Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-06 09:46
KAI/mm

Senat RP: wystawa "Milenium 966–1966 na emigracji”

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski otworzy w środę wystawę pt. „Milenium 966–1966 na emigracji", prezentującą udział Polaków żyjących poza granicami kraju w obchodach 1000-lecia Chrztu Polski.

Autor/źródło: Katarzyna Czerwińska/Wikimedia Commons

Wystawa prezentuje udział Polaków żyjących poza granicami Kraju w obchodach 1000-lecia Chrztu Polski, które odbyły się w 1966 r. Składa się z 16 fotograficzno-tekstowych plansz. Wykorzystano unikatowe fotografie i materiały ikonograficzne pochodzące ze zbiorów archiwalnych instytucji i redakcji czasopism polskich z całego świata, w tym z Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie (IPiMS), Narodowego Archiwum Cyfrowego (NAC), Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie (PISK), Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Archiwum „Dziennika Polskiego” i „Tygodnia Polskiego” w Londynie oraz prywatnych zbiorów Joanny Lang i Macieja Jabłońskiego.


Wystawa, zorganizowana przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Senat, ilustruje obchody 1000-lecia Chrztu Polski, jakie miały miejsce przed pięćdziesięcioma laty poza Polską - w krajach europejskich oraz pozaeuropejskich, w tym w ośrodkach polskiej diaspory w Ameryce Północnej i Południowej, Australii i Nowej Zelandii.


Wystawa będzie prezentowana w holu Senatu RP na pierwszym piętrze. Po otwarciu wystawy odbędzie się prezentacja pokonferencyjnego wydawnictwa „Obchody Milenijne na Uchodźstwie – w 50. rocznicę”.

lk, senat.gov.pl / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Chrzest Polski, Stanisław Karczewski, senat