Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-07 07:41
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Koch: jak iść naprzód, kiedy brak nam wspólnego celu?

Dziś głównym problemem ekumenizmu jest fakt, że nie mamy już wspólnego celu. A w takiej sytuacji nie da się zrobić kolejnego kroku – powiedział w wywiadzie dla dziennika La Croix kard.

Autor/źródło: pixabay

Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Aby przezwyciężyć ten problem, zaproponował on luteranom przygotowanie wspólnej deklaracji o Kościele, Eucharystii i posłudze duchownej.

Kard. Koch przyznał, że rozumie katolików, którzy krytykują świętowanie 500-lecia reformacji. On sam uważa, że nie chodzi tu o świętowanie, lecz upamiętnienie. Trzeba być wdzięcznym za 50 lat intensywnego dialogu z luteranami, ale trzeba też czynić pokutę za to, co nas podzieliło. „Reformacja nie przyniosła odnowy Kościoła, której chciał Luter, lecz podział i straszne wojny wyznaniowe, zwłaszcza wojnę trzydziestoletnią” – podkreśla szef watykańskiej dykasterii.

Dobiegający końca rok przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan ocenia bardzo pozytywnie. Oprócz spotkania Papieża z patriarchą moskiewskim i ekumenicznych uroczystości w Lund odbyła się też wspólna wizyta z patriarchą Konstantynopola i arcybiskupem Aten na Lesbos, wszechprawosławny sobór na Krecie, podróż apostolska do Armenii i Gruzji czy podpisany wspólny katolicko-prawosławny dokument teologiczny, pierwszy od 9 lat. Kard. Koch zauważa jednak, że w Kościołach prawosławnych narastają opory względem ekumenizmu. Z tego powodu na soborze zabrakło wielu delegatów. We wspólnej katolicko-prawosławnej komisji więcej mamy napięć między prawosławnymi niż w relacjach z katolikami – ujawnił kard. Koch. Podkreślił jednak, że pozostaje dobrej myśli, ponieważ liczni biskupi prawosławni, w tym patriarchowie Bartłomiej i Cyryl, sprzyjają ekumenizmowi. Trzeba jednak rozumieć ich ostrożność i obawę przed podziałami – zauważył kard. Koch.

kb/ rv, la croix

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-06 15:58:25
miniaturka

Birma: zniszczono kościół św. Franciszka Ksawerego

Birmańskie wojsko zbombardowało w dzień św. Franciszka Ksawerego parafię pod jego wezwaniem, prowadząc operację przeciw rebelianckim grupom etnicznym Kaczinów i Szanów.
2016-12-07 00:57:37
miniaturka

Mikołaj pochwalił parafialne komiksy

Ponad 200 dzieci uczestniczyło w spotkaniu ze św. Mikołajem w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2016-12-07 07:05:30
miniaturka

Papież apeluje o piękne kościoły: niech będą oazami piękna

Dbajcie o piękno, bo ono uleczy tak wiele ran, które znaczą serce i duszę człowieka naszych czasów – napisał Franciszek w przesłaniu na publiczne posiedzenia Papieskich Akademii.
2016-12-07 08:09:29
miniaturka

Kard. Parolin o kryzysie we Włoszech: politycy muszą być wrażliwi na potrzeby obywateli

Stolica Apostolska z niepokojem śledzi ostatnie wydarzenia we Włoszech, w przekonaniu, że kraj ten dysponuje zasobami ludzkimi, duchowymi i kulturowymi, by stawić czoło nowej fazie i znaleźć wyjście z sytuacji – powiedział kard. Pietro Parolin.
2016-12-07 08:43:06
miniaturka

Cyryl tłumaczy się przed swoimi wiernymi ze zbliżenia z katolikami

Przed wyjazdem do Francji i Szwajcarii patriarcha moskiewski Cyryl odpowiedział na pojawiające się wśród rosyjskich prawosławnych krytyki jego nadmiernego zdaniem niektórych zbliżenia z katolikami.
2016-12-07 09:44:54
miniaturka

Nie ma luk w Archiwum Watykańskim

– W Archiwum Watykańskim od kilkunastu lat trwa inwentaryzacja milionów kartek i dokumentów z okresu pontyfikatu Piusa XII z myślą o otwarciu go wkrótce dla badaczy – ujawnił prefekt tej instytucji.