Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-05 14:48
MG / Dorota Swat

Numer 11 «L'Osservatore Romano» po polsku w 2016 r.

Ukazał się kolejny, listopadowy numer L'Osservatore Romano, prezentujący m.in. zdjęcia wnętrz Pałacu papieskiego otwartych dla zwiedzających 22 października br. Są one świadectwem wydarzeń historycznych z 1944 r., kiedy to dwanaście tysięcy osób znalazło schronienie w Castel Gandolfo, udostępnionym przez Piusa XII.

Osservatore Romano 11/2016
Autor/źródło: OR

«Kiedy przyszli na świat, otrzymali imiona Pio, Eugenio lub Pio Eugenio i Eugenio Pio. Te imiona są świadectwem wdzięczności, bo ich rodzice, razem z innymi dwunastoma tysiącami osób, znaleźli schronienie w Pałacu i w Willach Papieskich w Castel Gandolfo, udostępnionych okolicznej ludności przez Piusa XII (Eugenia Pacellego) zaraz po desancie aliantów w Ancjum w 1944 r.). Te dzieci nazywane były potem 'dziećmi Papieża'». W naszym najnowszym numerze zamieszczono m.in. fotografię sypialni, która została oddana do dyspozycji kobiet przed rozwiązaniem i w której urodziło się 36 dzieci.

Wśród artykułów przeczytamy recenzję książki abpa Vincenza Pagli «Siostra śmierć» pióra Ferdinanda Cancellego, specjalisty w zakresie leczenia paliatywnego. Autor książki w swoich refleksjach zwraca uwagę na pewną symetrię między eutanazją i uporczywą terapią, sugerując, że w obydwu przypadkach jest to wyraz negowania śmierci jako wydarzenia naturalnego, podyktowane strachem: «usiłuje się nad nią zapanować, uprzedzając ją przez eutanazję, odwlekając przez uporczywą terapię. Są to dwie formy wszechmocy i lęku».

W numerze znajdziemy także Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy 2017 r., przedmowę Franciszka do książki o argentyńskim spowiedniku Luisie Dri «Nie bój się przebaczać», a także  Instrukcję «Ad resurgendum cum Christo» dotyczącą pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-12-05 12:28:52
miniaturka
play

Warszawa: niezwykły koncert pt. „Listy do kobiet świata”

W sobotę 10 grudnia o godz. 19.30 w Kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej odbędzie się koncert muzyki chóralnej i instrumentalnej inspirowanej listami wybitnych kobiet Kościoła.
2016-12-05 13:51:18
miniaturka

Bp Miziński: Od nas zależy kształt tego świata – tu i teraz

– Od nas zależy kształt tego świata – tu i teraz. Nasze życie może być bowiem jedyną Biblią, którą czytają nasi najbliżsi – sąsiedzi czy koledzy z pracy lub ze szkoły - powiedział bp Artur Miziński z okazji święta Matki Bożej Loretańskiej, patronki lotników.
2016-12-05 14:01:36
miniaturka

Białka Tatrzańska: zarzuty stawiane siostrom prowadzącym DPS okazały się bezzasadne

Starosta tatrzański Piotr Bąk poinformował, że zarzuty stawiane siostrom serafitkom, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, nie potwierdziły się.
2016-12-05 15:47:25
miniaturka

Kraków: XIII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie przybyła w niedzielę XIII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Powołani do wielkich dzieł”.
2016-12-05 15:58:50
miniaturka

Białoruś: marszałek Senatu RP spotkał się z abp. Kondrusiewiczem

O sytuacji Kościoła katolickiego na Białorusi wczesnym rankiem marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz towarzyszący mu senatorowie rozmawiali z arcybiskupem mińsko-mohylewskim Tadeuszem Kondrusiewiczem.
2016-12-05 16:17:48
miniaturka

Szlachetna Paczka": powstał raport o biedzie w Polsce

1,6 zł dziennie przypada na jedną osobę w blisko 15% rodzinach dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, a co trzeci senior nie może wydać więcej niż 7 zł dziennie, aby nie popaść w długi - to tylko niektóre dane przedstawione w raporcie.