Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-05 13:41
Małgorzata Muszańska / BP KEP/mm

Bp Miziński: Od nas zależy kształt tego świata – tu i teraz

– Od nas zależy kształt tego świata – tu i teraz. Nasze życie może być bowiem jedyną Biblią, którą czytają nasi najbliżsi – sąsiedzi czy koledzy z pracy lub ze szkoły - powiedział bp Artur Miziński z okazji święta Matki Bożej Loretańskiej, patronki lotników.

Święto patronalne lotników, pilotów, stewardess i pracowników lotniska, Warszawa, 4 XII 2016
Autor/źródło: episkopat.pl

 W niedzielę wieczorem sekretarz KEP przewodniczył uroczystej Mszy św. w kościele świętego Ojca Pio na stołecznym Gocławiu podczas której modlono się w intencji pilotów, stewardes i pracowników lotniska.

W homilii bp Miziński zwrócił uwagę na nierozerwalny związek pomiędzy nawróceniem a służbą Chrystusowi. – Bóg chce przemienić człowieka, a poprzez niego również otaczający świat. Potrzeba zatem naszego wysiłku by dać się poprowadzić Chrystusowi – powiedział kaznodzieja.

Przywołując postać Jana Chrzciciela podkreślił, że zadaniem uczniów Jezusa jest dawanie świadectwa o swoim Mistrzu. – Mamy być prorokami dzisiejszych czasów . Od nas zależy kształt tego świata – tu i teraz. Nasze życie może być bowiem jedyną Biblią, którą czytają nasi najbliżsi – sąsiedzi czy koledzy z pracy lub ze szkoły – zauważył duchowny.

Zachęcał do naśladowania bezkompromisowej postawy Jana Chrzciciela w bezinteresownym darze z siebie jako apostołowie Bożej Miłości. – Jan uczy nas by w dawaniu świadectwa nigdy nie zasłaniać sobą, czy swoimi talentami Boga. Nie wolno nam uzależniać innych od siebie, ale mamy zawsze wskazywać na Chrystusa – zaznaczył sekretarz KEP.

Jako najdoskonalszy wzór do naśladowania na drodze wiary bp Miziński wskazał Najświętszą Maryję Pannę nazywając Ją patronką Adwentu. Podkreślił, że poprzez swoje „Fiat” uczy Ona pełnego zaufania Bogu i wypełniania Jego woli w swoim życiu. – Maryja nie cofnęła swojego słowa ani w Noc Betlejemską, ani w czasie ucieczki do Egiptu, Drogi Krzyżowej swojego Syna czy w końcu stojąc pod Krzyżem. Zawsze pozostała wierna. Nawet po śmierci Chrystusa umacniała w Wieczerniku Jego zagubionych uczniów, a dzisiaj ukoronowana wstawia się u swojego Syna za Kościołem, a więc za każdym z nas – powiedział kaznodzieja.

Dodał, że poprzez swoją wierność i posłuszeństwo Bogu, Maryja zachęca również do wsłuchiwania się w Boże Słowo. – Niech nasze domy staną się sanktuariami wspólnej modlitwy gdzie będziemy wielbić Boga zapraszając Go do swojego życia. Niech rodzice staną się prorokami dla swoich dzieci opowiadając im historie biblijne, analizują wraz z nimi usłyszaną w kościele Ewangelię, czy w końcu wspólnie wybiorą się z nimi któregoś dnia na roraty – zaapelował duchowny.

Przypomniał, że powołaniem każdego człowieka jest świętość. Przekonywał przy tym, że warunki zewnętrzne jakimi są praca zawodowa czy środowisko rodzinne nie są przeszkodą w jej osiągnięciu, bo jak podkreślił – „Dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Zachęcał do zastosowana taktyki małych kroków.- Nie trzeba od razu dokonywać heroicznych czynów. Wystarczy zacząć od bardzo małej rzeczy, ofiarując ją Bogu – chociażby w intencji własnego nawrócenia. Może to być również wysiłek walki z jednym z grzechów, czy codzienne staranie się o jakieś konkretne dobro – zwrócił uwagę kaznodzieja zachęcając do współpracy z Bożą łaską.

Podkreślił, że ludzka praca stanowi jedną z dróg uświęcenia człowieka. – Poprzez to co robicie zawodowo, możecie być dla innych promieniem dobra oraz współpracownikami Boga w dziele stwarzania nowego, lepszego świata – powiedział bp Miziński zwracając się do środowiska lotniczego.

Doroczne uroczystości uświetniła orkiestra lotników z Dęblina.

mag / Warszawa (KAI)

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-05 11:23:52
miniaturka

Nuncjusz Apostolski na jubileuszu Papieskiej Unii Misyjnej [tekst homilii]

NMP jest wzorem dla każdego należącego do Papieskiej Unii Misyjnej, bo to właśnie Maryja z radością, wiernością i posłuszeństwem przyniosła na świat Bożego Syna, Zbawiciela – mówił abp Salvatore Pennacchio na Jasnej Górze podczas pasterki misyjnej.
2016-12-05 12:26:43
miniaturka

Czekając na Jasność - koncert adwentowy chóru VRC

W programie utwory M. Lauridsena, R. Padlewskiego, F. Guerrero, średniowieczne i renesansowe kompozycje z Kastylii, Korsyki, Prowansji, Cambridgeshire, Włoch i prawykonanie O Oriens kompozycji J. Malugi
2016-12-05 12:28:52
miniaturka
play

Warszawa: niezwykły koncert pt. „Listy do kobiet świata”

W sobotę 10 grudnia o godz. 19.30 w Kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich pw. Matki Bożej Jerozolimskiej odbędzie się koncert muzyki chóralnej i instrumentalnej inspirowanej listami wybitnych kobiet Kościoła.
2016-12-05 14:01:36
miniaturka

Białka Tatrzańska: zarzuty stawiane siostrom prowadzącym DPS okazały się bezzasadne

Starosta tatrzański Piotr Bąk poinformował, że zarzuty stawiane siostrom serafitkom, które prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie, nie potwierdziły się.
2016-12-05 14:54:38
miniaturka

Numer 11 «L'Osservatore Romano» po polsku w 2016 r.

Ukazał się kolejny, listopadowy numer L'Osservatore Romano, prezentujący m.in. zdjęcia wnętrz Pałacu papieskiego otwartych dla zwiedzających 22 października br. Są one świadectwem wydarzeń historycznych z 1944 r., kiedy to dwanaście tysięcy osób znalazło schronienie w Castel Gandolfo, udostępnionym przez Piusa XII.
2016-12-05 15:47:25
miniaturka

Kraków: XIII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców

Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie przybyła w niedzielę XIII Pielgrzymka Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Hasło tegorocznego spotkania brzmiało: „Powołani do wielkich dzieł”.