Strona główna
opoka.org.pl
2016-12-04 21:17
eb

Tęsknota za Bogiem nie jest do końca zagospodarowana

Prawie 1000 wiernych, wraz dyrektorem ds. pracy kopalni „Brzeszcze” Janem Parcerem, uczestniczyło 4 grudnia w uroczystej Mszy Barbórkowej, w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze.

Prawie 1000 wiernych, wraz dyrektorem ds. pracy kopalni „Brzeszcze” Janem Parcerem, uczestniczyło 4 grudnia w uroczystej Mszy Barbórkowej, w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Jawiszowicach – Osiedle Brzeszcze. Mszy przewodniczył proboszcz parafii ks. Eugeniusz Burzyk, który jest technikiem górnikiem i ponad rok przepracował pod ziemią. Na terenie jego parafii mieszka bardzo wielu górników z pobliskiej kopalni, zarówno pracujących, jak i emerytów oraz rencistów.

Podczas kazania proboszcz wspominał, że w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym każdy kleryk po trzecim na roku musiał przerwać studia i podjąć roczną pracę fizyczną. „Kiedy górnicy dowiedzieli się, że jestem klerykiem, czyli dla nich już prawie księdzem, wielu chciało ze mną pracować, a właściwie przebywać podczas pracy, aby porozmawiać o sprawach wiary, pobożności czy problemach życia osobistego; była to swoista „katecheza dla dorosłych”. Ks. Burzyk jest przekonany, że taka postawa była wyrazem tęsknoty, często nieuświadomionej, za Bogiem i rzeczywistością nadprzyrodzoną, czego doświadcza do dzisiaj do dzisiaj. „W czasie ponad 28 lat pracy kapłańskiej nigdy nie spotkała mnie najmniejsza przykrość z tego powodu, że jestem kapłanem. Zawsze, gdziekolwiek coś załatwiałem, traktowano mnie z wielkim szacunkiem, także ludzie niewierzący, od których decyzji byłem zależny – mówił proboszcz. – Jestem przekonany, że nie chodziło o szacunek do mnie, ani o sam fakt bycia kapłanem, ale o tęsknotę za światem, który niejako „z urzędu” reprezentuję, czyli za Bogiem”. Stwierdził, że ta górnicza i ogólnoludzka tęsknota nie jest przez Kościół i kapłanów do końca zagospodarowana.

Proboszcz życzył górnikom, aby doceniając pod ziemią rolę światła, które niejednokrotnie ratuje życie, starali się w okresie Adwentu docenić światło ratujące życie duchowe, a które przynosi nowonarodzony Jezus: „To światło nie tylko rozświetla nasze codzienne mroki, ale zmienia religijną jakość naszego życia, co w konsekwencji prowadzi do zbawienia”.

Wiernych wchodzących do kościoła witała orkiestra kopalni „Brzeszcze” z koncertem tradycyjnych górniczych melodii. Obecni byli górnicy ze swoim sztandarem oraz członkinie koła Gospodyń Wiejskich z Jawiszowic w strojach regionalnych. Śpiewał parafialny chór „Canticum novum”. Wielu parafian przyszło do kościoła w górniczych mundurach.

Zdjęcia: Jerzy Zajda


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2016-12-04 16:33:15
miniaturka

Bp Muskus: Zakony kontemplacyjne pełnią misję budzenia świata

Zakony kontemplacyjne pełnią misję budzenia świata, a ich świadectwo nawołuje do nawrócenia i życia w nadziei na bliskie nadejście królestwa niebieskiego – powiedział bp Damian Muskus OFM.
2016-12-04 17:56:26
miniaturka

Franciszek na Anioł Pański o Królestwie Bożym i Adwencie

Tradycyjnie, w niedzielne południe, Ojciec Święty spotkał się z zebranymi na Placu św. Piotra wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
2016-12-04 18:00:22
miniaturka

Sudan Południowy: ryzyko czystek etnicznych

„Ponad sto tysięcy ludzi żyje w strachu i niepewności. Nie są też w stanie opuścić miasta”. To dramatyczne słowa bp. Erkolano Lodu Tombe, ordynariusza diecezji Yei w południowym Sudanie, które zostało dotknięte kolejną falą morderstw i masakr.
2016-12-04 21:44:03
miniaturka

Bp Pierskała: to kolejna świeca waszego adwentu

W II niedzielę adwentu w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Opolu klerycy poszczególnych roczników otrzymali kolejne posługi: lektoratu, akolitatu i przyjęcia do grona kandydatów do święceń. Uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Rudolf Pierskała.
2016-12-05 10:05:00
miniaturka

Bp Rojek: Święci to buntownicy

Oni się zachowują inaczej, jakby według odrębnych reguł – powiedział bp Marian Rojek w zamojskiej katedrze, gdzie spotkali się moderatorzy, animatorzy i uczestnicy oazy młodzieżowej oraz Domowego Kościoła.
2016-12-05 10:26:15
miniaturka

Caritas: zbiórka żywności „Tak, pomagam!"

W dniach 9-10 grudnia Caritas organizuje ogólnopolską zbiórkę żywności w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych. Wolontariusze zbierać będą artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia.