Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-12-04 21:40
S.Wiśniewski

Bp Pierskała: to kolejna świeca waszego adwentu

W II niedzielę adwentu w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu klerycy poszczególnych roczników otrzymali kolejne posługi: lektoratu, akolitatu i przyjęcia do grona kandydatów do święceń. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.

Obłuczyny WMSD Opole
Autor/źródło: WMSD Oople

W minioną środę w seminarium rozpoczęły się rekolekcje adwentowe, które w tym roku poprowadził ks. Marcin Kłosowski z diecezji gliwickiej. W sobotę na zakończenie rekolekcji odprawione zostały uroczyste, w czasie których miały miejsce obłuczyny kleryków roku IV. Piętnastu kleryków po raz pierwszy włożyło strój duchowny – sutannę.

W II niedzielę adwentu tradycyjnie odbyła się uroczysta Msza św. w czasie której udzielono kolejnych posług klerykom ze starszych roczników. Jeden kleryk III roku z diecezji gliwickiej otrzymał posługę lektoratu, piętnastu kleryków roku IV posługę akolitatu, natomiast jedenastu kleryków roku V zostało przyjętych do grona kandydatów do święceń, którzy w tym roku formacyjnym przyjmą diakonat. Wśród nowych akolitów 6 pochodzi z diecezji gliwickiej, 9 z diecezji opolskiej. Natomiast kandydaturę przyjęło 4 alumnów diecezji gliwickiej i 7 z diecezji opolskiej.

Biskup Rudolf Pierskała w swojej homilii zwrócił się do każdej grupy kleryków i powołując się na teksty z obrzędów podkreślał jakie odtąd będą ich zadania. Jednocześnie zaznaczył, że to dzień wielkiej radości, dzień na który czekali. „Tego pragnęliście i do tego momentu dążycie. To jest wasz adwent, a te posługi to kolejna świeca waszego adwentu.”

Biskup zwrócił się także do rodziców kleryków, dziękując im za wspieranie swoich synów w ich drodze do kapłaństwa. Kleryków natomiast prosił, by mieli we wdzięcznej pamięci wspólnoty parafialne, z których pochodzą, a które się za nich nieustannie modlą.

Wyższe Międzyduiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu, jest wspólne dla diecezji opolskiej i gliwickiej. Obecnie do kapłaństwa przygotowuje się w nim ponad 90 kleryków z obu diecezji.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Seminarium, Seminarium Opole, biskup Pierskała