Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-05 18:33
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Franciszek o Bartłomieju, Bartłomiej o Franciszku

„To znaczące wyróżnienie, oznaka wdzięczności za krzewienie coraz większej komunii między wszystkimi wierzącymi w Chrystusa” - napisał papież z okazji wręczenia dzisiaj w Bari „Nagrody św. Mikołaja” prawosławnemu patriarsze Konstantynopola.

Autor/źródło: Nir Hason, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33333479

„Nagroda św. Mikołaja” przyznana została patriarsze Bartłomiejowi przez Apulijski Wydział Teologiczny.

„Jednoczę się duchowo z najdroższym bratem Bartłomiejem w czci dla świętego biskupa Miry Mikołaja, którego relikwie przechowywane są w Bari od prawie tysiąca lat – czytamy w telegramie skierowanym przez Papieża na ręce arcybiskupa tego włoskiego miasta Francesco Cacucciego. – Powierzam wstawiennictwu tego pasterza Kościoła tak miłowanego na Wschodzie i na Zachodzie wspólną modlitwę o upragnione osiągnięcie pełnej jedności chrześcijan”. Ojciec Święty stwierdza, że przyznaniem tej nagrody „Apulijski Wydział Teologiczny i cały Kościół Apulii dają świadectwo swej wierności powołaniu, by być pomostem między chrześcijanami Wschodu i Zachodu”.

Patriarcha Ekumeniczny odwiedza ten południowowłoski region, w którym  jest wiele śladów bardzo żywo rozwijającego się tam niegdyś bizantyjskiego monastycyzmu. Dziś wieczorem w kościele  podarowanym wspólnocie greckoprawosławnej w Bari przez tamtejszą diecezję katolicką przewodniczy pierwszym prawosławnym nieszporom.

Pobyt duchowego zwierzchnika prawosławia we Włoszech zbiegł się z publikacją na łamach watykańskiego dziennika L’Osservatore Romano z 3 grudnia b.r. jego komentarza do jednego z papieskich dokumentów. Artykuł nosi tytuł: „W «Amoris laetitia» współczucie Boga żywego”.

Komentując posynodalną adhortację apostolską Franciszka o małżeństwie i rodzinie Bartłomiej wskazuje, jak dokument ten „przypomina przede wszystkim miłosierdzie i współczucie Boga, a nie tylko normy moralne i reguły kanoniczne ustalone przez ludzi”. Jego zdaniem jest to szczególnie widoczne w świetle zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Patriarcha Ekumeniczny zwraca uwagę, że publikacja „Amoris laetitia” zbiegła się mniej więcej w czasie ze wspólną wizytą Papieża i duchowego zwierzchnika prawosławia w obozie dla uchodźców na greckiej wyspie Lesbos. Podkreśla, że ten papieski dokument dotyka samego serca miłości i rodziny z ich delikatnymi życiowymi problemami. Jego zdaniem zwierzchnicy religijni winni stale przypominać nawet sobie samym, a potem innym, że Bóg jest życiem, miłością i światłem. Jak zauważa, to właśnie czyni Ojciec Święty w swojej adhortacji.


ak/ rv, repubblica

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-05 17:11:41
miniaturka

Cascia: bazylika św. Rity ponownie otwarta dla pielgrzymów

Znów można się modlić przy grobie św. Rity. Bazylikę w Cascii zamknięto po trzęsieniu ziemi 30 października b.r. Zniszczenia zostały już naprawione, a konstrukcję świątyni wzmocniono.
2016-12-05 17:33:09
miniaturka

Papież w domu św. Marty: pozwólmy Jezusowi stworzyć nas na nowo

Pozwólmy Jezusowi, aby nas przemienił, pozwólmy, aby stworzył nas na nowo, uwalniając od grzechów – to główna myśl homilii, którą Franciszek wygłosił dziś na Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2016-12-05 18:08:48
miniaturka

Grodno: obchody 430. rocznicy śmierci króla Stefana Batorego

W grodzieńskiej katedrze św. Franciszka Ksawerego 4 grudnia b.r. uroczystą Mszą uczczono 430 rocznicę śmierci Stefana Batorego.
2016-12-06 09:10:08
miniaturka

Warszawa: spotkanie nt. ekumenizmu w sekretariacie KEP

Centralne nabożeństwo styczniowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostanie odprawione w warszawsko-praskiej katedrze św. Floriana – poinformował o tym bp Krzysztof Nitkiewicz na dorocznym zjeździe referentów ds. ekumenizmu.
2016-12-06 09:20:24
miniaturka

Włochy: kard. Bagnasco skomentował referendum konstytucyjne

"Teraz jest moment wielkiej odpowiedzialności, jak zawsze dla każdej ze stron i na każdym poziomie” powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Angelo Bagnasco,
2016-12-06 09:39:08
miniaturka

Dziś wspomnienie św. biskupa Mikołaja

Przez wiele lat św. Mikołaj należał do najbardziej znanych i czczonych świętych. Jest otaczany wielką czcią przez wiernych zarówno Kościoła katolickiego, jak i prawosławnego.