Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-04 21:40
S.Wiśniewski

Bp Pierskała: to kolejna świeca waszego adwentu

W II niedzielę adwentu w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu klerycy poszczególnych roczników otrzymali kolejne posługi: lektoratu, akolitatu i przyjęcia do grona kandydatów do święceń. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.

Obłuczyny WMSD Opole
Autor/źródło: WMSD Oople

W minioną środę w seminarium rozpoczęły się rekolekcje adwentowe, które w tym roku poprowadził ks. Marcin Kłosowski z diecezji gliwickiej. W sobotę na zakończenie rekolekcji odprawione zostały uroczyste, w czasie których miały miejsce obłuczyny kleryków roku IV. Piętnastu kleryków po raz pierwszy włożyło strój duchowny – sutannę.

W II niedzielę adwentu tradycyjnie odbyła się uroczysta Msza św. w czasie której udzielono kolejnych posług klerykom ze starszych roczników. Jeden kleryk III roku z diecezji gliwickiej otrzymał posługę lektoratu, piętnastu kleryków roku IV posługę akolitatu, natomiast jedenastu kleryków roku V zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń, którzy w tym roku formacyjnym przyjmą diakonat. Wśród nowych akolitów 6 pochodzi z diecezji gliwickiej, 9 z diecezji opolskiej. Natomiast kandydaturę przyjęło 4 alumnów diecezji gliwickiej i 7 z diecezji opolskiej.

Biskup Rudolf Pierskała w swojej homilii zwrócił się do każdej grupy kleryków i powołując się na teksty z obrzędów podkreślał jakie odtąd będą ich zadania. Jednocześnie zaznaczył, że to dzień wielkiej radości, dzień na który czekali. „Tego pragnęliście i do tego momentu dążycie. To jest wasz adwent, a te posługi to kolejna świeca waszego adwentu.”

Biskup zwrócił się także do rodziców kleryków, dziękując im za wspieranie swoich synów w ich drodze do kapłaństwa. Kleryków natomiast prosił, by mieli we wdzięcznej pamięci wspólnoty parafialne, z których pochodzą, a które się za nich nieustannie modlą.

Wyższe Międzyduiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, jest wspólne dla diecezji opolskiej i gliwickiej. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się w nim ponad 90 kleryków z obu diecezji.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2016-12-04 17:56:26
miniaturka

Franciszek na Anioł Pański o Królestwie Bożym i Adwencie

Tradycyjnie, w niedzielne południe, Ojciec Święty spotkał się z zebranymi na Placu św. Piotra wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
2016-12-04 18:00:22
miniaturka

Sudan Południowy: ryzyko czystek etnicznych

„Ponad sto tysięcy ludzi żyje w strachu i niepewności. Nie są też w stanie opuścić miasta”. To dramatyczne słowa bp. Erkolano Lodu Tombe, ordynariusza diecezji Yei w południowym Sudanie, które zostało dotknięte kolejną falą morderstw i masakr.
2016-12-04 21:33:51
miniaturka

Tęsknota za Bogiem nie jest do końca zagospodarowana

Prawie 1000 wiernych, wraz dyrektorem ds. pracy kopalni „Brzeszcze” Janem Parcerem, uczestniczyło 4 grudnia w uroczystej Mszy Barbórkowej, w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.
2016-12-05 10:05:00
miniaturka

Bp Rojek: Święci to buntownicy

Oni się zachowują inaczej, jakby według odrębnych reguł – powiedział bp Marian Rojek w zamojskiej katedrze, gdzie spotkali się moderatorzy, animatorzy i uczestnicy oazy młodzieżowej oraz Domowego Kościoła.
2016-12-05 10:26:15
miniaturka

Caritas: zbiórka żywności „Tak, pomagam!"

W dniach 9-10 grudnia Caritas organizuje ogólnopolską zbiórkę żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych. Wolontariusze zbierać będą artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia.
2016-12-05 10:41:57
miniaturka

"JESTEM OWCĄ" - odcinek 3

"JESTEM OWCĄ" - odcinek 3/KS. MICHAL OLSZEWSKI SCJ 360 sekund. Internetowe rekolekcje adwentowe na zakończenie roku Miłosierdzia.