Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-06 15:33
Waldemar Wesołowski

Lubin. Górnicze święto w cieniu żałoby

Tegoroczne święto górnicze przypadające we wspomnienie św. Barbary miało żałobny charakter. Msza św. sprawowana była min. w intencji 8 górników, którzy stracili życie w kopalni Rudna.

Msza św.

Górnicze święto w Lubinie – wspomnienie św. Barbary – było po raz kolejny okazją do wspólnej modlitwy osób związanych z górnictwem. W Lubinie, w kościele św. Maksymiliana Kolbe, tysięczna wspólnota zanosiła do Boga tym razem obok modlitwy dziękczynnej, także prośby w intencji ostatnio tragicznie zmarłych 8 górników oraz ich rodzin.


We Mszy św. uczestniczyli górnicy ze swymi rodzinami, rodziny tragicznie zmarłych górników, Zarząd Kombinatu Górniczo Hutniczego Miedzi (KGHM), dyrektorzy oraz pracownicy administracyjni kopalń, ratownicy, poczty sztandarowe, przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.


Modlitwie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, a koncelebransami, obok biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego i legnickiego biskupa pomocniczego Marka Mendyka, byli księża proboszczowie parafii z terenu diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej, które zamieszkiwane są przez pracowników pracujących w Kombinacie.


 Na początku Eucharystii, przedstawiciel Zarządu KGHM, prosząc o odprawienie tej tradycyjnej barbórkowej Mszy świętej, przypomniał, że zabraknie na niej 19 współbraci górników, którzy w ciągu ostatniego roku, zginęli w wypadkach w kopalni. Zarówno on, jak i proboszcz miejsca, ks. prał. Wiesław Migdał prosili księży biskupów o ofiarowanie Mszy św. w ich intencji oraz ich rodzin.

 

W wygłoszonej homilii, Biskup legnicki nawiązał do odczytywanych tego dnia czytań mszalnych. Zaproponował refleksję nad nimi, aby lepiej, z właściwą nadzieją można było spojrzeć na to, co dzieje się w naszym życiu, a przede wszystkim być otwartym na poznanie i przychodzenie Pana do naszego życia, na Jego obecność i działanie.


Modlitwie, towarzyszyły jak co roku górnicza orkiestra dęta i męski chór. W liturgię natomiast, zaangażowani byli przedstawiciele kopalni Polkowice Sieroszowice.


Powagę chwili, podkreślały stonowane w tym roku dekoracje, czy też sztandary przyobleczone kirem.


Na zakończenie Eucharystii, słowa podziękowania złożył na ręce księży biskupów i wszystkich obecnych raz jeszcze gospodarz parafii ks. prał. Migdał. Swoje podziękowania złożyli również przedstawiciele górników.

 

Biskup legnicki wydał też specjalny komunikat, w którym polecił, aby II Niedziela Adwentu (4 grudnia), była w kościołach Diecezji Legnickiej dniem modlitwy w intencji ofiar ostatniego wypadku w ZG Rudna. Prosi w nim o modlitwę za zmarłych górników oraz za wszystkich, którzy przeżywają utratę swoich bliskich, a także za tych, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, prosząc o ich rychły powrót do pełnej sprawności. „Niech ta modlitwa wyprosi zmarłym wieczne zbawienie, a dla żywych stanie się źródłem otuchy i chrześcijańskiej nadziei” – pisze w nim bp Zbigniew Kiernikowski.


ks. Piotr NowosielskiPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Rudna, wypadek w kopalni, msza św.