Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2016-12-05 14:35
KAI/mm

Kraków: XIII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie przybyła w niedzielę XIII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Powołani do wielkich dzieł”.

Autor/źródło: s. Matylda Kamińska ZMBM

Kolejna edycja pielgrzymki rozpoczęła się Mszą Świętą o godz. 10.30 sprawowaną pod przewodnictwem ks. bp. Jacka Kicińskiego, biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej. W czasie homilii hierarcha podkreślił, że istotą chrześcijańskiego życia jest spotkanie z Jezusem. Biskup zaznaczył, że trwający Adwent jest doskonałym momentem na to, by wejść na drogę nawrócenia. - Warunkiem spotkania z przychodzącym Jezusem jest pragnienie zerwania z grzechem. Nie wystarczy być dzieckiem Abrahama, nie wystarczy przyjąć wiary. Trzeba wydać dobre owoce - powiedział do wiernych.


Nawiązując do nauczania Ojca Świętego Franciszka, biskup wyraził obawę związaną z brakiem czasu dla drugiego człowieka. Jak mówił, „brakuje nam nawet chwili, by spojrzeć drugiemu człowiekowi w oczy”. Podkreślał także, że odrzucenie nieufności, egoizmu, dążenia do kariery za wszelką cenę, zrobi miejsce „mistyce spotkania”. Odnosząc się do hasła tegorocznej pielgrzymki wyraził przekonanie, że każdy człowiek jest powołany do wielkich dzieł miłości i miłosierdzia. - Obyśmy byli pszenicą, która znajdzie się spichlerzu Bożej miłości - zakończył.


Po Mszy Świętej uczestnicy udali się na spotkanie do pobliskiej auli im. św. Jana Pawła II, gdzie wysłuchali wystąpienia pt. „Czy przedsiębiorca może zostać świętym?”, które wygłosił p. dr Henryk Siodmok, prezes grupy „Atlas”. - Talentem przedsiębiorcy jest ponoszenie odpowiedzialności za innych - mówił.


Siodmok wskazał także na ogromny potencjał chrześcijańskich przedsiębiorców. - Niespełna 2 miliony przedsiębiorców ma wpływ na czterdziestomilionowe państwo. Wyobraźmy sobie, jak by ono wyglądało, gdyby byli to ludzie wierzący - zwrócił się do zebranych. Wyraził także pragnienie, aby w każdej parafii odprawiane były Msze Święte w intencji pracodawców, co spotkało się z uznaniem publiczności, która spontanicznie nagrodziła prelegenta brawami.


Organizatorzy zaplanowali także wręczenie wyróżnień „Talent” dla zasłużonych przedsiębiorców. W tym roku uhonorowani zostali: Edward Zieliński, Artur Rozmus oraz ks. Piotr Piekarczyk. Wyróżnienie specjalne otrzymał Marek Świeży, pomysłodawca i założyciel duszpasterstwa „Talent”. - Tak naprawdę to nagroda dla „Talentu”, bo to jest kuźnia liderów biznesu - mówił wyróżniony. - Ja tylko staram się udowadniać, że każdy kolejny rok może być lepszy niż poprzedni - dodał skromnie, dziękując za wieloletnią współpracę i działalność duszpasterstwa.


Nie zabrakło również podsumowań mijającego roku oraz przedstawienia programu duszpasterstwa na rok 2017. Jak mówił ks. Grzegorz Piątek SCJ, koordynator duszpasterstwa, na chwilę obecną w Polsce znajdują się 24 miejsca, w których przedsiębiorcy poddają się duchowej formacji. Krótko podsumował dokonania mijającego roku, opowiadając o licznych konferencjach naukowych, rekolekcjach, warsztatach i pielgrzymkach, w których aktywnie brano udział. Wspomniał także o powstaniu „GMT” czyli Grupy Modlitewnej „Talent”.


Spotkanie zakończyło się odczytaniem fragmentów jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa za Króla i Pana oraz modlitwą koronki do Bożego Miłosierdzia.


Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” jest prowadzone przez zgromadzenie Księży Sercanów i nawiązuje do działalności założyciela, o. Leona Dehona. Oferta duszpasterska skierowana jest do „osób odpowiedzialnych za kształt życia gospodarczego w Polsce”. W czasie spotkań omawiane są m.in. zagadnienia dotyczące etyki biznesu oraz katolickiej nauki społecznej.


Więcej informacji na stronie www.duszpasterstwotalent.pl

kana / Kraków


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: przedsiębiorcy, pracodawcy, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie