Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-05 18:01
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Grodno: obchody 430. rocznicy śmierci króla Stefana Batorego

W grodzieńskiej katedrze św. Franciszka Ksawerego 4 grudnia b.r. uroczystą Mszą uczczono 430 rocznicę śmierci Stefana Batorego.

Autor/źródło: https://commons.wikimedia.org

Król Stefany Batory, uznawany za jednego z najwybitniejszych władców Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego, odszedł do wieczności 12 grudnia 1586 r. w Grodnie. Na Eucharystii, którą uczczono jego rocznicę śmierci, zgromadzili się przedstawiciele korpusu dyplomatycznego i miejscowych władz, miłośnicy historii i tradycji oraz liczni mieszkańcy miasta i goście z zagranicy.

Mszy św. z udziałem asysty husarskiej przewodniczył biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz. W kazaniu przybliżył postać króla Stefana Batorego zaznaczając, że jest on szczególnie drogi Grodnianom, gdyż życie tego wybitnego monarchy jest nierozerwalnie związane z tym pięknym miastem nad Niemnem.

„Wspominamy i zanosimy do Pana Boga nasze modlitwy za człowieka, który nie tylko zapisał się złotymi zgłoskami w dziejach Rzeczypospolitej Polskiej, ale z racji swego pochodzenia oraz dzięki mądrej, dalekowzrocznej polityce, jaką prowadził, stał się symbolem historycznej wspólnoty losów różnych państw i narodów naszego kontynentu” – dodał bp Kaszkiewicz.

Hierarcha apelował, aby ta podniosła uroczystość przyczyniła się do jeszcze większego pokoju i zgody między narodami, aby wspólnie budować przyjazne relacje przez umiejętne prowadzenie dialogu.

Mimo tego, że minęło już kilka stuleci od śmierci Stefana Batorego, jego ślady są widoczne także dzisiaj w Grodnie. Jedna z ulic jest nazwana jego imieniem, a zabytkowa świątynia w centrum miasta, obecna katedra grodzieńska, została ufundowana przez tego króla Polski.


ks. Jerzy Martinowicz, Białoruś /rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-05 16:17:48
miniaturka

Szlachetna Paczka": powstał raport o biedzie w Polsce

1,6 zł dziennie przypada na jedną osobę w blisko 15% rodzinach dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, a co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, aby nie popaść w długi - to tylko niektóre dane przedstawione w raporcie.
2016-12-05 17:11:41
miniaturka

Cascia: bazylika św. Rity ponownie otwarta dla pielgrzymów

Znów można się modlić przy grobie św. Rity. Bazylikę w Cascii zamknięto po trzęsieniu ziemi 30 października b.r. Zniszczenia zostały już naprawione, a konstrukcję świątyni wzmocniono.
2016-12-05 17:33:09
miniaturka

Papież w domu św. Marty: pozwólmy Jezusowi stworzyć nas na nowo

Pozwólmy Jezusowi, aby nas przemienił, pozwólmy, aby stworzył nas na nowo, uwalniając od grzechów – to główna myśl homilii, którą Franciszek wygłosił dziś na Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2016-12-05 18:41:30
miniaturka

Franciszek o Bartłomieju, Bartłomiej o Franciszku

„To znaczące wyróżnienie, oznaka wdzięczności za krzewienie coraz większej komunii między wszystkimi wierzącymi w Chrystusa” - napisał papież z okazji wręczenia dzisiaj w Bari „Nagrody św. Mikołaja” prawosławnemu patriarsze Konstantynopola.
2016-12-06 09:10:08
miniaturka

Warszawa: spotkanie nt. ekumenizmu w sekretariacie KEP

Centralne nabożeństwo styczniowego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zostanie odprawione w warszawsko-praskiej katedrze św. Floriana – poinformował o tym bp Krzysztof Nitkiewicz na dorocznym zjeździe referentów ds. ekumenizmu.
2016-12-06 09:20:24
miniaturka

Włochy: kard. Bagnasco skomentował referendum konstytucyjne

"Teraz jest moment wielkiej odpowiedzialności, jak zawsze dla każdej ze stron i na każdym poziomie” powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, kard. Angelo Bagnasco,