wszystkim wspaniałym mamom i dzieciom za poświęcony nam czas. Dziękujemy za pomysłowość, cierpliwość i wielkie serce - zakończył Andrzej Mamys.


Stowarzyszenie św. Łazarza realizuje na co dzień także szeroko rozumianą pomoc dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych na wielu płaszczyznach - zapewniając im wypoczynek wakacyjny, aktywizację oraz rozwój w zakresie edukacji.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-07 10:24:57
miniaturka

Bp Artur Miziński: Miłość Boga ożywia naszą wiarę i nasze działania [tekst homilii]

– W oczach Bożych traci wartość wiara bez uczynków, ale także uczynki bez wiary. Miłość Boga ożywia, naszą wiarę i nasze działania – powiedział sekretarz generalny KEP podczas mszy odpustowej w parafii św. Mikołaja „na Czwartku” w Lublinie.
2016-12-07 10:47:57
miniaturka

Abp Gądecki: Kościół i państwo powinny współpracować, zachowując autonomię

„Kościół i państwo powinny zachować autonomię i życzliwą współpracę. Obie wspólnoty służą osobistemu i społecznemu rozwojowi człowieka” – podkreślił abp Stanisław Gądecki w Radiu Emaus.
2016-12-07 11:19:06
miniaturka

Wkrótce rozpocznie się Rok św. Brata Alberta

25 grudnia rozpocznie się w Kościele Rok świętego Brata Alberta. Z tej okazji zaplanowanych zostało wiele wydarzeń przypominających życie i działalność krakowskiego apostoła ubogich.
2016-12-07 12:46:18
miniaturka

Pośmiertna nominacja generalska dla Jana Karskiego [wywiad]

Prezydent RP Andrzej Duda wręczy dziś akt nominacyjny w Pałacu Prezydenckim bratanicy i córce chrzestnej bohatera narodowego Wiesławie Kozielewskiej-Trzasce.
2016-12-07 13:10:24
miniaturka

Warszawa: Intensywny weekend z myślą Jana Pawła II

9-11 grudnia Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na trzy dni wypełnione spotkaniami, wykładami i seminariami na temat nauczania Papieża.
2016-12-07 14:02:18
miniaturka

Poznań: Procesja Światła z udziałem abp Gądeckiego

Jutro w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański weźmie udział w Procesji Światła.